Grupa roditelja đaka VIII razreda OŠ „Blažo Jokov Orlandić“ požalila se medijima na problem njihove djece sa nastavom matematike, a koji je, kažu, izazvala neadekvatna zamjena dosadašnje nastavnice ovog predmeta.
U dopisu koji su potpisali Željko Milović, Ćazim Petović i Radmila Pejović, navodi se da su roditelji do sada prećutali trovanje salmonelom “i ponašanje dijela rukovodstva škole tokom zaraze”, prokišnjavanje hodnika i hodanje djece sa kišobranima kroz hol, vlagu i WC-e koji zaudaraju, pse lutalice koji napadaju djecu “i bukvalno na ulazu u školu”, nepostojanje adekvatnog zakonski obaveznog produženog boravka, “nesposobnost uprave da osam godina nađe pare za ogradu jer je sve do sada prikupljeno zahvaljujući Savjetu roditelja”, da su roditelji, a ne škola, kupovali klima-uređaje, ormane, čiviluke... ali, o problemu sa matematikom ove godine,kažu, ne žele da ćute.
Kako su roditelji naveli, problem nastaje već početkom školske godine zbog odlaska dosadašnje nastavnice na trudničko bolovanje, nakon čega uprava škole raspisuje konkurs za zamjenu, “ali. slobodnog nastavnika nije bilo nigdje u Crnoj Gori i zato u radni odnos na određeno vrijeme primaju osobu koja nikad nije završila potrebne ispite da bi bila profesor”.
“Inžinjerka elektrotehnike postala je predavač VIII razredu bez iskustva u ophođenju sa djecom. O ovakvom potezu „na ivici regularnosti“ je raspravljano na Savjetu roditelja, a obrazloženje direktorice Svetlane Đurović bilo je da se „uzelo što je bilo na raspolaganju“, te da je „sve bolje nego da djeca gube časove“. Da li? Očekivano, i pored nesumnjivog znanja iz te oblasti, zbog nepostojanja znanja iz pedagogije, niti umješnosti da se približi djeci, predavanja nove silom-prilika-nastavnice su bila prilično nerazumljiva učenicima, na šta je više puta ukazivano i na roditeljskim sastancima i tokom dolaska roditelja u školu. Stvar je kulminirala tokom pismenog zadatka za prvo tromjesečje, kad su odrađene neke stvari koje do sada, barem u ovoj školi, nisu zabilježene.
Osim što je sve đake podijelila u tri grupe, u zadacima je zahtijavala da se, pored računske operacije, doda i pismeno objašnjenje i definicije, za šta naši (a vjerujem i drugi đaci osmaci u crnogorskim školama) nikad nisu čuli. Iako bi rezultat i sve operacije bile tačne, zadatak ne bi bio priznat ako nema pismenog dijela. Rezultat je bio katastrofalan. Iako ne možemo doći do apsolutno tačnog podatka, pošto direktorica ne dozvoljava uvid u rezultate pismenih, „jer je tako po zakonu“, gotovo je apsolutno sigurno da je od skoro 90 đaka VIII razreda preko 40 dobilo jedinicu”, ukazuju roditelji .
Oni dodaju da je u jednom odjeljenju 19 od 30 đaka imalo negativnu ocjenu, pa je pismeni zadatak morao biti ponovljen, sa samo nešto malo boljim uspjehom, dok je 13 jedinica iz VIII-3 tokom noći “čudesno postalo samo 11, pa pismeni nije ponovljen”. U trećem odjeljenju je po kazivanju djece bilo deset jedinica
“Ponavljamo, nije moguće dobiti informaciju u školi. Sramota je i za školu i za nastavnika da u generaciji ima (više od) 40 jedinica. Ovakav porazni saldo u nekada najboljoj školi u Baru dovoljno govori o kvalitetu rada s djecom, i o njihovom znanju nakon tog rada. Svjesni smo i to da su u „ludim godinama“, da, kako često ističe direktorica škole, „vise na instragamu i facebooku“, ali su ti isti đaci sasvim solidni u drugim predmetima i nigdje nema toliki broj negativnih ocjena.
Čekali smo da prođe tromjesečje, pa da se oglasimo, kako ne bi ispalo da smo našim reagovanjem uticali da našoj djeci neko poveća ocjenu. Povod našeg reagovanja nisu ocjene na tromjesečju, već princip rada u OŠ „Blažo Jokov Orlandić“. Princip rada direktorice, koja bi morala ovakav „uspjeh“ đaka smatrati ličnim neuspjehom ako je pravi direktor, ali i princip rada nastavnice koja to po zvanju nije i koja jeste stručnjak, ali se svakako nije snašla u školi”, navodi se u dopisu roditelja medijima.
Povodom ovih navoda, kontaktirali smo direktoricu škole Svetlanu Macanović koja je kazala da je Javna ustanova OŠ „Blažo Jokov Orlandić“ zbog porodiljskog odsustva stalno zaposlene nastavnice matematike u dva navrata raspisivala konkurs za to radno mjesto.
“Na prvi konkurs, raspisan tokom ljeta, nije se javio nijedan kandidat, pa je nastavu počela da realizuje profesorica Srednje ekonomsko-ugostiteljske škole kao prelazno rješenje. Na konkurs raspisan u septembru javile su se dvije kandidatkinje od kojih nijedna nije ispunjavala uslove tražene konkursom. Prednost smo dali kandidatkinji čija stručna sprema je srodnija nastavi matematike i ona je počela sa radom 19. septembra. Na rad nastavnice nije bilo prigovora sve dok nisu ozvaničene ocjene na prvom pisanom zadatku”, ističe Macanović.
Direktorica škole je rekla da se te ocjene “ne poklapaju sa podacima datim u saopštenju, niti se ti podaci mogu saopštavati nenadležnima”.
“ Istine radi, u jednom odjeljenju osmog razreda bilo je 50% jedinica i u tom odjeljenju zadatak je ponovljen. U drugim odjeljenjima broj jedinica bio je ispod ove granice. Prema našim saznanjima, nastavnica je zadatke za pisanu provjeru znanja preuzela iz zbirke za VIII razred i dala je diferencirane zadatke (po nivoima), što je preporuka i princip koji omogućava svim učenicima da rade u skladu sa svojim mogućnostima. Svaki roditelj imao je pravo uvida u zadatak svog djeteta, a nastavnica je učenicima omogućila i usmenu provjeru znanja.
Sa žaljenjem konstatujemo da ovo nije vid saradnje koji njegujemo sa roditeljima, i nadamo se da će se ubuduće odvijati uz poštovanje autonomije nastavnika koji je kompetentan da vrednuje i ocjenjuje znanje učenika”, zaključila je direktorica Macanović.