FOTO: Otvorena 16. Maslinijada

maslinijadda

U Starom Baru danas je otvorena XVI Maslinijada, najveća maslinarska manifestacija u regionu.

TEKST: Biljana DABIĆ
FOTO: Anto BAKOVIĆ

Dvodnevnu manifestaciju „Maslinijadu“ u Starom Baru zvanično je u subotu otvorio potpredsednik vlade, ministar poljoprivrede Milutin Simović, pred nekoliko hiljada posjetilaca. Fešta koja se ispod zidina drevnog grada, održava tradicionalno s jeseni već 16 godina, vremenom je i podstakla žitelje ovog kraja da se vrate maslinjacima, posvete proizvodnji maslinovog ulja, unaprijede preneseno znanje primjenom novih agrotehničkih saznanja i savladavaju vještine u postizanju boljih kvaliteta finalnih proizvoda.

Tokom zvaničnog otvaranja, saopšten je podatak da se na prostoru barske opštine oko 1.000 porodica bavi maslinarstvom što je sa turizmom najbrojnija privredna djelatnost ovog kraja.

Predsjednik Organizacionog odbora Suljo Mustafić kaže da se maslinari trude da iz godine u godinu pokažu u najboljem svijetlu ono što proizvedu, i da na najbolji način pokažu drevnu tradiciju Bara.

-Ono što smo zarctali kao važne ciljeve - ostvaruje se: revitalizacija maslinarstva, obnova starih maslinjaka, sadnja novih maslina, dovela je da u Baru danas imamo blizu 150 stabala maslina i proizvodnju u ovoj godini oko 700 tona maslinovog ulja. Drugi cilj, revitalizacija starog Bara i našeg kulturnog nasleđa pokazuje da hiljade posjetilaca dođu da vide naše kulturno, multietničko nasleđe koje imamo i koje milenijumima njegujemo u Baru. Treće, turistička valorizacija Bara, takođe, je Maslinijadom značajno pomognuta jer desetina hiljada ljudi, zahvaljujući Maslinijadi dolazi u Stari Bar, kazao je Mustafić koji se zahvalio državnim institucijama koje pomažu i podržavaju Maslinijadu, a posebnu zahvalnost uputio je vrijednim maslinarima koji se trude da ono što pripreme pokažu na najbolji način U poslednjih 15 godina posađeno je oko 30 hiljada sadnica maslina, čime su nastali novi zasadi koji već daju plod. Obnovljen je i značajan broj starih zasada, primjenjuju se nove tehnike koje dovode do bolje valorizacije ploda.

Predsjednik Udruženja maslinara Bar Ćazim Alković je istakao da ovo Društvo, najveće maslinarsko društvo u Crnoj Gori, intenzivno radi na razvoju i unapređenju maslinarstva. Konkretno, skoro je završena izgradnja tri važna maslinarska puta: u Džidžarinu, selu Kunje, u Dabanovu na koje su maslinari čekali duže od 30 godina. Alković se nada da će i opština i vlada podržati završetak ovih puteva „da se urađeno, ne bi urušilo“. Prema riječima Alkovića, ovo nisu samo maslinarski putevi, već i turističke staze.

-Tokom 2017.godine maslinarima Bara je po subvencioniranoj cijeni podjeljeno više od 1.300 sadnica maslina. Očekujemo da će nam ministarstvo refundirati 50% troškova nabavke sadnica kako bi mogli nastaviti sa ovim projektom i sadnice dijeliti dalje. Uz podršku ministarstva poljoprivrede i opštine Bar, Društvo je objavilo i dva naučna rada. Značaj ovih radova je u tome što je po prvi put u istoriji u zvaničnoj literaturi objavljeno da je Stara maslina na Mirovici stara 2.240 godina što je relevatntan izvor za naučna istraživanja u cijelom svijetu. Kancelarija Društva maslinara je otvorena svakog radnog dana, a broj upisanih maslinara u registar se svakodnevno povećava - kaže Alković koji je istakao da se intenzivno radi na pripremi izgradnje Kuće maslina. On očekuje da će izgradnja Kuće maslina biti dio kapitalnog budžeta za 2018.godinu. Realizacijom ovog projekta Bar i formalno postaje centar crnogorskog maslinarstva.

Govoreći o napretku maslinarstva, Alković ističe činjenice - na ocjenjivanju uzoraka od 14 ulja, 13 bilo ekstra virdžino maslinovo ulje.

Kao i prethodnih, tako i ove godine Maslinijada je uvršetna u zvanični program Dana opštine Bar, 24.novembra.

