Na sjednici Vlade jedina tačka dnevnog reda bila je predlog mjera fiskalne politike kao reakcija na negativne ekonomske efekte epidemije koronavirusa.
Premijer Duško Marković je predstavio fiskalne mjere:
Prva mjera je odlaganje otplate kredita kod svih banama mikrokreditnih institucija i Investiciono-razvojnom fondu u trajanju od 90 dana.
Odlažu se uplate poreza i doprinosa na zarade kao i obaveza shodno zakonu o reprogramu
Kreranje nove kreditne linije IRF namijenjene poboljšanju likvidnosti preduzetnika do maksimalnog iznosa po korisniku 3 miliona eura.
Obezbjeđivanje jednokratne pomoći penzionerima sa najnižom penzijom i korisnicima materijalnog obezbjeđenja u iznosu od po 50 eura. Opredijeljeno milion eura.
Odlaganje plaćanja zakupa nepokretnosti koje su u vlasništvu države na 90 dana.
Obustava isplate varijabilnog dijela zarade i svih budžetskih naknada za rad u komisijama, upravnim odborima... Preporuka lokalnim upravama da urade isto.
Članovi Vlade uplatiće po pola plate jednokratno na račun Nacionalnog koordinacionog tijela za zarazne bolesti
Ograničavanje i kontrola budžetske potrošnje uz zabranu pokretanja svih javnih nabavki, osim onih koje su neophodne za fiunkcionisanju zdravstvenog sistema.
Avansno plaćanje pružaocima usluga i izvođačima radova na započetim kapitalnim projektima uz obezbjeđenje bankarske garancije u visini avansa. Započeti kapitalni projekti neće biti zaustavljeni.
Sve mjere koje se odnose na likvidnost privrede, odnose se i na privredna društva koji su osnivači crnogorskih medija. Uputili smo preporuku Agenciji za elektronske medije, odnosno Ministarstvu kulture da pronađu način i na period od 90 dana elektronske medije oslobe plaćanja naknade, a štampanim medijima omoguće konkursna sredstva koja će tematski biti usmjerena na društveno djelovanje.
"Ne mogu ovu bitku dobiti samo zdravstveni radnici. Oni su najugroženiji. Posebno im zahvaljujem na pregnuću i patriotizmu, kao i ostalim službam. Pridržavajmo se naredbi i mjera", apelovao je premijer Duško Marković napominjući da će se kažnjavati oni koji ih se ne pridržavaju.
"Markoviće je naveo da će sva davanja iz budžeta biti redovna.
"Moramo da računamo na sve posljedice koje ova epidemija čini na ekonomiju. Mjere koje smo preduzeli su usmjerene kao socijalna podrška, stabilizacione, kao i mjere koje treba da obezbijede održivost javnih finansija", rekao je Marković.
Ministarstvo zdravlja naredilo je sprovođenje tri privremene mjere radi zaštite stanovništva od daljeg širenja koronavirusa:
1) Zdravstveno-sanitarna inspekcija i Uprava policija zadužene da u maksimalno mogućoj mjeri pojačaju aktivnosti nadzora svih lica kojima je izrečena mjera samoizolacije, njihovih članova domaćinstva, kao i osoba koje su ih dovezle od graničnog prelaza do mjesta stanovanja.
Ako utvrde da ova lica ne postupaju po izrečenoj mjeri, zdravstveno sanitarna inspekcija i Uprava policije odmah će podnijeti krivičnu prijavu nadležnom državnom tužilaštvu zbog izvršenja krivičnog djela, za nepostupanje po zdravstvenim propisima za suzbijanje opasne zarazne bolesti, za koje je propisana kazna zatvora do jedne godine;
2) Zabranjen je prevoz više od dvije odrasle osobe u putničkom motornom vozilu u isto vrijeme;
3) Vlasnici i zakupci restorana, kafana i kafića obavezani su da baštenski mobilijar učine nedostupnim za korišćenje.
Donijeta je Naredba o izmjeni i dopuni prethodne Naredbe tako što su od primjene naredbe izuzete i prodavnice koje prodaju „opremu za bebe, štampu, poljoprivredne mašine i opremu i pogrebnu opremu“.