Prije 50 godina formirano je Društvo dobrovoljnih davalaca krvi „Luka Bar” i za pola vijeka oko 10.000 ljudi je davalo krv.
U Društvu dobrovoljnih davalaca krvi „Luka Bar” ima članova koji su krv dali više od stotinu puta.
U prošloj godini obezbjedili su više od 800 jedinica krvi.
Piše: Biljana Dabić
U godini kada Društvo obilježava jubilej, pola vijeka postojanja, ova humanitarna organizacija radi pod nadstrešnicom, iako su od velikog značaja za život i zdravlje građana
Iz stare barake koja je vlasništvo Luke, iseljeni su jer je objekat predviđen za rušenje, a inventar je smješten ispod nadstrešnice kod preduzeća „Kartolina” kod nekadašnje pošte.
Predsjednik Društva Božo Joličić ističe da je po pitanju smještaja ova ogranizacija nakon pola vijeka postojanja, danas kao na početku kada je osnovano 1969. godine - na ulici.
- Inventar je smješten ispod nadstrešnice kod preduzeća „Kartolina“, 30 metara od barake Luke Bar u kojoj su donedavno bile naše prostorije. Baraka je već duže vrijeme u veoma lošem stanju. Obratili smo se za pomoć Opštini, i istakli da nam treba jedna kancelarija, čekamo odgovor, kazao je Joličić.
- Funkcionišemo na način da građani telefonom prijavljuju da im treba krv. Aktivisti društva potom na evidenciji dobrovoljnih davalaca krvi pronalaze davaoca koji može dati krv, odvoze ga na transfuziju, a poslije davanja krvi i na obrok oporavka, nakon čega ga vraćaju kući- dodaje Joličić ističući da bez pomoći Luke ne bi se mogao zamisliti rad Društva.
-Lokalna zajednica ima razumjevanja za ovu humanu aktivnost. Prije 12 godina donirala je društvu vozilo „Škodu Fabiju”, a ove godine su poslije dužeg perioda podijeljena sredstva nevladinim organizacijama, a mi smo imali privilegovan tretman, kazao je Joličić.
NVO Društvo dobrovoljnih davalaca krvi »Luka Bar« je među nevladinim organizacijama sa statusom od posebnog značaja. Komisija Opštine Bar opredjelila je Društvu 4.100 evra
-Bar je jedina opština u Crnoj Gori koja je obezbjedila povlašćen status za našu organizaciju i mi smo svim ostalim društvima dostavili tu odluku, kako bi se i oni izborili za nešto slično. Sredstva su nam značajna, ali nijesu dovoljna, jer nemamo prostor za rad. Nadamo se da se Luka Bar, pod čijim okriljem radimo decenijama, neće uskoro privatizovati i da će i dalje biti naš sponsor, kazao je Joličić ističući da dobrovoljno davalaštvo u Crnoj Gori, mora, poput drugih, razvijenijih zemalja, postati dio institucionalnog, nacionalnog programa i brige.
Joličić je najavio – „Povodom 50 godina od osnivanja održaćemo okrugli sto sa davaocima krvi koji su krv dali više od 100 puta“.
- U zemljama Evropske unije čiji standardi i vrijednosti su nam potrebni u svim segmenitima društva, ovi davaoci bi bili počasni građani zbog svog velikog doprinosa u ostvarivanju ove humane aktivnosti, kazao je Joličić dodajući da će zaključci sa Okruglog stola koji budu usvojeni biće dostavljeni, kao i sa prethodnog, nadležnim institucijama ali i najvišim organima izvršene vlasti, kako bi u okviru svojih zakonskih ovlašćenja nadležne institucije podstakle na rad i bolju saradnju u ovom domenu.
- Nema razloga da u pogledu davanja krvi budemo poslednji od svih zemalja bivše Jugoslavije, kaže Joličić, naglašavjući da im uskoro predstoje akcije sa maturantima tri srednje škole, te da je prošle godine krv dalo 70 davalaca.
On je apostrofirao da broj dobrovoljnih davalaca krvi u Crnoj Gori opada.
- Ekonomska kriza nije jedini razlog. Problem je loša saradnja i funkcionisanje u ovom domenu institucija koje bi trebalo zajedno da se bave organizovanjem dobrovoljnog davalaštva krvi, Ministarstva zdravlja, Zavoda za transfuziju i Crvenog krsta. Novi Zakon o obezbjeđivanju donijet je 2011. godine, ili bolje reći prepisan je od neke razvijene evropske zemlje sa kojom imamo vrlo malo sličnosti u društvenoj stvarnosti. U tehničkom smislu ostvaren je veliki napredak izgradnjom savremene tranzfuzije, ali je nažalost neko shvatio da se u njoj proizvodi krv. Neopohodna je ozbiljna, zajednička propagandna aktivnost na popularizaciji dobrovoljnog davalaštva, zaključio je Joličić.