Predsjednik SO Bar Radomir Novaković kazao je da su maslinari brend grada Bar -Bog nam je dao četiri resursa: ljude, more, kamen i masline. Kao što vidite počeli smo resurse da koristimo. Svake godine sve više i više se ti resursi iskazuju i pokazuju na pravi način, kazao je Novaković.

Predsednik opštine Bar dr Zoran Srzentić kazao je da je Bar grad maslina, a maslina je hraniteljka stanovnika Bara

- Čini mi zadovoljstvo što ove godine imamo dobar rod maslina, i što su štandovi puni masline - istakao je dr Srzentić i poželio posjetiocima Maslinijade da se u Starom Baru dobro provedu, a maslinari da imaju uspjeh u izlaganju

Potpredsjednik Vlade CG i ministar poljoprivrede Milutin Simović podsjetio je da je maslinari i ministarstvo zajedno pokrenuli Maslinijadu 2002. godine.

- Organizatorima čestitam na istrajnosti i iskoracima u 16-ogodišnjem trajanju, zajedno maslinari, njihova udruženja, Opština Bar, Vlada Crne Gore, resorno Ministarstvo i brojni prijatelji i podržavaoci "Maslinijade". Zbog toga smo i danas posadili masline, kao simbol vaše uspješne saradnje, i kao poruku da ćemo i dalje zajedno razvijati maslinarstvo. Posebno raduje da su nakon tri nerodne godine maslinari nagrađeni dobrim rodom i vrhunskim kvalitetom. Raduje što uljare rade punim pogonom, i daju vrhunski kvalitet ulja, koje je i lijek i hrana - kazao je Simović ističući da su najbolje smokve očeve, a masline prađedovske. Zbog toga je, kaže ministar poljoprivrede, i poseban osjećaj posaditi maslinu jer će u njenim blagodetima uživati generacije.

-Mi imamo i obavezu više. Moramo se snažnije okrenuti i posvetiti se prađedovskim stablima maslina i revitalizovati ih. Uvođenje standarda u proizvodnji, preradi i plasmanu, i stalno unapređenje kvaliteta je naš zajednički zadatak - i proizvođača i institucija. To je uslovuspjeha na tržištu, rekao je ministar poljoprivrede i istakao da će za koji dan biti izabran projektant za izradu glavnog projekta Kuće maslina, koja će se tokom iduće godine graditi u Starom Baru.

Prije zvaničnog otvaranja, minisatar poljoprivrede, predsednik opštine i predstavnik maslinara zasadili su tri nove sadnice maslina kod Opšte bolnice Bar što čini simoliku nastavka zajedničkog razvoja maslinarstva Organizatori ovogodišnje "Maslinijade" su NVO "Maslinijada", u saradnji sa Društvom maslinara Bar, a pod pokroviteljstvom Opštine Bar, TO Bar, i Ministarstva poljoprivrede CG.

Po ustaljenoj tradiciji Maslinijada ima i takmičarski karakter. Na zvaničnom otvaranju dodjeljene su nagrade Najbolje ulje na ovogodišnjoj Maslinijadi ima Redžep Kolar, na drugom mjestu je ekstradjevičansko maslinovo ulje Saida Čantića, treće Osman Đokić, na četvrtom i petom mjestu su ulja Nara i Nijazima Bećovića. Nagradu za najbolji rod je dobio Petar Vreteničić.

Nagrada za najbolji mladi zasad pripala je Zlatku Đuroviću. Vlasnik drugog najboljeg mladog zasada je Said Čantić, a ovu nagradu je obezbijedio Lazo Božović. Uručene su i dvije nagrade za najbolje održavani maslinjak. Vlasnik prvog je Benjamin Divanović, a druga nagrada pošla je u ruke Sadetinu Sadu Peričiću.

Najbolji u 90 štandova je štand Dina Kurtovića, drugi Etema Mujića, a treći štand srednje Ekonomsko ugostiteljske škole.

Na preko 60 izložbenih štandova, u starobarskoj čaršiji, vrijedni i marljivi maslinari izložili su svoje proizvode i u maniru domaćinske dobrodošlice sa željom da udovolje, i pokažu šta imaju i znaju, nudili su svoje proizvode posjetiocima Maslinijade. (sledi posebna reportaza o maslinarima)

Ove godine, ipak, gorak ukus ostao je kod pojedinih ugostitelja u starom Baru kojima nije dozvoljeno da ispred svojih objekata postave stolove.

{galerija}obale/2017/12/maslinijada{/galerija}

auto klime bakovic 1

allegra

opstina bar

Cerovo

turisticka organizacija bar

enza home

vodovod bar

komunalno

regionalni vodovod novi

luka bar

AD Marina Logo

stara carsija

reklama

ave tours

fpep vertical

Klime Baković

djokic

djokic

Logo MPF

tobar