Баштина и технологија
У Научно-технолошком парку Црне Горе, 31. јануара 2025. године, одржан је Б2Б догађај „Уроните у будућност: Б2Б умрежавање за технологије културног насљеђа и туризма“, који је окупио стручњаке из области дигиталних технологија, музеологије и туризма. Овај сусрет, организован је у оквиру пројекта WРЕЦКС4АЛЛ 2.0 који води Универзитет Црне Горе, а кофинансиран је на ИПА Соутх Адриатиц програму. Догађај је показао како иновативне технологије могу обогатити интерпретацију подводне и културне баштине, чинећи је приступачнијом и атрактивнијом за ширу публику.
Након излагања координатора Wрецкс4Алл пројекта Дарка Ковачевића о концепту и утицају пројекта као и одрживом развоју који је подстакао, догађај је отворио званично отворио Францесцо Лонгобарди, делегирани директор Регионалне дирекције националних музеја Пуље, Министарство Културе Италије.
Седамнаест различитих компанија и оператора из сектора дигиталних креативних индустрија представило је своју атрактивну понуду у питчинг сесији. Потом су учесници из сектора туризма и културне баштине имали састанке са представницима компанија и оператора у оквиру Схоwцасе & Демо зоне.
Видео: хттпс://yоуту.бе/xпфЕаYс8ба4?си=нWмрфгВ5ФТрФРННЦ
Учесници су кроз Схоwцасе & Демо зону имали прилику да се упознају са напредним технолошким решењима у области ГИС-а, 3Д визуализације, роботике, сонарског мапирања и проширене стварности. Овај интерактивни део омогућио је успостављање нових професионалних веза и отварање могућности за будуће пројекте.
Посебну вредност догађају дало је присуство еминентних стручњака из Италије, који су поделили своја искуства и знања из област употребе напредних технологија, науке и уметности са циљем дигиталне и имерсивне трансформације музејских изложби. Францесцо Лонгобарди, делегирани директор Регионалне дирекције националних музеја Пуље, представио је пројекат унапређења Археолошког парка и Националног археолошког музеја Егназиа, док је Фабио Галеандро, директор музеја, говорио о процесу трансформације традиционалне музејске изложбе у савремено интерактивно искуство. Леонардо Сангиорги, дизајнер из реномираног миланског студија Студио Аззурро, поделио је креативни пут настанка новог музејског одељка „Егназиа и Море“, од првих скица до реализације.
Одржани сусрети и размене идеја на овом скупу потврдили су да је спој технологије и баштине кључ за иновативан и одржив развој културног туризма. Умрежавање и међународна сарадња, попут ове са италијанским партнерима, представљају темељ за будуће иницијативе које ће обогатити културни пејзаж региона.