Dok se u Baru “iscelitelji” bave alternativnom medicinom, liječenjem ujedom pčela – apiterapijom, ljekari smatraju da takva metoda, pogotovo van zdravstvenih ustanova zahtjeva oprez, a nosi i rizik po život pacijenta u slučaju alergjskih reakcija.
Piše: Biljana Dabić
Liječenje pčelama je rusko Ministarstvo zdravlja zvanično priznalo kao granu medicine još 1959. godine, a terapiju može da sprovodi samo ljekar -apiterapeut. Pčelinji otrov (apitokin) koristi se kao sredstvo za liječenje reumatizma, gihta.., u zvaničnoj ruskoj medicini. Sovjetski akademik Omarov sproveo je 1965. godine naučna istraživanja koja su postavila osnovu za primenu pčelinjeg otrova.
U Crnoj Gori “iscelitelji” (strani državljani) rade u privatnim kućama . Tragom informacije i diskutabilne primjene apiterapije na našim prostorima, u specijalizovanim medicinskim ruskim časopisima se dosta piše o načinu liječenja ujedom pčelama
Suština je - da se primjenom ove metode van zdravstvene ustanove ulazi u rizik po život, sa druge strane praksa potvrđuje da ujed pčelama daje odlične rezultate kod reumatskih oboljenja i ta medota se decenijama primjenjuje u ruskim zdravstvenim ustanovama, a rad “narodnim iscjeliteljima” je zabranjen
U zemljama gdje se primjenjuje ovaj vid terapije sprovodi u specijalizovanim klinikama, prije svega zato što su moguće jake alergijske reakcije, i tada je potrebna brza ljekarska intervencija, u ekstremnim slučajevima čak i reanimacija. Nakon laboratorijskih analiza, EKG.. specijalista liječenje počinje testom tolerancije. Liječenja se određuje individualno -zavisi i od reakcije organizma na pčelinji otrov, i od ozbiljnosti dijagnoze pacijenta. Od dijagnoze, takođe, zavisi i mjesto lokalizacije ujeda pčela pa, kod osteohondroze pčele se postavljaju duž kičme pacijenta, kod artritisa — na bolne zglobove.
Tragom ove informacije saznajemo da svaki čovjek ima individualnu toleranciju na pčelinji ujed. Iako je test na toleranciju bio u granicama normale, može se pokazati da čovjek ne trpi ujede više od dvije pčele za jednu seansu. Drugima se, međutim, može povećavati broj ujeda, i oni mogu ići od 35 do 70 po terapiji. U zavisnosti od toga liječenje prvog pacijenta će trajati duže, a drugi će proći maksimalni tretman od 200 ujeda ukupno, za sedam do deset terapija.
Ako bi se na čovjeku tokom jedne terapije primjenilo više od 100 ujeda količina otrova može biti smrtonosna, navode ruski medicinski časopisi, u kojima se naglašava da terapiju može da se sprovodi samo ljekar — apiterapeut u zdravstvenoj ustanovi.
Ruski stručnjaci tvrde da su pčelinji proizvodi — med, matični mleč, propolis i pčelinji otrov, koji se uzima u vidu preparata ali i direktnim ubodima pčela u kožu pacijenata, jedno od najmoćnijih oružja protiv mnogih bolesti. Ovaj metod liječenja, poslednjih godina doživljava novi talas interesovanja naučnika i ljekara širom svijeta.
Crnogorske zdravstvene ustanove ne primjenjuju apiterapiju .