DOO Komunalne djelatnosti Bar planira da u tekućoj godini sprovede sve neophodne radnje i mjere u cilju uspješnog razvoja biljaka na javnim površinama.
Uloga zelenila na području grada ispoljava se u stvaranju povoljnih higijensko-sanitarnih uslova (poboljšanju toplotnog režima, prečišćavanju vazduha, povećanju vlažnosti i slično), saopštili su iz ovog preduzeća.
Program rada obuhvata održavanje svih elemenata zelenila drveća, palmi, živih ograda, ruža, perena, sukulenti, cvjetnih partera – sezonskog cvijeća, travnjaka i drugog.
U dogovoru sa opštinskim strukturama Komunalne djelatnosti će vršiti i obnovu zelenog fonda ali i uređenje novih zelenih površina. Za ove potrebe izdvojiće se namjenska sredstva iz opštinskog budžeta.
Posebnu pažnju Komunalne djelatnosti pokloniće zaštiti palmi odnosno sprovođenju fitosanitarnih mjera (hemijsko tretiranje i injektiranje palmi), u cilju sprečavanja širenja i suzbijanja štetočine crveni surlaš.
“Tokom 2018. godine u opštini Bar i cijeloj crnogorskoj rivijeri drastično je uvećana brojnost imaga – štetočine crvenog palminog surlaša, pa je usled najezde ove štetočine veliki broj palmi oštećen, odnosno uništen. Vrstu kanarska datula surlaš najčešće napada i uništava. Zbog povećane brojnosti imaga i populacije crvenog palminog surlaša, koji se sve više širi i uništava palme, u 2019. godini planiran je povećan obim fitosanitarnih mjera koje će se sprovoditi na 1.322 palme, a koje se inače nalaze na javnim zelenim površinama (djelimično i u zoni morskog dobra). U skladu sa uputstvima i preporukama Fitosanitarne uprave primijeniće se određene fitosanitarne mjere. Naime, planiran je povećan broj hemijskih tretmana na najugroženijoj vrsti palme kanarska datula, kao i da se izvrši injektiranje – endoterapija takođe na istoj vrsti palma Phoenih canariensis, ali samo na palmama koje imaju formiranu visinu debla cca 1,50 m i više”, dsaopštili su JP Komunalne djelatnosti
Ministarstvo poljoprivrede i ruralnog razvoja tokom 2018. godine finansiralo je i angažovalo ovlašćeno preduzeće, koje je po uputstvima švajcarske komapanije „Sindzenta” vršilo injektiranje ovim posebnim preparatom na 130 palmi u barskoj opštini.
“Predviđeno je da se 344 palme vrste Phoenix canariensis preventivno hemijski tretiraju devet puta u toku godine, i to u vremenskom razmaku od 30 do 40 dana, uz napomenu da nepovoljni vremenski uslovi mogu uticati na smanjeni broj ponavljanja hemijskog tretiranja. Na 260 palmi vrste Phoenix canariensis primijeniće se injektiranje – endoterapija preparatom Revive, i to u toku proljeća jedan put, a te iste palme će se i hemijski tretirati šest puta nalivanjem sintetičkih insekticida u toku godine. Injektiranje – endoterapija će se primjenjivati jedan put i na 22 palme vrste Washingtonia sp. jer su nedostupne i previsoke, pa se ne može odraditi kvalitetno hemijsko tretiranje nalivanjem. Druge vrste palmi (trachycarpus excelsa, Chamaerops hunilis i Washingtonia sp.) prvenstveno hemijski će se tretirati četiri puta u toku godine”, saopštili su iz DOO Komunalne djelatnosti Bar.