Svako ostavi neki trag

lllab

„Svako ostavi neki trag“ knjiga proze Labud N. Lončara u izdavaštvu međunarodnog udruženja književnih stvaralaca i umjetnika „Nekazano“ je izašla iz štampe.

Promocija knjige održat će se na 64. Sajmu knjiga u Beogradu a zatim u Baru. Kniga sadrži sedamnaest priča iz života autora, njegovih prijatelja i grada Bara. Dio ovih priča je objavljivan u „Književnim novinama“ UKS, časopisima „Nekazano“, Festivalu „Refestikon a najveći broj na portalima „Pokazivač“ i „Jedro“ – Bar.

U recenziji ove knjige Doc. dr Rade Vučićević, književni kritičar i teoretičar književnosti kaže: „Već površno iščitavanje ove, obimom nevelike, nekih stotinjak strana, ali zanimljive, ubedljive knjige priča i kolumni, čitaoca uvodi u Lončarev svet doživljenog, viđenog u životu svakodnevnom, odnosi ga u koje kakve doživljaje i događaje, da kao nemi učesnik svega toga, bude talac vlastite znatiželje, brzo da se poistoveti sa pripovedačem, ne sluteći da je to i bila njegova osnovna namera, nakana, naum. To je ta sposobnost, veština baratanja rečima, stilska i jezička umešnost da lagano, a neprimetno odvuče vašu pažnju u smeru svoga kazivanja, ne dozvoljavajući predah, niti pauzu, već idete dalje, iščitavate i prepoznajete neke zajedničke vrednosti, istinite događaje koje ste već doživeli, u međuvremenu zaboravili, a sada se ponovo našli u njegovom središtu, pa na ovaj način učestvujete, poredite, oživljavate vlastita iskustva i preuzimate deo piščeve spoznaje. „Raja, umro drug Tito“! priča je koja najbolje odgovara navedenoj tvrdnji, bez obzira što se Lončaru dešavala u istinski specifičnoj sarajevskoj sredini, gde su ljudi sa neskrivenim emocijama oduvek spontano reagovali, a time davali poseban akcenat, svakom iznenadnom a naglom, novonastalom stanju koje ih se životno tiče. Ovaj upravni govor, neodoljivo podseća na vest, koju je u travnički han doneo usplahireni asker, vičući: „Crko Fil“!”.

A u drugom dijelu dodaje:” Labud N. Lončar nije sa tom ili sličnom namerom pisao ovu knjigu, ove priče su iz njega izašle kao preka potreba oslobođenja zgusnutih emocija, koje decenijama nosi u sebi. Otuda ta spontana elegija otkrivanja nekih emocionalnih stanja u samoj radnji pripovedanja, odaje duhovno bogatog autora, koji se jednostavno želi osloboditi viška memorije, tog umetničkog blaga, što sada pretočeno u redove ove zbirke, pronalazi novo, drugim ljudima dostupno utočište i prebivalište svoje. Tu su predstavljeni i dati neki svakodnevni doživljaji iz kafane, kuće, posla, pijace, rutinske svakodnevice, ali postoje i neka intimna razmišljanja, ideje, namere, planovi, slutnje.. Život ceo. Otuda će ova knjiga sa identifikovanim ličnostima Bara i okoline, imati svoje analitičare, uterivače istine a posebno pobornike slučajnosti ili nenamernoj sličnosti.

No to i jeste najlepši deo nakon rođenja nove bibliografske jedinice, poznatog pisca, javne i kulturne ličnosti, omiljene u svojoj društvenoj sredini, jer svi koju su imali mesta u ovoj publikaciji, živeće koliko pisana reč traje, a ona će ostati dugo nakon naših bioloških života i još malo duže. Dileme nema, Labud je na svoju autorsku dijademu dodao još jedan biser, pažnje vredan, a to je u istoriji književnosti jedino vredno.”

auto klime bakovic 1

allegra

opstina bar

Cerovo

turisticka organizacija bar

vodovod bar

komunalno

regionalni vodovod novi

luka bar

AD Marina Logo

stara carsija

reklama

ave tours

fpep vertical

Klime Baković

djokic

djokic

Logo MPF

tobar