Besplatan prevoz do Virpazara na Multimedijalni program „O Njegošu i Lubardi“

lubarda njegosh

Za program Multimedijalni program „O Njegošu i Lubardi“ Petra Vujoševića i Miluna Lutovca, večeras na Bescu iznad Virpazara, obezbijeđen je besplatan autobuski prevoz. Autobus polazi u 19:00, sa parkinga iza restorana "Knjazeve baste", a povratak je nakon programa, saopštili su organizatori.

Multimedijalni program „O Njegošu i Lubardi“ Petra Vujoševića i Miluna Lutovca

Crna Gora je nastala na kamenu i od kamena. U tragovima njene (naše) prošlosti duboko su se usjekla dva Petra, Njegoš i Lubarda. Osvrćući se na njihovo djelo, na Bescu, iznad Vira i jezera, Petar Vujošević i Milun Lutovac pokušaće da mu dodaju jedan lični pogled. Naime, Multimedijalni program „O Njegošu i Lubardi“ biće realizovan u okviru Likovnog programa Barskog ljetopisa, u srijedu, 12. jula, na Virpazaru (tvrđava Besac) sa početkom u 19h. Program će se sastojati od dva dijela: izložbe Petra Vujoševića „Naša tvrda postojbina“ koja će moći da se obiđe do 26. jula i promocije knjige Miluna Lutovca „Stih i slika“ . O knjizi će govoriti: prof. dr Saša Brajović, mr Petar Vujošević i autor.

Petar Vujošević živi i radi u Baru i Beogradu. Diplomirao je slikarstvo na Fakultetu likovnih umjetnosti u Beogradu i magistrirao na istom fakultetu – zidno slikarstvo. Takođe, diplomirao je žurnalistiku na Fakultetu političkih nauka u Beogradu. Član je ULUCG-a, ULUPUDS-a, AIMC-a (Međunarodno udruženje za moderni mozaik).

Samostalno je izlagao u Baru, Beogradu, Budvi, Podgorici, Pančevu, Zrenjaninu, Petrovcu...Na festivalu Barski ljetopis do sada je realizovao autorske projekte: Jedan drugi svijet (2004), Da, voda (2002), Legenda o gvožđu (2001) i Kamen je znamen (2000).

Autor je i osnivač Beogradskog festivala mozaika (2016) i Festivala Virski (2015. i 2016) kao i projekata Putevi umjetnosti i Mozaik malog formata (održava se u Beogradu od 2006)

Bio je osnivač i član grupe Ametist (2001- 2014) sa kojom je realizovao mnoge izložbe i projekte. Već petu godinu za redom vodi Ljetnju školu mozaika u Starom gradu Baru.

Dr Saša Brajović je profesor na Odjeljenju za istoriju umjetnosti Filozofskog fakulteta Univerziteta u Beogradu i Fakultetu umjetnosti Univerziteta Donja Gorica. Predaje istoriju evropske umjetnosti od 15. do 20. vijeka. Bavi se fenomenima i konceptima vizuelne kulture od renesanse do impresionizma. Težište njenog naučnog interesovanja je vizuelna kultura Crne Gore, posebno Boke Kotorske. Posvećena je fenomenu identiteta, njegove kontekstualizacije i vizualizacije, kao i percepciji i interpretaciji evropskog umjetničkog nasljeđa u oblasti jugoistočne Evrope.

Među nekoliko objavljenih knjiga izdvajaju se monografija Njegoševo veliko putovanje, Meditacije o vizuelnoj kulturi Italije koja se primarno odnosi na Njegošev boravak u Italiji od 1850. do 1851. godine, uz osrvt na njegove dvije prethodne posjete Veneciji, 1844. i 1847. godine i U Bogorodičinom vrtu, Bogorodica i Boka Kotorska – barokna pobožnost zapadnog hrišćanstva (2006).

Iz recenzije knjige Stih i slika, Miluna Lutovca (autor: Petar Vujošević)

„Kada sklopimo ovu knjigu koja se bavi uticajem Njegoševog djela na djela slikara, domaćih i izvanjaca, najjači utisak koji ostaje jeste taj da je ovo jedna veoma hrabra knjiga. Hrabra po stavu koji iznosi i po načinu kako ga iznosi.

...Za izvanjce, Crna Gora je u XIX vijeku bila jedna egzotična zemlja (da podsjetimo – to je vrijeme romantizma) nadomak Evrope, a ipak utopljena u Tursko carstvo. Lako se do nje stizalo, par sati uzbrdo od Kotora. Egzotika življenja, egzotika običaja, nošnje i oružja, iznad svega egzotika i ideal borbe za slobodu, „strašne borbe“ s carevinom koja je legla preko pola svijeta.

Kada pomislimo na Lubardine slike, iskrsne jedna gama boja od srebrenkasto sivih, sinjih, pastelno plavih, azurnih do modrih i svijetlo ljubičastih, a to je upravo boja svjetlosti koju reflektuje kamen ovog podneblja. Te stijene, suština ovog predjela i jesu najznačajniji Lubardin motiv. Njegove slike su ovaploćenje jednog nacionalnog pejzaža, u smislu u kojem je, recimo, Vermerov Pogled na Delft ovaploćenje holandskog pejzaža: spuštena linija horizonta i dominantno nebo ispunjeno izmaglicom biserne svjetlosti, toliko karakterističnom za Vermerove slike, ali i za predjele Holandije. Poigravajući se ovim faktima, M. Lutovac nenametljivo, ali upečatljivo opisuje Njegoševe stihove kroz Lubardinu prizmu: „Njena tužbalica (sestre Batrićeve), koja se kao rasuto srebro, razliva predjelom...“. Tako se stvara jedan vrtlog tumačenja Lubarde iz Njegoša i Njegoša iz Lubarde...

Knjiga Stih i slika stavlja nas pred tri velike teme Crne Gore: prvo – kamen, zatim – žena i treće – dostojanstvo.

auto klime bakovic 1

allegra

opstina bar

Cerovo

turisticka organizacija bar

enza home

vodovod bar

komunalno

regionalni vodovod novi

luka bar

AD Marina Logo

stara carsija

reklama

ave tours

fpep vertical

Klime Baković

djokic

djokic

Logo MPF

tobar