Osobama sa dijabetesom u Crnoj Gori dostupni su svi ljekovi koji su u razvijenom svijetu na ”pozitivnoj listi”.
Na pozitivnoj listi su i najsavremeniji insulini. Za sve osobe koji imaju insulinsku terapiju obezbijeđen je dovoljan broj trakica i glukometara. Novina od početka ove godine je što svi osiguranici, osobe sa dijabetesom bez obzira na starosnu granicu, imaju pravo na spoljnu portabilnu insulinsku pumpu. Ovo je saopšteno na otvaranju osmog Edukativnog kampa za osobe sa dijabetesom koji se tradicionalno održava u Baru.
Piše : Biljana Dabić
Edukativni kamp za osobe sa dijabetesom koji je utemeljila dr Valentina Kalinić je rasadnik dobrih ideja, inicijativa koje su preko Nacionalne komisije za dijabetes i ministarstva zdravlja realizovane od strane Fonda za zdravstveno osiguranje.
Podsjetimo, osobe sa dijabetesom prije osam godina kupovali su trakice, ljekove što je bilo veliko opterećenje za kućni budžet, a danas u Crnoj Gori ljekovi, sredstva za mjerenje nivoa šećera u krvi...podižu se na recept.
-To nije slučaj sa zemljama u okruženju. Velika je stvar koliko država ulaže. Da bi se državi isplatilo ulaganje u zdravlje građana, a nama kao ljekarima omogućio lakši rad, pri čemu je moj stav da je “uvijek bolje bodriti, nego tješiti”, bitno je da osim uzimanja ljekova pacijent sprovodi i higijensko- dijetetski režim ishrane, kaže dr Valentina Kalinić internista–endokrinolog koja je osnivač NVO Društvo za borbu protiv šećerne bolesti-Plavi krug Bar.
Nova inicijativa NVO Plavi krug prema Fondu, navodi dr Kalinić, biće da pacijenti koji su na insulinskim pumpama za potrošni materijal ne odlaze u Podgoricu, već da ga, uz nadzor, podižu u mjestu boravka.
Novina Kampa u Baru je učšće medicinskih sestara u doedukaciji.
-Dva dana ćemo posvetiti doedukaciji medicinskih sestara, koja za cilj nema isključivo sticanje novih znanja, već pospješivanje interakcije između sestara i pacijenata. Drugi dio kampa odnosiće se na novinu koja podrazumijeva dodjelu insulinskih pumpi pacijentima starijim od 27 godina sa medicinskom indikacijom za tim pomagalom (zadovoljavajuću gliko- regulaciju) ili su u pripremi za trudnoću (mlade žene), objašnjava dr Kalinić.
Jedinstvenost Edukatoivnog kampa u Baru je što ovaj projekat podržavaju svi endokrinolozi koji rade u Crnoj Gori, ali i mnogi iz okruženja
Edukativni kamp u Baru od početka podržava Nacionalna komisija za dijabetes, na čijem je čelu doktor Sreten Kavarić. On je izrazio zadovoljstvo što u Kliničkom centru Crne Gore tokom protekle godine sa bilo kojom vrstom akutne komplikacije nije registrovan niti jedan učesnik ovog kampa.
Profesorka na Medicinskom fakultetu u Beogradu, dr Teodora Beljić Živković internista –endokrinolog po drugi put učestvuje na kampu za osobe sa dijabetesom u Baru.
-Ovo je za mene kao vremeplov. Prvi Kamp sam organizovala u Beogradu daleke 1989. godine za djecu sa dijabetesom. Prisjećam se kako su uslovi tada bili oskudni- nismo imali ni trake... A sada čitava država podržava kamp za djecu i mlade sa dijabetesom... To je zaista divno što je urađeno u Crnoj Gori, kaže Beljić Živković .
Direktor Kliničkog centra Jevto Eraković već godinama kao predavač učestvuje na kampu u Baru, a rezultate ocjenjuje kao “sjajne”, u velikoj mjeri zahvaljujući entuzijazmu i volji doktorke Kalinić.
-Ja sam neurolog, a neurološke komlikacije dijabeta su slične drugim komplikacijama. Najvažnija je preventiva njihove pojave, pa je edukacija na ovom i sličnim kampovima, osnovni razlog zbog kojeg društvo treba da ih podržava, istakao je dr Eraković.
Otvaranju Edukativnog kampa za dijabetičare prisustvovao je i pomoćnik ministra zdravlja dr Miro Knežević.
-S obzirom da su hronične nezarazne bolesti još uvijek osnovni uzrok smrtnosti, upoznati smo sa radom ovog kampa. Jedan od primarnih ciljeva Ministarstva zdravlja je ulaganje u segment medicine koja se bavi prevencijom i sprečavanje bolesti- kaže dr Knežević, ističući pri tom da je nužno aktivnije učešće nevladinog sektora, ali i svih građana
Kamp u Baru je otvorio direktor Fonda za zdravstveno osiguranje Sead Čirgić, koji je podsjetio da je od 2017. godine, kroz izmjene Pravilnika, za sve osobe koji imaju insulinsku terapiju obezbijeđen dovoljan broj trakica i glukometara. Novina od početka ove godine je što svi osiguranici dijabetičari, bez obzira na starosnu granicu, imaju pravo na spoljnu portabilnu insulinsku pumpu. Do sada je ovo pomagalo bilo obezbjeđivano samo osobama do 26 godina starosti.
Fond treću godinu zaredom podržava kamp u Baru.
-Od velikog značaja je i obezbjeđivanje senzora za kontrolu šećera u krvi- Free Style Libre Senzor. S obzirom da smo malo tržište, još uvijek nemamo ugovorenog dobavljača. Nadam se da ćemo i tu barijeru uspješno prevazići, kazao je Čirgić. On je istakao značaj zalaganja NVO “Plavi krug” i endokrinologa Kliničkog centra, koji su “argumentovano predočili dobrobiti uvođenja ovih pomagala i ljekova na liste za oboljele od šećerne bolesti”
Kroz Edukativne kampove u Baru do sada je prošlo oko 250 osoba uglavnom sa dijabetesom tip 1. i svi su imali obezbjeđen besplatan smještaj na bazi punog pansiona u hotelu Sidro. Pokrovitelji Kampa su farmaceutske kuće, opština Bar, privrednici Bara.
Tokom 8.Edukativnog kampa biće održano oko 30 radionica u kojima će predavanja imati istaknuti endokrinolozi, neurolozi, nefrolozi, dijetolozi,oftalmolozi, stomatolozi ...psiholozi, profesori fizičke kulture.
Radionice se održavaju do 3.septembra, svakim danom od 9:00-13:00 i sve su otvorenog tipa tako da im mogu prisustvovati i osobe koje nisu učesnici Kampa.
Svih godina Kamp podržavaju regionalne muzičke zvijezde, dramski umjetnici, sportisti... Ovoga puta to je učinio i planetarno poznati košarkaš NBA lige, Baranin Nikola Vučević I crnogorska glumica Dubravka Drakić