Djeci je porodica nezamjenjiva!
Poslednjih pet i po godina u Crnoj Gori ustanovljen je sistem porodičnog, nasuprot institucionalnom smještaju djece bez roditeljskog staranja. Hraniteljstvo je privremeni oblik zaštite djeteta koje nema adekvatno roditeljsko staranje. Hraniteljska porodica njeguje dijete, brine se o njegovom zdravlju, vaspitanju i obrazovanju, pružajući mu onu prijeko potrebnu toplinu porodičnog doma.
Piše: Biljana Dabić
Na području Bara 33 djece je na hraniteljstvu, u 18 hraniteljskih porodica, od kojih su tri nesrodničke.
Direktor Centra za socijalni rad za opštine Bar i Ulcinj Slobodan Đonović podsjeća da je prije pet godina, kada je počeo proces deinstitucionalizacije, više od 30-oro djece bilo smješteno u Domu “Mladost” u Bijeloj.
"Trenutno u Domu u Bijeloj imamo samo jedno dijete iz Bara i, nadamo se, da ćemo i za njega uskoro obezbjediti hraniteljski dom. Centar za socijalni rad, odnosno naši timovi redovno obilaze hraniteljske porodice da bi im pružili podršku i uvjerili se kakvi su uslovi boravka i smještaja djece", kazao je Đonović dodajući da su izuzetno zadovoljni projektom koji sprovodi Ministarstvo rada i socijalnog saradnja, uz podršku UNICEFA.
Psihološkinja u Centru za socijalni rad Andrijana Raković kaže da hraniteljstvo može pružiti porodica, par ili pojedinac, koja ima želju i mogućnost da djetetu obezbijedi njegu, pomoć i uslove za život, neophodne za njegov pravilan rast i razvoj.
Status hraniteljske porodice može dobiti porodica koja ispuni uslove propisane zakonom, koja je ocijenjena podobnom i koja u toku pripreme i procjene pokaže da može razumjeti i na najbolji mogući način zadovoljiti potrebe djeteta.
Raković kaže da su sva djeca bez roditeljstkog staranja sa područja Bara smještena u hraniteljskim porodicama koje imaju prebivalište u ovom gradu.
"Takođe, iz Berana imamo četvoro djece koja su smještena u hraniteljske porodice u Baru", kaže Raković
Socijalna radnica Vesna Jukić ističe da srećan razvoj djeteta podrazumijeva toplo porodično okruženje koje na najbolji način podstiče pozitivan fizički, mentalni i emocionalni razvoj.
"Na licima djece koja su smještena u domove nema osmjeha. Čak ni najuslovnije institucije sa najposvećenijim osobljem ne mogu djetetu pružiti ljubav i brigu koju mogu da mu pruže roditelji. Svako dijete treba porodicu", kaže Jukić objašnjavajući “Hraniteljstvo nije isto što i usvojenje. "Za razliku od usvojenja kod kojeg se stvara veza koja je jednaka onoj koja postoji između roditelja i djece, hraniteljstvo prvenstveno predstavlja privremeni oblik zaštite djeteta u periodu dok se njegova porodica ne rehabilituje, ili dok mu se ne pronađu usvojitelji”.
Kampanju “Svako dijete treba porodicu”, koja promoviše značaj hraniteljskih porodica za djecu koja su uskraćena roditeljske ljubavi i toplog porodičnog doma organizuje ministarstvo rada i socijalnog staranja, u saradnji sa Centrom za socijalni rad za opštine Bar i Ulcinj. Opština Bar podržava kampanju“Svako dijete treba porodicu”
"Ovo je značajna i osjetljiva tema koja zahtijeva široku edukaciju i interdisciplinaran pristup, kako bi se na pravi način približila građanima i kroz informisanost razbile predrasude i, što je najvažnije shvatio njegov značaj. Jer, radi se o djeci koja su ostala bez onog najvažnijeg, a to je roditeljsko staranje", kazala je mr Tanja Spičanović.
Tokom Dana otvorenih vrata koji je organizovan u četvrtak u Opštini Bar, učesnici kampanje su istakli da je od izuzetne je važnosti da svi članovi buduće hraniteljske porodice budu pripremljeni za dolazak djeteta, kako bi se ono lakše prilagodilo životu u novom porodičnom okruženju.
Takođe, hraniteljska porodica je u obavezi da njeguje kontakt djeteta sa njegovom biološkom porodicom, kako bi se olakšao povratak djeteta u nju onda kada se za to steknu uslovi i ako je to u najboljem interesu djeteta.
Država obezbjeđuje naknadu za rad hranitelja i boravak djeteta u hraniteljskoj porodici. Hranitelji imaju pravo na novčanu naknadu koja za smještaj iznosi 250 evra, podršku 75 evra, a za intenzivnu ili dodatnu podršku, procentualno, zavisno od visine troškova smještaja korisnika u javnu ustanovu, što za jednog štićenika iznosi 125 evra, a svakog sljedećeg 62,5 evra mjesečno, kada je na smještaju više od jednog djeteta. Korisnici imaju pravo na dječji dodatak u iznosu od 40 evra mjesečno, besplatan odmor i udžbenike, subvencije za struju i vodu
"U hraniteljsku porodicu može biti smješteno svako dijete bez adekvatnog roditeljskog staranja za koje stručni tim centra za socijalni rad procijeni da je hraniteljstvo za njega najbolji oblik zaštite", zaključila je socijalni radnik Biljana Tvrdišić.
{galerija}info/2018/11/porodica{/galerija}