Kako Rumuni od zamisli diktatora grade turistički brend

parlament 1

Putovanje u Rumuniju bio je polazak u nepoznato, praćen brojnim iznenađenjima – ali pozitivnim.


Rumuniju, nekadašnju Dačiu, naseljava oko 20 miliona stanovnika.
Mnoge znamenitosti, impozantne istorijske građevine , bajkoviti parkovi i botaničke bašte u centru Bukurešta čije zone velegrada danas povezuju bulevari sa šest, osam traka, turiste ne mogu ostaviti ravnodušnim. O bogatstvu Rumunije svjedoči dvorac Peleš, jedan od najljepših u Evropi, šumovita Transilvanija u kojoj je smješten Bran, zamak grofa Drakule, turistički gradić ispod Karpata -Brašov u kome je najuža ulica na svijetu ...
Cilj putovanja bio je vidjeti što više!

Piše: Biljana Dabić

Glavni grad Rumunije, Bukurešt ima oko tri mliona stanovnika, a mnogi ga nazivaju “Pariz Istoka” jer ga krase zgrade u art nuvo stilu. Grad se nalazi između planinskog lanca Karpata i obala Crnog mora.

drgqa centar

Bukurešt obiluje starim zgadama na kojima se stapa umjetnost sa zahtjevnom arhitekturom, velikim trgovima različitih stilova, modernim zdanjima u biznis zonama gdje dominira višespratnica u kojoj je na 36.spratu panoramski restoran, nacionalni muzej etno sela „Dimitrie Gusti“ u centru milionskog grada koji je za posebnu priču, Rimski trg, Trijumfalna kapija, u blizini prelijepog parka Herastrau, u okviru kojeg se nalazi i jezero.

Iz hotela “Parliament” obilazak grada logično je započeti od Palate Parlamenta, najvećeg političkog zdanje u Evropi, a posle Pentagona, drugog u svijetu. Zdanje Parlamenta, megalomanski spomenik komunizmu i moći jednog čovjeka Nikolae Čaušeskua, građen je kao simbol rumunskog bogatstva i moći.

Objekat visine 178 metara, ima 12 spratova iznad zemlje i sedam ispod, sa ukupno 1.100 prostorija ukrašenih zlatom i kristalima.
Na kolosalnom zdanju radilo je 20.000 radnika i 700 arhitekata. Izgradnju Parlamenta pokrenuo je Nikolae Čaušesku, tadašnji predsednik Rumunije, 1984. godine. Tražio je za sebe dvorac, “veći i ljepši od francuskih”.

treca trg

Kada je srušen Čaušesku, nova demokratska vlast je, 1989. godine, završila izgradnju ove "narodne kuće", kako ju je zvao Čaušesku.
-I pored smjene vlasti, Nikolae i Elena su i danas “prisutni” na svakom koraku u palati. Bračni par Čaušesku ovde nije živeo, jer nisu bile završene njihove spavaće sobe od po 300 kvadrata. Međutim, uticali su na izgradnju palate. Čaušesku je tražio da se u Balskoj sali napravi takva akustika da kada mu i jedan čovek aplaudira izgleda kao da tapšu desetorica. Naredio je da se izgrade posebno visoke stepenice za njega, jer je bio niži od Elene Unutrašnjost je ukrašena sa 2.800 zlatnih i kristalnih lustera, pozlaćenim svodovima, mermernim stubovima, mozaicima sa zlatnim listićima, namještajem od oraha i hrastove lamperije, dok su mermerni podovi prekriveni specijalnim parketima ili raskošnim tepisima, navodi turistički vodič Andrej Alexandar Koko.
Zgrada je opremljena heliodromom na vrhu i nuklearnim bunkerom ispod zemlje.

trijumkaapija
Ovo ogromno zdanje rumunski poslanici koriste samo trideset odsto, i danas je Palata mjesto gdje se spajaju politika i umjetnost, u kojoj svjetski umjetnici imaju izložbe i koncerte.
Samo pet odsto palate otvoreno je za turističko razgledanje i dnevno hodnicima prođe oko hiljadu turista koji treba da rezervišu ulazak minimalno 24 sata ranije.
U blizini zgrade Parlamenta gradi se pravoslavna crkva koja će moći da primi 5.000 vjernika, i očekuje se da će biti sasvim završena do 2024. Glavni zvonik nalaziće se na visini od 120 metara. Patrijaršija tvrdi da je Rumuniji "potrebna reprezentativna nacionalna crkva, koja simbolizuje vjeru, slobodu i dostojanstvo naroda".

