Lisičina na dub

dub

Kovačević Milica - “Kroz brvacke pinjate” Brca 2021.

Grožđe se bere u setembar.´Oće li to bit´ malo ranije ili kasnije zavisi od toga kad je loza otvorila oči- zenula i je li ljeto bilo suvo ili kišno. Kad grožđe uzori, kad je najslađe i u njem ima najviše cukra, trgaju se grozdovi i stajaju u kotare i kašete i nose se, na tovara, doma.

Ubrano grožđe se rastrvi na lencune i nekoliko (3-4) dana drži u sunce. Grožđe za vino se biskalo: svakoji brumatak, zeleno, gnjilo ili oštećeno zrno se izbira i maši. Zrela i zdrava zrna stajaju se, zajedno sa fustuljinom, u kacu. Nije se odvajalo bijelo grožđe od crnoga, nego se sve zajedno stajalo.

Grožđe su mečila đeca. Dobro ki se operu noge, pa se u manju kacu stavi grožđe. Tu đeca uljegnu i meče. Trop se stavlja u badanj a u kacu se stai novo grožđe. Tako se meči dok ne smeče cijelo grožđe.

Badanj se činjeo od drijeva murve, gornji dio je širi, a pri dnu je uži. Na dnu je otvor koji se zove čap i zatvara se drvenim čepom. Sa unutrašnje bande otvora je mrežica od žuke, da se vino procjeđuje. Mast ili mastika je sok od grožđa koji se vadi 12, najdalje do 24 sati od kad se umeči vino. Izvadi mastike koliko ‘oćeš da popiješ, a ostalo se sa tropom ostaja u badanj. Tedara vino počne da siječe i više ga ne diraš.

Prvo nastane burno alkoholno vrenje, pa trop ispliva na površinu. Vrenje traje 7 nekad 15 nekad 20 dana, u zavisnosti od količine cukra u grožđu. Kad „padne trop“, vino treba da se odtoči. Čap pri dnu badanja se otvori , stai se kanula i kroz nju vino otiče u drveni mastio. Iz njega se jednom maštrapom, kroz lakomicu, vino napunja u bačve. Što ostane, napuni se u demidžane. Bačve i demidžane treba da budu ražom punane. Vino tedara vri tiho, do kraja oktombra, pa se bačve ne zatvoraju, samo se pokriju jašmakom. Tako otvorene stoje do Svih Svetih.

Vino se pretakalo dva puta u oktombar, u razmaku oko petnaestak dana, pa na Sve Svete (1.11.). Pretakalo se kad je śever i ćaro. Nikako na južinu. Gledalo se da nije mijena i to su se sve 4 mijene izbjegavale.

Sv. Martina (11. novembra) u Brcu nije bilo. Spičani ga nijesu štovali, ele je bio razdarušan. Okinuo je lijepi strukulin i dao ga prosjaku, po Brvačanima talagavcu. Glamezde koje ne rabotaju Brvačani preziru, pa i ako su pod zaštitom svetaca.

auto klime bakovic 1

allegra

opstina bar

Cerovo

turisticka organizacija bar

vodovod bar

komunalno

regionalni vodovod novi

luka bar

AD Marina Logo

stara carsija

reklama

ave tours

fpep vertical

Klime Baković

djokic

djokic

Logo MPF

tobar