Piše: Ante Baković
Veslanje je kao dio života svakog pomorca u prošlosti bila nužna potreba. Onaj ko je bio povezan s morem, nije mogao ni zamisliti život bez vesala, zavisio je o njima jer su mu bila jedni način dolaska do obale, broda ili odlaska na pučinu. Kako bi nastavili i održali tradiciju veslanja, pokrenutu u Srednjoj poljoprivrednoj školi u Baru, veslački klub Mornar je dobio kutere na korišćenje sa ciljem okupiti školsku i studentsku omladinu i pružiti joj mogućnost da se bavi veslanjem, doprineti većoj motivisanost za bavljenje sportom, ali i poboljšanju pomorskih umjeća.
Mornar je tada imao ekipu punu entuzijazma da se veslanje afirmiše u Baru i bude prepoznatljivo kao sportska disciplina.
Kako je stvoren JK Mornar?
JK Mornar sekcija veslača proistekla je iz Srednje poljoprivredna škole u Baru sa smerovima za pomorstvo koja je utemeljila veslanje u okviru školskih programa praktične nastave. Dogovorom sa upravom škole, veslanje kao sport učenika u slobodnom vremenu, preuzeo je JK Mornar sa ekipom profesora entuzijasta koji su svoje vrijeme kao i veslači posvetili ovom sportu,/ uz dozvolu uprave škole./
Tri godine stvarali smo tim i organizirali u Barskom akvatoriju veslačke regate u veslanju kuterima (čamcima) sa prijateljima, i učestvovali na takmičenjima u regionu , sve dok je bilo podrške Uprave škole koja nam je omogućavala korišćenje školskih kutera - uz našu obavezu njihovog održavanja i servisiranja. Školi smo poklonili 16 novih vesala od 4.oom, kao nešto što je potrošno u veslanju i naš doprinos zbog korišćenja kutera.
U momentu kada je bilo, skoro izvjesno, da će nas Opština podržati na godišnjem nivou , škola je otkazala Mornaru korišćenje kutera, iz njima znanih razloga.
Bez kutera, podrška Opštine nije imala smisla.
Dugo smo tragali za nabavkom kutera, a bio nam je na dohvat ruke. Darovala nam ga je Marina u zapuštenom stanju, gola školjka, oštećene plastike. Obnovili smo smo ga. Mornar sada ima sredjen klupski kuter za takmičenja, ima zainteresovane takmičare, ali se u medjuvremenu ekipa koja je mogla nositi teret organizacije kluba rasula iz raznoraznih razloga. Sada se stvaraju uslovi da se formira Uprava i ekipa koja će nastaviti prenositi slavu barskih veslača. Novi Zakon o sportu predvideo je mnogo obaveza sportskim klubovima. Treba ih ispuniti, ili “radom na svoju ruku” ponijeti ličnu odgovornost za neki nemio dogadjaj i sankcije-kazne nepoštovanja Zakona o sportu.
Donacijskim sredjivanjem dva školska kutera, koje je u toku, od strane kalafatske radionice Bokovac, sve pod stručnim vodjstvom kapetana Mićunovića, profesora u pomorskoj školi , koji je nesporno lider i pokretač veslanja u Baru, veselimo se obnovi veslanja u Baru, uz poruku donosiocima odluka: „more je resurs kojeg lokalna zajednica treba iskoristiti u svim njegovim segmentima koje pruža“.
Foto: arhiva kluba & MCP