Novinari i predstavnici sistema pravosuđa, Osnovnog državnog tužilaštva i Osnovnog suda u Baru imaju dobru saradnju.
Ovo je konstatovano na radnom sastanku koji je održan u hotelu Princess, u organizaciji Centra za demokratiju i ljudska prava, CEDEM-a.
Piše: Biljana Dabić
Na sastanaku predstavnika Osnovnog državnog tužilaštva i Osnovnog suda u Baru, i predstavnika medija razgovaralo se o postojećoj komunikaciji, i modelima za poboljšanje te saradnje koja će doprinijeti boljem izvještavanju o aktuelnim događajima i sa sudskih procesa.
Marko Pejović iz CEDEM-a istakao je da na prethodnim sastancima koji su održani u Pljevljima, Nikšiću i Podgorici konstatovano je da je Tužilaštvo otvorenije za komunikaciju, nego Sudovi.
Predstavnici medija: “Večernjih novosti”, “Vijesti”, “Dana”, Radio Bara, TV Corone... jedinstveni su u stavu da imaju dobru saradnju sa Osnovnim državnim tužilaštvo, PR ODT tužiocem Radovanom Đurišićem koji profesionalno sarađuje sa novinarima, a i dobru saradnju sa Osnovnim sudom. Suđenja su javna i novinari koji su zainteresovani za sudski postupak mogu da prisustvuju uz prethodnu najavu predsedniku Suda.
Gordana Planinić, koja vrši dužnost PR Osnovnog suda u Baru istakla je da je zakonski okvir za pružanje informacija sudski poslovnik, a da su u okviru portala sudovi.me dostupni i raspored suđenja i pravosnažne odluke. Dosadašnju saradnju sa medijima ocijenila je zadovoljavajućom. Planinić je ukazala na propuste u terminologiji gdje se u medijima pojavljuju greške pri korišćenju termina – tužilačko zadržavanje, pritvor, optužen, osuđen....
-Pritvor nije kazna već “procesna mjera za nesmetano vođenje krivičnog postupka”, navela je Planinić I istakla “edukacija medija i otvorenost sudova najbolji su put dobre saradnje”.
PR Osnovnog državnog tužilaštva, Radovan Đurišić, kazao je da postoji Pravilnik o odnosu prema medijima, a po prirodi stvari, prva faza istrage uglavnom je i najinteresantnija medijima.
- Do sada nisam imao problema u komunikaciji sa novinarima. Praksa je potvrdila da je o aktuelnim događajima najbolja komunikacija telefonom, a Tužilaštvo ima zakonske rokove da na pitanja novinara postavljena mejlom odgovori u roku od tri dana, kazao je Đurišić
Posao novinara je svakodnevno na “sudu javnosti” , a dileme oko objavljivanja identiteta aktera nekih događaja u fazi izviđajnog postupka su vid delikatnosti novinarskog posla jer se tu kose Zakoni i potreba javnog mijenja da ima potpunu informaciju
Radni sastanak je održan u organizaciji Centra za demokratiju i ljudska prava-CEDEM-a , kao dio projekta „Unapređivanje praksi lokalnih medija u borbi protiv korupcije i organizovanog kriminala“, koji finansijski podržava Ambasada SAD u Crnoj Gori.