Nastavak intervjua sa arhitektom Darinkom Martinović Milošević.
IZVOR: POGLED (Časopis Inžinjerske komore Crne Gore)
Mlada arhitektica iz Bara posebno je skrenula pažnju projektom višespratnog turističkog objekta na samoj morskoj hridi u mjestu Dubrava.
“Projekat je realizovan 2015. godine i njime sam se predstavila na drugom crnogorskom salonu arhitekture koji je za temu imao arhitekturu i avanTURIZAM. Tačnije arhitekturu u službi turizma. Dato mi je povjerenje da isprojektujem i aktivno učestvujem u izvođenju atraktivnog objekta na divnoj lokaciji. Lokalitet je smješten na samoj morskoj hridi, prva linija do mora u mjestu Dubrava, 7 km od grada Bara. Objekat ima namjenu turističko stanovanje. Spratnost je 3Su+P+2, tj. 6 nadzemnih etaža. Bruto površina cijelog objekta je: P=1.209,75m2. Čine ga apartmani za stanovanje, dvije garsonjere, garaža i zajedničke prostorije. U spoljno uređenje spada veliki bazen i divne kamene terase sa tendom i roštiljem kao i prilaz morskoj vodi. Turistički sadržaj je dat na višem nivou jer ovaj objekat nudi i saunu, sala za vježbanje kao i unutrašnji jakuzzi, smješteni u nivou ispod garaže. Pristup je omogućen sa glavnog stepeništa. Izazov u rješavanju ovakvog objekta je uravo pravilno postavljanje na teren, prilagođavanje i uklapanje u ambijent. S obzirom da su objekti u okruženju izrazito moderne arhitekture, ovaj objekat je definisao pravac izražavanja. Trebalo je objektu koji praktično ponavlja etaže po vertikali dati dinamiku, ne svesti ga na običan kubus već mu razigrati formu. To je postignuto uvlačenjem poslednje etaže, jer se objekat vizuelno smanjio”, objšnjava Martinović Milošević.
Ona ističe da je posebnu draž dalo povezivanje objekta sa morem kroz niz terasa.
“Terase su zidane kamenom koji je zatečen na parceli, te fugovan bijelim malterom koji ističe čistoću kamena. Rasvjeta uz stepenice je ovaj dio učinila čarobnim, gledajući sa obale a i sa najviše tačke objekta. Bazen je veliki i dimenzionisan da uz komfor primi sve posjetioce. Ugrađen je bioseptik prečišćivač otpadnih voda što je jedan od uslova da se uopšte dozvoli izgradnja na ovakvim lokacijama koje nemaju riješenu ni vodovodnu ni kanalizacionu infrastrukturu. Treba pohvaliti investitora, Baranina Aleksandra Stevovića koji je imao sluha da isprati sve sugestije i odnosi se odgovorno prema prema sredini koju je zatekao”, kaže Martinović Milošević.
Mediteranskom notom vrca i njen projekat vile u Popovićima.
“To projektantsko rješenje rađeno je takođe za izvođačku kuću iz Bara, "Gold Bar" doo, čiji je vlasnik prepoznao potrebu da se objektu da manir primorja kroz detalje i upotrebu materijala. Objekat čine 3 etaže Su+P+1. Bruto površina objekta je Pbruto= 198,99 m2. U ovom slučaju ugledali smo se na vile u Toskani, međutim izazov je prenijeti u pravoj mjeri raskoš razuđenih toskanskih vila na manji objekat a ipak učiniti da kuća bude elegantna i posebna. Uz znalačko oko izvođača i sugestije projektanta dobijen je predivan objekat koji odiše elementima raskošne primorske kuće. U osnovi dvije vile bliznakinje koje se ogledaju u ogledalu, dijele zajednički bazen i pojeduju predivan zeleni park”, priča Martinović Milošević.
Specifičan izazov, kaže mlada arhitektica, imala je prilikom projektovanja stambenog objekta u Bijeloj, čiji je investitror veliki ljubitelj drveta i planinskih kuća sa krovom velikog nagiba.
“Stambeni objekat u Bijeloj, rađen kao autorski tim sa koleginicom Ivanom Dobrković arhitektom. Objekat čine 3 etaže Su+P+Pk. Bruto površina objekta je Pbruto=257,30m2. Ima tri stambene jedinice. Objekat je projektovan kao porodični, sa dvije smještajne jednice u suterenu i jednim dvosobnim stanom u prizemlju i potkrovlju. Ovaj prostor je riješen sa atraktivnom galerijom koja daje posebnu draž objektu. Krov je riješen kao dvovodni sa nagibom od 25°. Bočno su krovne ravni prepuštene po 30cm. Krov je pokriven meridijal crijepom.Izazov na ovom projektu je bio ubijediti investitrora, inače velikog ljubitelj drveta i planinskih kuća sa krovom velikog nagiba, da se prilagodi ambijentu u koji želi da napravi objekat, i da mu se dodijeli mediteranski šmek. Smatram da smo sjajno odgovorile na zahtjev i dale rješenje koje je bilo vrlo nezgodno uklopiti u izrazito strm teren”, objašnjava Martinović Milošević.
Njen poslednji projekat je enterijer rađen za medicinski centar Four Leaf medical u centru Bara.
