Prva knjiga Zorana Gojića – “PODRUMIJSKE PRIČE”

zoran gajić

U produkciji barske izdavačke kuće Mediteran Multimedia objavljena je prva knjiga Zorana Gojića iz Bara – “PODRUMIJSKE PRIČE”.

Riječ je o zbirci legendi, anegdota i priča sa ove strane Rumije, koje je Gojić slušao, skupljao i zapisivao unazad nekoliko decenija.

Knjiga, koju čine 153 priče, podijeljena je u četiri poglavlja: “Priče usputne”, “Priče iz prve ruke”, “Sjenovite priče” i “Dumanja uz kafu”, i u njima se na najsuptilniji način pokazuje nit zajedničkog života sve tri vjere u Baru, uz međusobno uvažavanje i izuzetno poštovanje. Ona je svjedočanstvo o drugačijim prošlim vremenima, a način naracije, naročito u poglavlju u kome se citiraju sagovornici, odaje dah zaboravljenih riječi i govora kakav odavno nije u upotrebi. Posebnu pažnju svih koji su već pročitali djelo izazivaju priče o natprirodnim pojavama u selima i naseljima iz okoline Bara, koje je Gojić bilježio od Šestana do Zubaca.

“Pred vama su priče koje sam čujao, upijao, bilježio i uz njih rastao (...) Ovo nije, niti može biti istorijska knjiga, već su samo zapisane riječi o događajima iz života Barana, od kojih mnogi više nisu među nama. Ako se nađe i poneka greška u faktima, praštajte, svašta se i u raznim verzijama čulo pokraj ognja. Prvi dio knjige su prepričane priče, iz raznih izvora, usmenih i štampanih; u drugom dijelu sam citirao sagovornike koji su mi otkrivali djelove nepoznatog Bara. Među njima ima poljoprivrednika, radnika, ali i profesora i inženjera, te su zbog toga stilski različite, jer sam se, koliko se moglo, držao izvornog stila pripovjedanja, dijalekta i lokalizama; treće poglavlje je nastalo na isti način i pripada stvarima koje ne možemo da objasnimo savremenim načinom razumijevanja, a četvrti su razmišljanja koja sam zapisivao uz jutarnju kafu, između kompjutera i šporeta na drva”, zapisao je, pored ostalog, autor u uvodu svoje prve knjige.

Recenzent djela “Podrumijske priče”, prof. Neđeljko Đurović, potencira da je ova knjiga “romansirano svjedočanstvo o ljudskoj empatiji koja se nije povinovala diktatu jednog vremena”.

“Ova hronika originalnih kazivanja otkriće nam suštinu međuljudskih odnosa i dokazati koje vrijednosti našeg postojanja ne smijemo izgubiti. U njenim redovima, u kojima su ispisane priče iz perioda autorovog odrastanja i stasanja, uočićemo zašto su i naši, današnji intimni strahovi, utajena sagrešenja i lažni uspjesi nebitni spram iskrenog priznanja i zahvalnosti dobročiniteljima”, ističe prof. Đurović.

Po njegovom mišljenju, Zoran Gojić je svojom spisateljskom kreacijom zaslužio da stane u red nezaobilaznih zavičajnih pisaca.

“Iako su o našem Baru ispisane mnogobrojne, veoma lijepe i sadržajne stranice, svaki čitalac ove knjige neće se oteti utisku da je njena autentičnost ispunila određene spoznajne praznine. Naša najtananija, najmaštovitija i najemotivnija interesovanja o jednom razdoblju, o jednom načinu razmišljanja iz kojeg su proistekle vrijednosti po kojima je Bar prepoznat kao multikulturološka zajednica, u ovoj knjizi imaju svoje zadovoljenje. Njegova pouka da su ‘ljese našeg mozga, duše i srca otvorene za sve koji hoće život, jedni sa drugim kao odvajkada u Baru, a ne suživot – jedni pored drugih’ najbolja je smjernica koju je jedna knjiga o Baru ikada imala! Ovo pripovjedanje satkano od izvornih riječi starih Barana, koji su ‘s mukom živjeli’ i zbog toga sve upamtili, ali i koje nam poručuju da istina može živa izići iz groba sa riječima: ‘Čekaj me, stizam te ja!’, mora postati školsko štivo. Mlađe generacije u Crnoj Gori podučavane po pouci da ‘niko s bande nije nam svojiji no mi što smo sami sebe’ najbolje će usvajati vrijednosti građanskog društva, ali će i na osnovu izreke ‘ne učini sve što ti šake dođe’ i te kako pravilno percipirati demokratske vrijednosti”, ističe Neđeljko Đurović.

Zoran Gojić je rođen 1973. u Baru. Osnovnu i srednju školu završio je u mjestu rođenja. Kako stoji u biografiji unutar knjige “Podrumijske priče”, živi u Burtaišima, “na po puta između Mosta Karanikića i maslina Prorokovića kod Brijega Đurovog. Štreka sa desne, Ekonomija s lijeve strane kao omeđnica”.

Izdavačka kuća “Mediteran Multimedia” jedan je od segmenata istoimene NVO koja se bavi
promocijom Bara, njegovog kulturno-umjetničkog nasljeđa i djela lokalnih autora. Iza sebe u tri godine postojanja potpisuje šest knjiga i publikacija, jedan muzički CD, jednu izložbu i jedan dokumentarni film praćen DvD izdanjem.

auto klime bakovic 1

allegra

opstina bar

Cerovo

turisticka organizacija bar

vodovod bar

komunalno

regionalni vodovod novi

luka bar

AD Marina Logo

stara carsija

reklama

ave tours

fpep vertical

Klime Baković

djokic

djokic

Logo MPF

tobar