Bez podsjećanja na velike ljude nema građenja sigurne budućnosti!
Nedelja, (7:19:50) 15.april 1979. godina.
Bio je to dan kada je priroda pokazala surovo naličje. Nezaustavljiva stihija razornog zemljotresa jačine devet stepeni Merkalijeve skale u epicentru ostavila je za sobom žrtve, 101 osoba je izgubila život, a preko hiljadu ih je povrijeđeno - među njima 159 teško. Velika materijalna razaranja... Bar je pretrpio najveće gubitke- u ljudskim životima, i materijalnom stradanju.
U toj nesreći Bar za predsednika opštine ima nezaboravnog Blaža Orlandića, humanistu, vizionara, graditelja novog Bara.
Četrdeset godina kasnije.
U Dvorcu kralja Nikole, predsednik opštine Bar Dušan Raičević otvorio je izložbu fotografija posvećenu katastrofalnom zemljotresu koji je zadesio crnogorsko primorje, čemu je prethodio dokumentarni film o aprilu 1979. Na tribini „Sjećanja koja opominju“ čiji su učesnici akteri tadašnjih spasilačkih i aktivnosti na obnovi i vraćanju života gradu, govorili su -Jusuf Kalamperović, Miloš Šušter, dr Ljubo Živković, prof. dr Srđan Janković i moderator Željko Milović.
U poslednjih 111 godina Bar je imao dva imena i dva puta kao feniks podizan je iz pepela.
-Taman kad su Barani naučili da se nose sa fantomskim bolom usled nestajanja Pristana zahvatila ih je nova tragedija i to u momentima kada je ćud prirode nadmudrila čovjeka, nadmudrila, ali ne i porazila. Večerašnji događaj je prilika da otrgnemo od zaborava razorni zemljotres iz 1979.godine. U 20 sekundi dugih kao vječnost nestali su ljudski životi, uzrokovana materijalna šteta preko pola milijarde američkih dolara, trajno, ili privremeno oštećeno 62 % objekata. Oštećen je grad, a možda najveća oštećenja pretrpjela su crmnička sela, podsjetio je Raičević otvarajući izložbu fotografija ( autor mnogih fotografija je Anto Baković).
Velika tragedija pod vedrim nebom, ističe Raičević, izrodila je novu solidarnost, humanost, požrtvovanje i želju da se pobjedi za svoje najbliže, za sugrađane, cjelokupno društvo, buduće generacije.
-Velika tragedija izrodila je heroje tog vremena koji su nošeni podrškom sa svih strana i značajnih adresa u Jugoslaviji pokrenuli program obnove i iz ničega stvorili novu viziju. Heroja je mnogo, od tadašnjeg rukovodstva opštine, nadležnih institucija od kojih su neki večersa sa nama do onih kojih se iz ličnih i profesionalnih razloga sa posebim pijetetom moram prisjetiti - predsednika Skupštine opštine Blaža Orlandića i direktora Direkcije za obnovu Bara Čeda Čejovića. Heroji ste vi dragi sugrađani, svjedoci nemilog događaja, narodi širom Jugoslavije kao i novinari koji su vijest o tragediji koja je zadesila Bar prenosili i slikom i riječju. Svi ste zaslužni za činjenicu da je samo za tri mjeseca podignuto 240 stanova, 400 montažnih kuća i sanirano 788 oštećenih stanova. Bar je u nevolji pokazao da ima mnogo ljudi koji su u njega zaljubljeni, koji su mu posle tragedije podarili urbanu matricu modernog grada, učinili ga najznačajnijim saobraćajnim centrom i učinili nam privilegiju da živimo u ovom gradskom konforu, kazao je Raičević ističući - Večerašnji događaj je prilika da otrgnemo od zaborava razorni zemljotres iz 1979.godine
Bilo, ne ponovilo se!
Biljana Dabić