Покушајте да у гепеку аутомобила усред Подгорице, Никшића или Колашина провозате четирипет килограма експлозива припремљеног за активирање. Вјероватно ћете, оправдано, добити карту за једномјесечни боравак у истражном затвору...
Са друге стране, ако ту исту количину експлозива возикате поред мора, или носите у руксаку крај обале, правосуђе ће вам прогледати кроз прсте и исте вечери бићете пуштени – без обзира што сте претходно јутро активирали два-три класа динамита, убили пар стотина килограма рибе и потенцијално угрозили рониоце, уништили дио морског гребена и након тога били приведени у полицијску станицу. Ова аномалија, на коју је Побједа прошле године у серији текстова указивала, никако да се промијени иако је одавно било неопходно пооштравање казнене политике или, макар, адекватна примјена важећих норми.
Према ријечима адвоката Миљана Кнежевића, за оштрију казнену политику нијесу потребне чак ни компликоване измјене законских одредби, потребна је, каже он, добра воља са врха судских инстанци.
“ У конкретном случају, довољно би било да се на нивоу Врховног суда донесе обавезујаћа одлука да се, по узору на рецимо посједовање аутоматског оружја, за посједовање или коришћење експлозива иде – у затвор, што је већ нормирано у Кривичном законику”, каже Кнежевић.
Он је упозорио да судска пракса коју карактерише гледање кроз прсте или прибјегавање благим казнама, уз пратеће нелогичности у казненим одредбама, иду наруку криволовцима и, уједно, обесмишљавају или макар чине мање ефикасним све потезе полиције, грађана и широког фронта који је у Црној Гори створен против криволова.
Кнежевић је упозорио да је недопустива правна ситуација у којој се кривично дјело држања динамита, у пракси, озбиљније санкционише него сама употреба, односно бацање у море, посебно ако се има у виду да неке врсте употријебљеног експлозива ни под којим околностима не би могле бити у посједу физичког лица.
ИЗВОР: Побједа