Međunarodni dan fizičke aktivnosti, 10.maj godinama se obilježava u Baru, u organizaciji NVO “Centar za ekologiju i afirmaciju zdravlja - CEAZ.
Ove godine umjesto „Trke za zdravlje“ koju je NVO “Centar za ekologiju i afirmaciju zdravlja - CEAZ organizovala od 2011. godine, realizovana je radionica u Srednjoj stručnoj školi u Baru.
Radionicu je vodila dr Snežana Barjaktarović-Labović, osnivač NVO “Centar za ekologiju i afirmaciju zdravlja – CEAZ. Tema radionice je bila „Fizička aktivnost i zdravlje“, a učesnici učenici odeljenja II4 i III2 ove škole.
-Učenici su tokom radionice mogli da čuju mnoge činjenice kada je u pitanju veza između fizičke aktivnosti i zdravlja. Na primer, da najnovije procjene ukazuju da se u evropskom regionu SZO desi milion smrtnih slučajeva godišnje zbog fizičke neaktivnosti. Da je približno 31% osoba starijih od 15 godina nedovoljno fizički aktivno, a više od polovine stanovnika Evrope nije dovoljno fizički aktivno da bi zadovoljilo zdravstvene preporuke. Takođe, fizička neaktivnost uz nepravilnu ishranu, nove tehnologije i urbanizaciju predstavlja važan faktor rizika za nastanak hroničnih nezaraznih bolesti, a kod školske dece može da utiče i na nepravilan razvoj tela i nastanak deformiteta, navodi dr Snežana Barjaktarović-Labović.
Prema riječima doktorke, fizička aktivnost predstavlja svaki pokret tela koji dovodi do potrošnje energije (sagorevanja kalorija). Brzo hodanje, penjanje uz stepenice, šetnja, usisavanje, pranje prozora, vožnja bicikla, plivanje, trčanje, košarka, fudbal... sve ovo je fizička aktivnost.
-Redovna fizička aktivnost prevenira veliki broj poremećaja zdravlja, a prije svih hroničnih nezaraznih bolesti kao što su kardiovaskularne bolesti, šećerna bolest, neke vrste karcinoma, pomaže u kontroli tjelesne mase, a doprinosi i dobrom mentalnom zdravlju. Fizička aktivnost povećava samopouzdanje, samopoštovanje i stvara osjećaj pripadnosti zajednici, kaže dr Barjaktarović-Labović.
Učenici su tokom radionice upoznati i sa preporukama Svjetske zdravstvene organizacije koje kažu da odrasli treba da sprovode najmanje 150 minuta umjerene ili najmanje 75 minuta intenzivne fizičke aktivnosti nedeljno. Djeci je potrebno najmanje 60 minuta umjerene do intenzivne fizičke aktivnosti dnevno.
Izbor vrste fizičke aktivnosti (šetnja, plivanje, trčanje, vežbe...), učestalost njenog sprovođenja i trajanje zavise od mnogo faktora kao što su pol, starost i zdravstveno stanje, a posebno od stanja utreniranosti (kondicije). Zato je važno da program fizičke aktivnosti bude individualan.
O tome koliko su učenici bili zainteresovani za ovu temu govori njihovo aktivno učešće i veliki broj pitanja koja su postavili tokom radionice.
B.D.