“Projekat je rezultat zajedničkog rada dizajnerke Sanje Tomašević Stanković i mene. Na postojećem objektu koji datira iz 1987 godine bilo je potrebno uraditi intervenciju rekonstrukcije lokala u površini od 105 m2. Objekat je rađen kompletno u betonskim platnima, sa minimalnom mogućnošću intervencije. Adaptacija i rekonstrukcija usmjereni su za potrebe rada medicinskog centra. Investitori su elitna klijentela iz Ukraine, medicinske struke. Željeli su jedan prijatan prostor, koji pored strogih sanitarnih pravila, nema hladnoću klinike već kao privatna ustanova može da da klijentu prijatan ugođaj u luksuznom ambijentu. Kompletne instalacije su promijenjene, prilagođene strogim zahtjevima”, kaže Martinović Milošević.
Prilikom izvođenja, objašnjava, udružio se sjajan tim pod nadzorom projektanta, koji je sa velikim iskustvom iz svog domena odgovorio na izazove ovog posla.
“Izuzetno je zadovoljstvo kada se pronađu saradnici s kojima čovijek širi svoje vidike i način razmišljanja. Saradnja sa Sanjom je iznjedrila inovativna rješenja u koja smo se smjelo upustile. Ključ dobre saradnje je razmišljanje na istoj vibraciji kao i želja da se napravi nešto novo i nesvakidašnje. Enterijeri su izuzetno kompleksni. Pogotovo kada kao Sanja ne propuštate ni najmanji detalje slučaju, već budno motrite i dajete sugestije kako da nešto izgleda bolje. Zadatak je bio oformiti prostor za 3 specijalističke ordinacije, uvesti dva mokra čvora jedan za zaposlene jedan za pacijente, dati sobu za intervencije, te ostvariti odgovarajuće površine za čekaonice i prijemni pult. Uz više korekcija i usaglašavanja potrebnih površina došli smo do idealnog rjesenja koji je podijelio lokal na zone za primanje stranke, izražena zona vertikalne komunikacije i zona pružanja usluga kroz ordinacije. Zadatak je bio jasan. Uklopiti se što više u postojeći gabarit i ne narušavati konstruktivne elemente. Rušeni su samo pregradni zidovi i ukinuta instalacija postojeće vode i struje. Čak je postojao zahtjev da se i podna obloga - bijeli mermer zadrži. Sve ostalo pretrpjelo je izmjene”, objašnjava Martinović Milošević.
Ona dodaje da ovaj enterijer čine detalji koji su nesvakidašnji i rađeni po narudžbi.
“Tradicionalnu upotrebu pločica zamijenilo je staklo koji higijenski odgovara namjeni. lako se održava i čisti. Vrata su od peskarenog kaljenog stakla, elementi polica, čak i točeća mjesta u ordinacijama su obrađena staklom. Ovo nije standard, ali je prostoru dala neophodni i traženi moderni ton. Podovi su od mermernih ploča, bijeli mermer. Postojeća podna obloga osvježila se suvim hoblovanjem i dodatnom intervencijom - ubacivanje mermernih mozaika Porcelanosa. Dali su dozu elegancije i svježinu postojećem podu, dok je dio morao da se izvodi iznova radi velikih oštećenja prilikom rušenja zidova i nejednakih nivelacionih kota. Kako je lokal u osnovi kao slovo L kvalitetna ventilacija i grijanje su se mogli ostvariti jedino kroz centralne sisteme, koji su vješto uklopljeni u enterijer. Cio mobilijar je rađen kao dizajnerski izraz autora, po mjeri, kombinacijom medijapana sa prirodnim furnirom. U ordinaciji ginekologije postavljen je linoleum koji savršeno odgovara tonovima stakla i ostalih elementata. Linoleum je hipoalergen, dobro se čisti zadovoljava standarde. Plafoni i zidovi su nakon kompleksne procedure ispravljanja - na zahtjev investitora - malterom, te gletovanjem, završno su obrađeni hipoalergenskim premazom Joker. Proizvođač Tikurila. Uz predane saradnike i izuzetno zahtjevne investitore, ostvareni su izuzetni rezultati čemu svjedoče fotografije”, zaključuje Darinka Martinović Milošević.
BIOGRAFIJA
Darinka Martinović Milošević rodom je iz Bara. Diplomirala je na Arhitektonski fakultet u Podgorici 2009. godine (prosječna ocjena 9,22). Od 2008-2010 godine bila je član tima Arhis Group iz Budve, kratko firme Veduta i BarProjekta od 2010-2013 godine.
Suosnivač je arhitektonske prakse Arh Studio MMC i vodeći projektant u više projekata i realizacija ovog studija. Učesnik je više lokalnih konkursa od kojih je zapaženo rješenje dao timski rad sa arh. Natašom Banović na konkursu br. 01-74/10 za izradu Idejnog arhitektonskog rješenja objekta Filološkog fakulteta u Nikšiću.
Od 2016 god. član je tima "NTG projekt" gdje aktivno, radi na projektnoj dokumentaciji u okviru firme. Izlagala na drugom crnogorskom Salonu arhitekture (maj 2016.), u kategoriji izvedenih objekata. Ostvarila se u samostalnim projektima enterijera kao dio autorskog tima uz dizajnerku enterijera Sanju Tomaševic Stanković na području Crne Gore i Srbije u periodu 2016. – 2017. godine.
{galerija}art/2017/11/daca{/galerija}