Bukurešt je šesti po veličini grad u Evropi i da bi se vidjele i obišle najznačajnije lokacije, najinteresantnija zdanja, upoznao grad, zaista treba vremena

prva

Bulevarom ujedinjenja, stiže se do centralnog Trga unije u Bukureštu koji Rumuni porede sa pariskim Jelisejskim poljima.
Kompleks se sastoji od 44 mermerne fontane u krugu od 1,4 kilometara, i gradske vlasti glavnog grada Rumunije tvrde da je to najveći kompleks fontana u Jugoistočnoj Evropi. U ljetnjim mjesecima, na fontanama se svakog vikenda u večernjim satima odigravaju multimedijalne predstave.
Jedan od simbola grada- Trijumfalna kapija (Arcul de Triumf), prvobitno je sagrađena od drveta, 1922. godine, u slavu rumunskih vojnika koji su se borili u Prvom svjetskom ratu. Trijumfalna kapija Bukurešta, visoka 26 metara, koju danas vidimo, sagrađena je od Deva granita, i potiče iz 1936. godine. Unutrašnje stepenice omogućavaju posjetiocima da se popnu do vrha Trijumfalne kapije, odakle se pruža pogled na grad.
Centar grada je veliki i podijeljen je na četri zone. U minulim vremenima od monarhije, preko komunizma do demokratije svaka etapa ima i svoja obilježja u građevinarstvu.
Trg Revolucije s pravom nosi to ime jer se ovde revolucije i dešavaju. I danas se mogu videti ostaci od metaka u vrijeme ustanka protiv Čaušeskua. Tu je i spomenik rođenju nacije, a preko puta je zgrada nekadašnje Komunističke partije sa čijeg se balkona Čaušesku obratio poslednji put 21. decembra 1989.

Centar centra, ili kako kažu u Bukureštu nulta tačka grada je ispred hotela "InterContinental Bukurešt". To je prvi hotel sa pet zvjezdica u gradu sagrađen 70-tih. Za vrijeme komunizma u hotelu su mogli boraviti samo stranci pošto vlast nije dozvoljavala Rumunima boravak u Interu da ne bi mogli “proširiti vidike”.
Danas glavni grad Rumunije ima preko 1.800 hotela, a broj turista se konstantno povećava. Tokom panoramskog razgledanja grada, građevina koja se nameće i pozicijom i gabaritima je zgada Slobodne štampe u kojoj su smještene televizije i novinska preduzeća.

Zanimljivo je da u Starom gradu ima 30-tak ulica, a najatraktivnija je Strada kovači. U Starom gradu su brojni restorani i kafići,klubovi ... Noćni život u ovom dijelu grada traje do jutarnjih sati. Inače, u Starom gradu je malo žitelja, a spratne prostorije se koriste za sjedišta firmi.

vodic

Rumunija je pravoslavna zemlja (80 % stanovništva su pravoslavci), ali je pravi eklektični raj, jer je prepuna crkava izgrađenih u vizantijskom, grčkom, renesansnom stilu.
Iako je Rumunija u Evropskoj uniji od 2007.godine, valuta je lej (1E= 4,7 leja). Poslednje decenije evidentan je porast standarda
Radno vrijeme je od 8-16 h ili od 9 -17 h od ponedeljka do petka, a petkom radno vrijeme je četri sata “zbog produktivnosti”.
Rumuni za sebe kažu da su optimističan narod. U ophođenju sa turistima su kulturni, ljubazni, opušteni i veseli.
Ova zemlja se ne nalazi na listama najtraženijih turističkih destinacija, prevashodno zbog predrasuda. Svakako nudi mnogo više nego što se može i naslutiti.
Organizovani obilazak Rumunije inicirao je Sindikat Luke Bar kojima su se pridružile kolege iz PoA i Barske plovidbe pa su Prvomajske praznike proveli upoznajući turističke destinacije ove evropske države. Program putovanja je u organizaciji turističke agencije AVE tours.

 

auto klime bakovic 1

allegra

opstina bar

Cerovo

turisticka organizacija bar

vodovod bar

komunalno

regionalni vodovod novi

luka bar

AD Marina Logo

stara carsija

reklama

ave tours

fpep vertical

Klime Baković

djokic

djokic

Logo MPF

tobar