More: Vijest iz komšiluka

kocullanca

Tradicijsko umijeće plovidbe latinskim i oglavnim jedrima duž hrvatske obale novo je nematerijalno kulturno dobro RH

Izvor: Ministarstvo RH
Umijeće plovidbe latinskim i oglavnim jedrima duž hrvatske obale novo je nematerijalno kulturno dobro upisano u Registar kulturnih dobara Republike Hrvatske, a njegova vrijednost ogleda se prije svega u izgradnji pomorskog identiteta na hrvatskoj obali: neprekidnom kontinuitetu prijenosa vještine plovidbe tradicijskim jedrima i tehnika gradnje plovila s jedrima, vještine izrade i čuvanja jedara, nazivlja i obreda.
Ono podrazumijeva vještinu upravljanja plovilom korištenjem snage vjetra, a osim znanja povezanih s opremanjem broda i upravljanjem jedrom pa time i plovilom (navigacija) te poznavanja karakteristika vjetrova i geografije mora, umijeće jedrenja uključuje niz drugih vještina i znanja kao što su poznavanje materijala pogodnih za izradu jedra, krojenje jedra, izradu jarbolja i snasti, kormila i ostale opreme. Uz praktična znanja, umijeće plovidbe latinskim i oglavnim jedrom uključuje poznavanje maritimnog leksika te vjerovanja i društvene prakse kojima se pokušavala osigurati sigurnost na moru. Najraniju potvrdu latinskog jedra na području Hrvatske nalazimo kod Donjeg Humca na Braču, na zidnim oslicima u crkvi sv. Luke koji datiraju krajem 11. stoljeća.
Opremanje i upravljanje brodicom s jedrima umijeće je koje se prenosi generacijama unutar zajednice i obitelji. Jedrenje tradicijskim jedrima popularno je duž cijele jadranske obale, a nositelji očuvanja toga umijeća okupljeni su najčešće u udruge posvećene očuvanju pomorske baštine, kao i poneke jedriličarske klubove s posebnim sekcijama ili godišnjim programima posvećenima valorizaciji i prijenosu tradicijskog jedrenja. Među njima je i 57 udruga, ustanova, muzeja, kalafata, škverova i brodogradilišta koji njeguju hrvatsku tradicijsku maritimnu baštinu iz svih jadranskih županija: iz Komiže, Murtera, Betine, Rovinja, Tkona, Hvara, Tribnja, Splita (Hrvatski pomorski muzej Split) i drugih mjesta i krajeva.

dva br
Da podsjetimo šta MCP radi sa lokalnog barskog nivoa...
Od 2001 godine projektom “Omnia vita ex mare” Mediteranski centar fotografije Bar bavi se afirmacijom i očuvanjem maritimne kulturne baštine ovog kraja, i trenutno, na fonu toga obnavalja staru drvenu korčulanku sa latinskim jedrom, a u pripremi je obnova ribarske gajeta sa PrIstana.
Jedna drvena barka bila je registrovana pod brojem BR 8, a druga pod brojem  BR 9 u Lučkoj kapetaniji Bar, i obe će nakon obnove biti u moru, i sačuvane kao dio tradicijskih plovila barskog akvatorija.

cistto more
Barska Marina AD nesebično je pružila ruku ovom projektu, i  mnogim do sada MCP izvedenim akcijama i manifestacijama vezanim za more, od prvog dana daleke 2001 godine, kao i brojni prijatelji projekta, i logično sve uz zahvalu svim  koji cijene našu, barsku, maritimnu kulturnu baštinu, i napore lokalne nautičke zajednice koja se trudi oko obnove dva stara drvena  plovila na novouredjenom suvom vezu barske Marine, kazao je voditelj projekta Anto Baković ispred MCP-a Bar.
Foto: Jedro /Arhiv MCP-a Bar

auto klime bakovic 1

allegra

opstina bar

Cerovo

turisticka organizacija bar

vodovod bar

komunalno

regionalni vodovod novi

luka bar

AD Marina Logo

stara carsija

reklama

ave tours

fpep vertical

Klime Baković

djokic

djokic

Logo MPF

tobar