Odbornici Skupštine opštine Bar na današnjem zasjedanju usvojili su Završni račun Budžeta opštine Bar za 2018. godinu.
Dok odbornici opozicije navode da su u budžetu štelovane brojke, ostvarenje kapitalnog budžeta je katastrofalno, u pitanju je fijasko kapitalnog budžeta, i ogromna je razlika kada je u pitanju izborna godina, predsednik opštine Bar Dušan Raičević je kategoričan „ Nije tačno da je zbog izborne godine bilo neregularnosti”.
Piše: Biljana Dabić
U uvodnom izlaganju, operativni i kapital budžet su obrazložili Ivana Backović, sekretar Sekretarijata za finansije, i Vido Dabanović, sekretar Sekretarijata za imovinu, zastupanje i investicije u Opštini Bar.
Budžet opštine Bar za 2018. godinu planiran u iznosu od 20 miliona i 111 hiljada evra, od toga tekući 12 miliona, a kapitalni u iznosu od 8 miliona i 110 hiljada.
U 2018. ukupni primici Budžeta Opštine Bar ostvareni su u iznosu od 18,686,694,30 eura ili 92,2 posto u odnosu na planirane. Ukupni izdaci Budžeta Opštine Bar u 2018.godini realizovani su u iznosu od 16,462,776,97 eura, ili 18,14 odsto manje u odnosu na plan. Primici tekućeg budžeta ostvareni su u iznosu od 12,673,456,49 eura ili 5,61 posto više u odnosu na plan i predstavljaju 67,82 posto ukupnih prihoda budžeta. Zaključeno je da je Budžet Opštine Bar u prethodnoj godini ostvario višak prihoda u iznosu od 2 miliona, 223 hiljade i 917 eura, koji se prenose u 2019. godinu.
Sa ovim brojkama se nijesu složili odbornici opozicije...
Dragan Tufegdžić (Demokrate) se osvrnuo na kapitalni budžet.
- Izgleda da se iz godine u godinu ponavlja, kada nisu izborni ciklusi, da se za lokalnu infrastrukturu utroši mnogo manje sredstava nego što je planirano. Vidimo velika odstupanja od planiranih 4.950.000 eura, a 1.675.000 realizovanih. Svjesni smo svi problema i koliko je potrebno asvalta, tako da bi se mnogo više tog novca imalo gdje uložiti u projektima koji su u skladu sa zakonom. To je problem koji se ponavlja kada nisu u pitanju izborne godine. Očekujem da će nam iduće godine, koja je izborna, faliti novca.
Za Dejana Đurovića (DF) završni račun je „štelovanje brojki”, i to je u ovom završnom računu dobro naštelovano.
- Tekući budžet je nešto što se ostvaruje, a kapitalni budžet je nešto što se mora predvidijeti. Trebali smo čuti koliko ima uređenih parcela koje možemo da valorizujemo. Agencija treba da se potrudi da valorizuje opštinsku imovinu na valjan način, i tako se popuni kapitalni budžet - kazao je on.
Miloš Šušter (URA) je podsjetio da je budžet planiran u iznosu od 20 miliona eura, a ostvareno je 14,6 miliona, ili 73 odsto.
- Ovdje se sabiraju sredstva iz prethodne godine, u iznosu od 4,1 milion eura, a ni 2017. godine nije ostvaren kapitalni budžet. Opština Bar na današnji dan nije kreditno sposobna. U prihode kapitalnog budžeta nisu prikazani ni objekti ni sredstva koja su korišćena iz kredita KfV banke - rekao je Šušter.
Momčilo Leković (Demokrate) je ocijenio da je u pitanju fijasko u kapitalnom budžetu. On je kazao da je tokom rasprave više puta čuo da je završni račun u skladu sa zakonom, i svim pozitivnim propisima.
- Po meni to nije neka velika pohvala, i ne treba ga toliko isticati i faliti, jer to je nešto što se normalno podrazumijeva.
Vasilije Lalošević (SNP) je pitao da li Bar zaslužuje da bude najstabilnija opština u Crnoj Gori.
- Mislim da se svi slažemo da zaslužuje. Takođe, i da imamo odgovornu lokalnu vlast. Mi smo prospertitetna opština, i moramo biti opština koja nudi rešenja za dobro svih građana. Trebalo bi da znamo kuda ćemo da idemo. Mislim da mi nismo neprijatelji jedni drugima, jesmo politički protivnici, i da nismo ovdje bi bio jednopartizam. I svi treba da imamo u vidu da se zalažemo za grad. Kada smo govorili o prihodima, i o fiskalnoj hijararhiji, ne samo u Baru već i na nivou republike, moramo prije svega da napravimo neku vrstu potpunog popisa i evidenciju nekretnina, i samim tim klasifikaciju vlasništva naše opštine - kazao je on.
Za Završni račun Budžeta opštine Bar za 2018. godinu za je glasalo 25 odbornika, a pet je bilo protiv