FOTO: Proglašeni pobjednici nagradne igre „Otkrijte nam skriveno i nepoznato blago“

 zajednicki snima

I ove godine u organizaciji TO Bar otkrivena su “skrivena blaga” grada pod Rumijom koja imaju potencijal da postanu turističke trakcije.

Nagradna igra „Otkrijte nam skriveno i nepoznato blago“,trajala je puna tri mjeseca (od 1. Juna do 1.septembra), sa ciljem sakupjanja što više podataka o turističkim atraktivnostima nedovoljno poznatih široj javnosti.

Želja organizatora bila je da kod građana podigne svijest o mogućnostima valorizacije turističkih potencijala Bara odnosno Crne Gore.
Na adresu Turističke organizacije Bar pristiglo je sedam predloga od kojih je kao najbolji izabran „Sunčani sat“ Mirsada Kurgaša.

Riječ je o specifičnom materijalnom svjedočanstvu računanja vremena preko sunčnog sata koji se nalazi pored Dobrovodskog Vrela u Dobroj Vodi.

„Sat ukazuje i na specifično nematerijalno kulturno, etnološko nasljeđe kao i na običajno pravo raspodjele prirodnih resursa – u ovom slučaju vode – među stanovnicima sela. Dodatni kvalitet predstavlja činjenica da se ova raspodjela vrši i danas, na istom mjestu uz pomoć savremene tehnologije, što ovaj „sat“ čini još uvijek živim, vezujući ga za sadašnje vrijeme i život ljudi u nedovoljno turistički afirmisanom ruralnom zaleđu barske obale“,prokomentarisala je na svečom dodjeljivanju nagrada predsjednica stručnog žirija dr Anastazija Miranović, direktorica Uprave za zaštitu kulturnih dobara.

Druga nagrada pripala je NVO „Sua Sponte“ za predlog „Kanjon“ koji ukazuje na bogatstvo barske opšine bujičnim vodotocima i neistraženim kanjonima.

„Rijeka Bunar zajedno sa Vrućom rijekom formira Rikavac – najbrži bujični tok u Crnoj Gori. Ovaj specifični segment turističke ponude već je afirmisan na sjeveru naše zemlje (Komarnica) pa se može očekivati i da će ovaj sadržaj biti adekvatana dopuna sportsko rekreativnom turizmu Bara i Crne Gore. S obzirom da je kanjoning atraktivan od aprila do novembra otvara mogućnost i za obogaćivanje i vansezonske turističke ponude“, izjavila je mr Petra Pepa Dragišić, član žirija.

Treća nagrada pripala je Dankinji Aese Carsten i Sari Rakočević za predlog „Orhideja“. Ovaj predlog otkriva vrijedno bogatstvo flore barskog kraja, nepoznate široj javnosti. Od 45 vrsta orhideja koje postoje u Crnoj Gori, na relativno malom atraktivnom potezu, od Virpazara do Ostrosa, egzistira 20 vrsta, među kojima su i neke izuzetno rijetke. Najviše ih ima u Livarima u kestenovoj šumi. Orhideje rastu u ekološki čistoj sredini i nesumnjivo predstavljaju potencijal za turističku valorizaciju. Implementiranjem ovog predloga u panoramsku rutu „Između dvije čarobne obale“ dobio bi se dodatni kvalitet, koji podiže nivo turističke ponude, posebno na području botanike.
Specijalna nagrada pripala je Ivu Đuroviću za predlog „Selo Dupilo“.Riječ je o zbirnom predlogu materijalnih i nematerijalnih tragova istorije i tradicije sela Dupilo u Crmnici.

Sedam pristiglih predloga ocijenjiao je žiri u sastavu dr Anastazija Miranović, direktorica Uprave za zaštitu kulturnih dobara, mr Petra Pepa Dragišić i prof. mr Lazar Pejović.

Ukupan nagradni fond iznosio je 1 300 eura, od čega je 500 eura pripalo najbolje ocijenjenom predlogu. Drugoplasirani je nagrađen sa 300 trećeplasirani sa 200 eura. Specijalna nagrada iznosila je 100 eura.
Direktorica TO Bar Neda Ivanović najavila je da će i narednih godina biti raspisana nagrada „Otkrijte nam skriveno i nepoznato blago“, sa ciljem da se otkrije što više skrivenog i nepoznatog blaga Bara.

{galerija}obale/2017/9/blago{/galerija}

auto klime bakovic 1

allegra

opstina bar

Cerovo

turisticka organizacija bar

vodovod bar

komunalno

regionalni vodovod novi

luka bar

AD Marina Logo

stara carsija

reklama

ave tours

fpep vertical

Klime Baković

djokic

djokic

Logo MPF

tobar