Na nekoliko portala i štampanih izdanja objavljena je informacija da u CG policiji rade najmanje 123 službenika sa mentalnim I poremećajima ponašanja.
Pod plaštom “nezvanično” objavljena je i informacija da je među njima “procentualno najviše pripadnika barskog Centra bezbjednosti”.
Piše: Anto Baković
Tragom jučerašnjih vijesti, pozvali smo predsjednika Savjeta za građansku kontrolu policije Aleksandra Sašu Zekovića,da za čitaoce Jedra pojasni koliko istine ima u saznanju i objavi nekih medija da procentualno u Crnoj Gori najviše pripadnika barskog Centra bezbjednosti ima neke zdravstvene probleme rizika ponašanja.
Za Jedro,Aleksandar Saša Zeković kaže:"Nekorektno su neki mediji I portali plasirali neistinitu informaciju pod maskom “nezvanično saznajemo”-kako imaju informaciju o navodnom broju da najvise pripadnika policije sa odredjenim zdravstvenim rizicima ima medju pripadnicima službe bezbjednosti u Baru, sto nije istina."
U Savjetu smo iznenađeni ubacivanjem dodatnih informacija koje nemaju veze sa izvornim I originalnim podacima. Posebno zbog građana Bara treba reći, da podaci objavljeni u pojedinim medijima o predmetnoj temi ,uopšte ne postoje. Apsolutno je nemoguće da o njima postoje niti zvanični, niti nezvanični izvor informacija.
Odlučno i energično demantujemo i iskazujemo zabrinutost zbog takvog nastupanja prema javnosti sa vrlo osjetljivim podacima koji imaju izuzetno negativnu konotaciju- kazao je za Jedro Aleksandar Saša Zeković.
Da ukažem i na to,da je Savjet plasiranjem ove informacije prvenstveno pokušao da ukaže da se stanje mentalnog zdravlja policijskih službenika ne krije i da postoji otvorenost policijske organizacije (koju po prvi put konstatujemo) kada je riječ o ovoj temi. Zatim, da se vidi kakav je pristup policije, da li se dešava diskriminacija i kršenje ljudskih prava policijskih službenika koji su takvog zdravstvenog stanja. S tim u vezi Savjet konstatuje da nema govora o tome, da je pristup inkluzivan i da se zaista vodi briga o mentalnom zdravlju svih policijskih službenika.
Ovde je veoma važna činjenica slanjem poruke građanima da znaju, da se shodno zdravstvenim procjenama koje obavljaju isključivo zdravstveni radnici i nadležne zdravstvene komisije, odlučuje o zaduženjima svih policijskih službenika.
To znači da se na osnovu medicinske procjene donosi odluka da li ti policijski službenici mogu da zaduže oružje prilikom obavljanja redovnih poslova i zadataka ili je potrebno njihovo prebacivanje na neka manje zahtjevna radna smjesta u skladu sa njihovim zdravstvenim stanjem.
Umjesto razgovora o suštinski važnim komponentama, podmeću se netačne informacije koje čitavu dobru namjeru i transparentan odnos Savjeta preusmjeravaju u drugom pravcu- pravcu stigmatizacije lica koja imaju zdravstvene probleme, što uopšte nije korektno i nije mi jasno kako bilo ko iz javnosti može da na takav način plasira nepostojeće podatke- zaključuje Zeković.