Lijepo veče u barskoj biblioteci, u organizaciji Lokalnog učeničkog parlamenta.
Lokalni učenički parlament u prepunoj čitaonici Narodne biblioteke “Ivo Vučković” organizovao je tribinu na temu “Moj heroj”. Na tribini su govorili Maja Simović, profesorica jezika i književnosti, Dina Desančić, violinistkinja i Vladimir Milačić, sportski trener. Specijalne gošće bile su Ljiljana Vujović iz NVO „Žene Bara“, Nataša Borović, bibliotekarka i Indira Količić, studentkinja.
Kao uvod u tribinu poslužio je tekst učenice trećeg razreda Gimnazije Ivane Mašanović “Jedno razmišljanje o herojima”, kao i anketa koli su članovi Lokalnog učeničkog parlamenta sproveli u svim barskim osnovnim i srednjim školama o herojstvu.
Ivana Mašanović je, pored ostalog, kazala: “Priče o herojima se oduvijek pričaju. One nude utjehu i uvjeravaju nas u pobjedu dobra nad zlom. Srećom, svako od nas može biti heroj. Ne mora biti jak i fizički snažan, ne mora ni napraviti herojski čin kojim će spasiti nekome život ili pak spasiti svijet. Dovoljan je jedan herojski čin, na primjer nećemo okrenuti glavu kada vidimo nepravdu, ni kada vidimo da je nekome potrebna pomoć. Obični heroji dolaze iz svih sfera života i posjeduju moralnu hrabrost. Moralna hrabrost znači raditi ono što je ispravno bez obzira na posljedice“.
Prisutne su sa rezultatima ankete među 238 osnovaca i srednjoškolaca upoznali Aleksa Knežević i Anida Bosović, đaci OŠ “Blažo Jokov Orladnić”.
Između ostalog, rezultati ankete potvrđuju da heroji postoje svuda oko nas i mladi ih najčešće prepoznaju u svojim roditeljima ili drugim članovima porodice. Kao obrazloženje navode da ih roditelji brane i podržavaju, trude se da od njih naprave dobre ljude, nasmijani su i kada su umorni, vesele se životu i slično. Zatim se navode sportisti i nešto manje glumci i pjevači.
U nadahnutom obraćanju profesorica Maja Simović je kazala da su heroji njenog djetinjstva bile knjige, odnosno likovi iz njih, trener ŽOK „Luka Bar“ Vladimir Milačić je govorio o herojstvu na sportskom polju na kojem se lako uočavaju karakterne osobine, a profesorica violine Dina Desančić se podsjetila svojih omiljenih nastavnika i pedagoga iz OŠ „Meksiko“. I svi su priznali da su, ipak, najveći heroji njihove mladosti bili njihovi roditelji.
Voditelji tribine bili su Miloš Đuranović, Ivana Mašanović, Mirela Čobić i Barbara Brzić, učenici Gimnazije, takođe članovi Lokalnog đačkog parlamenta.
Posebnim aplauzom nagrađene su gošće: Ljiljana Vujović iz NVO „Žene Bara“, Nataša Borović, bibliotekarka u OŠ „Blažo Jokov Orlandić“ i predsjednica Saveza udružemnja paraplegičara Crne Gore, kao i Indira Količić, uspješna studentkinja Građevinskog fakulteta.
Ljiljana Vujović i njene koleginice zaslužne su za početak rada Narodne kuhinje u Baru i za taj podvig dobile su opšte pohvale u gradu pod Rumijom.
- Samo ako dobro djelo učinite bez bilo kakve primisli da radite dobro djelo i da bi za to trebalo da dobijete priznanje, možete biti zadovoljni. A, vjerujte niko od nas i ne misli o sebi kao dobrotvoru – istakla je Vujovićeva.
Nataša Borović je pohvalila Lokalni đački parlament koji, kao koordinatorka, vodi Tanja Vujović “jer je okupio mlade koji imaju mogućnosti da slobodno iskažu svoja razmišljanja, da se bave temama kojima bi trebalo mladi da se bave”.
I Nataša je govorila o herojima svog djetinjstva. Naglasila je da je kad čovjek padne, jedino bitno da ustane i da je najteži onaj prvi korak poslije uspravljanja, a ona je mnogo puta i bukvalno i metaforično pala, ali je uvijek ustala još jača nego prije pada. Kao najveće junake svoga djetinjstva navela je roditelje, koji su je podržali i nisu je odvajali od njenih vršnjaka, iako nije mogla sama da se kreće.
“Junaci moga djetinjstva definitivno su moji roditelji. Oni su i sad moji heroji” – zaključila je Nataša Borović, omiljena bibliotekarka.
Indira Količić je istakla da je ona sama sebi najveći heroj i da kad čovjek radi na sebi da postane valjan i plemenit čovjek, zapravo, najviše pomaže drugima. Indira je ovogodišnja dobitnica opštinske stipendije za talentovane studente i jedan od pokretača Unije srednjoškolaca Crne Gore.
Odlični domaćini bili su zaposleni u Narodnoj čitaonici i biblioteci “Ivo Vučković”, sa upravnicom Milom Čordašević na čelu.
Rad lokalnog učeničkog parlamenta podržava Centar za prava djeteta Crne Gore a direktorka Centra Rajka Cica Perović i menadžerka Jelena Gluščević su pozdravile prisutne i čestitale organizatorima na veoma dobro osmišljenoj tribini i inspirativnoj temi.
Tema naredne tribine, koja se planira u decembru, biće „Naše heroine“. U februaru članovi Lokalnog učeničkog parlamenta planiraju da održe tribinu na temu “Super heroji i pop kultura”, a nakon toga, u martu, tema će biti „Otići ili ostati - odliv mozgova“.