Stufada je kraljica spičanske kužine

stuffad

Stufada

Kovačević Milica - “Kroz brvacke pinjate” Brca 2021.


Čini se na svadve i gostije, na Mitroidan i kad nekoga treba lijepo tratati. Parićaje se od najboljega junećega mesa- od buta (frikando). Ma Brvačani stajaju meso od plećke ele ono ima žilice pa je mekše i sočnije kad se parića. Neke domaćice spremaju i vrat ili potplećku na stufadu.
O´preše ti je:
2 kg mesa
800 g luka arpadžika
česnak da se bacne u meso
putijer vina (1,5 dl)
ložica salce
soli, bibera i garofilčića

Ako je za mlogo naroda - prigaju se velji komati mesa cijeli, pa se šufigaju, a pred kraj se okinu na lijepe fete. Ako je za doma - meso se okine na bokune, prema tome kakav komat mesa imaš. Gledaj da ga mlogo ne komatiš, da se u priganje ne presuši. Komati treba da su kai pola šake ili 4 prsta. Meso se ne soli sirovo, ele so izvuče iž njega vodicu, pa ostane tvrdo. Posoliš ga poslije, kad je u toć.
U komate mesa bacni česnaka od obadvije bande i pušti ga da stoji preko noci. Śutri dan se meso priga na dosta masti. U plitku teću ali u duboku prosulju treba da ti bude 2 -3 prsta masti. U novije doba domaćice stajajau ulje. A Petar Matin Filipović stajaše pola ulja a pola masti. Dobro ga oprigaj na tihome ognju, da je škuro, kako čikulada. Tedara ga naporedi u kušanu da stoji u toplinu na kraj ognja, doklen se luk ne opriga.
Luk se nareže na tanka rebra. (Ako ga nakrižaš na kockice neće ti se raspasti.) U ono ulja i vodice što je ostalo poslije priganja mesa opriga se luk. Ako treba, može mu se dodati vrlo malo vruće vode (pola ćikarice od kafe). Zankoići vole mlogo toća, pa stajaju: koliko kilak mesa - toliko kilak luka. Brvačani stajaju luka malo manje od polovine, od kilak mesa.
Kad je i luk dobio boju čikulade, ulij ga vr´ mesa, pa neka se šufigaje pod poklop, na tihi oganj (na 2 ili 150 na električnom šporetu). Kada je oganj jak, meso otvrča i učini se kaji drva. Šufigaje se oko 2-3 ure. Ako je više mesa staji se u 2 do 3 reda pa se čini duže, i do 5 urak. Sada ga posoli. Kad je skoro gotovo, stai ćikaricu vrele vode u koju si rastopila ložicu salce. Ako se salce stai ranije može da ufati, da zagori. U stufadu sada dodani putijer crnoga vina (1,5 dl) a u njem rastopi ložičicu cukra. Ako nemaš vina, stai u putijer vode prst osta i dodani ložičicu cukra.
Vazda pazi da je vodica što se dodaje mesu vruća, da ti meso ne zatrne. Salca, vino i ocat imaju kiselinu koja drži meso da je zvrsto.( Zato se stajaju u ribu.) U stufadu samo pred kraj kad je meso gotovo, ele bi bilo tvrdo i nikad se ne bi učinjelo!
Prije nego što bude gotovo, ako su velji komati mesa, okinu se na lijepe fete i pušte se, da se na tihome ognju još malo čine u oni toć. Pazi da ne zagori. Stufadu ne mutiš ložicom, nego samo kad i kad rgni i prokopori kušanu. Gotovo je kad počne pirun da ga probija i da se pirunom pršti.
Ako ćeš činjeti stufadu po starinski, ničesove začine ne stajaj, ele u stufadu treba da se čuje miris i ukus mesa. Može vo se jedino dodati bibera kad se šufigaje, ali samo u zrna, nikako mljevenoga! Ma Petar Matin, znameniti brvački kuvar i domaćin, oćaše stait malo rucmalina, trunjicu, teke da se čuje. Stajali su, moja, i po malo sansikole, ne mogu da ne reknem. U Zgradu stajaju oraščić. Paštrovići stajaju svešto: petrusina, fisligena, rucmalina i lovorike. Dubrovčani stajaju kanjele. A onizi provižani, izbirikani, slatkousti i profumani Brvačani, oni ne mogahu zamisliti stufadu bez dva zrna garofilčića!

auto klime bakovic 1

allegra

opstina bar

Cerovo

turisticka organizacija bar

vodovod bar

komunalno

regionalni vodovod novi

luka bar

AD Marina Logo

stara carsija

reklama

ave tours

fpep vertical

Klime Baković

djokic

djokic

Logo MPF

tobar