Naučno-istraživački kamp na izvorištu Bolje Sestre

REG PROF

Međunarodni naučno-istraživački kamp pod nazivom “Karakterizacija inženjering karstnih vodonosnika” u organizaciji rudarsko- geološki fakultet Univerziteta u Beogradu, Građevinski fakultet Univerziteta CG, Zavod za Geološka istraživanja u CG i JP ‘’Regionalni vodovod Crnogorsko primorje’’ a pod pokroviteljstvom UNESCO-a održaće se u periodu od 27. maja do 5. juna 2018. godine.

Imajući u vidu specifičnost i povezanost terena ovaj naučno istraživački kamp odvijaće se na teritorijama dvije države Bosne i Hercegovine i Crne Gore. Studijska posjeta Crnoj Gori, između ostalog izvorištu Bolje Sestre i lokalitetu rijeke Spila u Risnu odvijaće se u periodu od 29. do 31. maja.

Grupa 30 eminentnih medjunarodnih eksperata iz oblasti karsta prilikom rada na mapiranju 150 najznačajnijih tačaka karsta u svetu, na mapu je uvrstila i Bolje sestre. Ovo izvorište snabdijeva čitavo Crnogorsko primorje visokokvalitetnom pitkom vodom klase A1 i zasluženo se nalazi na listi 150 najvažnijih kraških izvora sveta (WOKAM) kao dio svjetskog programa hidrogeološkog mapiranja i procjene (WHYMAP).

Profesor Zoran Stevanović ističe : Izazovi zahvata voda u karstu – Bolje sestre uspešni inženjerski poduhvat
Rastvorljive karbonatne i evaporitske stene koje poznajemo i izučavamo pod nazivom karst (krš) zauzimaju oko 15% površine Zemlje, što je i rezultat nedavno okončanog velikog medjunarodnog projekta WOKAM – Svetska karsta karstnih izdani. Na području Mediteranskog basena gde je zahvaljujući Jovanu Cvijiću (1895) i rodjena nauka o karstu – karstologija, prisustvo karbonatnih stena je i značajno veće: u svim planinskim masivima Alpskog orogena (Dinaridi, Apenini, Karpati, Balkanidi, Pindi, Helenidi) ove stene su dominantne ili preovlađujuće u geološkoj građi. Crna Gora uz Kubu, Jamajku i nekoliko ostrvskih zemalja, spada u svetske lidere po površini terena koje zahvataju karstifikovane stene: preko 2/3 njene teritorije je pod karstom.

Tereni karsta se pored prirodnih lepota i “dinamike” odlikuju i mnogim hidrološkim i hidrogeološkim specifičnostima. Dok na površini ovih terena često vlada potpuna oskudica u vodi, u dubini stenske mase mogu biti akumulirane izuzetno velike količine vode visokog kvaliteta. Korišćenje i kontrola ovih vodnih resursa za inženjere i stručnjake u oblasti vodoprivrede, predstavlja veliki izazov i često je potrebno osmisliti i izvesti veoma složena tehnička rešenja. Jedno od takvih je kaptaža na izvorištu Bolje sestre, koja danas obezbeđuje pouzdano snabdevanje vodom celokupnog Crnogorskog primorja i omogućila je njegov turistički i privredni razvoj. Vodozahvat ”Bolje Sestre” tokom poslednjih 25 godina najveći regionalni projekat vodosnabdijevanja koji je izgradjen na Mediteranu i Jugoistočnoj Evropi.

Zoran Stevanović je redovni profesor i Šef Centra za hidrogeologiju karsta na Departmanu za hidrogeologiju Rudarsko-geološkog fakulteta Univerziteta u Beogradu. Konsultant UN organizacija FAO i UNESCO. Predsednik Komisije za karst Svetske asocijacije hidrogeologa (IAH) i potpredsednik Odbora za kras i speleologiju Srpske akademije nauka i umetnosti. Bio je predsednik Srpskog geološkog društva i predsednik Nacionalnog komiteta Unije geoloških nauka (IUGS) za Srbiju. Član Naučnog društva Srbije. Publikovao preko 300 radova, autor i urednik 15 monografija i tri udžbenika.

auto klime bakovic 1

allegra

opstina bar

Cerovo

turisticka organizacija bar

vodovod bar

komunalno

regionalni vodovod novi

luka bar

AD Marina Logo

stara carsija

reklama

ave tours

fpep vertical

Klime Baković

djokic

djokic

Logo MPF

tobar