Od 15.do 21.oktobra obilježava se XVIII nedjelja italijanskog jezika u svijetu.
Povodom ovog značajnog datuma sedam učenica iz osmog i devetog razreda OŠ „Anto Đedović“ (Tijana Nikolić, Milica Perišić, Natalija Vlaović, Hristina Krgović, Helena Krgović, Lejla Grbović i Jadyn Buxton) su sa prof.italijanskog jezika Ivanom Mrvaljević i uz podršku prof. Dragane Vukčević u četvrtak 18.10.2018. posjetile Filološki fakultet u Nikšiću. U Nikšiću je tog dana realzovan susret studenata i učenika koji je organizovan u saradnji Studijskog programa za italijanski jezik i književnost sa Udruženjem nastavnika italijanskog jezika Crne Gore. Fakultet su, pored đaka OŠ „Anto Đedović“ (Bar), posjetili i đaci OŠ „Braća Labudović“ (Nikšić), JU Srednje stručne škole Cetinje, Gimnazije „Petar I Petrović–Njegoš“ (Danilovgrad) i Gimnazije „Stojan Cerović“ (Nikšić). Ovom prilikom studenti specijalističkih studija održali su tri prezentacije s ciljem upoznavanja đaka osnovnih i srednjih škola sa posebnostima italijanske kulture ( hrana, praznici, sport ), dok su đaci JU Srednje stručne škole Cetinje pokazali svoje znanje o Italiji i istakli značaj učenja stranih jezika. Susret je uljepšao Luka Bajović, učenik šestog razreda OŠ Braća Labudović (Nikšić), izvođenjem kompozicije Mamma Maria. Ovo je druga sardanja studenata i učenika, jer prošle godine radovi učenika krasili su hol Filološkog fakulteta povodom XVII nedjelje italijanskog jezika u svijetu.
Istog dana učenice su sa pomenutim profesoricama posjetile i izložbu „DOVE IL SÌ SUONA – Viaggio attraverso la lingua italiana“ – Putovanje kroz italijanski jezik u Galeriji Centar u Podgorici. Izložbu o istoriji italijanskog jezika organizovala je Ambasada Italije u saradnji sa Ministarstvom Kultre Crne Gore, Ministarstvom prosvjete Crne gore i Sekretarijatom za kulturu i sport Glavnog grada povodom XVIII Nedjelje italijanskog jezika.
Udruženje „Dante Alighieri“ u Rimu je osmislilo izložbu o istoriji italijanskog jezika, a radi se o jednom sažetom, ali sveobuhvatnom pregledu, o svojevrsnoj panoramskoj šetnji kroz italijanski jezik koja na edukativan i pregledan način prikazuje nastanak italijanskog jezika iz latinskog, te njegove daljnje razne razvojne faze sve do današnjih dana. Izložba je posebno pogodna za sve one koji uče italijanski jezik i može se koristiti u nastavne svrhe. Izložba se sastoji od četrdesetak skladno oblikovanih panoa koji obrađuju pojedine teme koje se odnose na italijanski jezik. Izložba koja je dosad doživjela vrlo zapažen uspjeh u Italiji i inostranstvu i čiji naziv potiče iz jednog stiha u Danteovom „Paklu“, bila je u Galeriji Centar do 20.oktobra kada se premjestila u Nikšić, u prostorijama Tehnopolisa.
U okviru ove nedjelje posvećene italijanskog jeziku Ambasada Republike Italije , u saradnji sa Ministarstvom prosvjete Crne Gore realizovala je 16.10.2018.godine u prostorijama Ministarstva prosvjete radionicu “Upotreba kompjutera i interneta u nastavi italijanskog jezika kao stranog jezika” za nastavnike italijanskog jezika. Radionici su prisustvovali svi članovi opštinskog Aktiva italijanskog jezika za osnovne škole iz Bara.
Istog dana je i dodijeljena donacija Ambasade Italije svim osnovnim i srednjim školama u Crnoj Gori u kojima se izučava italijanski jezik, a u pitanju je softver “Progetto italiano junior 1-2” za osnovne škole i “Progetto italiano 1-2” za srednje škole. U ime Ministarstva prosvjete radionicu je otvorila generalna direktorica Direktorata za predškolsko, osnovno i inkluzivno obrazovanje i vaspitanje, Arijana Nikolić –Vučinić, zatim ambasador Italije u Podgorici Luca Zelioli, predstavnica Italijanskog kulturnog centra u Podgorici Teresa Albano, direktorica Eduactional centre iz Podgorice Anita Bogavac, profesorica sa Filozofskog fakulteta Gordana Luburić i predsjednica Udruženja nastavnika Italijanskog jezika u Crnoj Gori prof. Katrina Berišaj.
Radionica se sastojala iz dva dijela. U prvom dijelu pored kratkog razmišljanja o upotrebi interneta u okviru najnovijih glotodidaktičkih načela, kao i o činjenici da internet nije jednostavno “dodatni alat” kojim nastavnik raspolaže u nastavi, već i pravi i odličan način za učenje, dat je i osvrt na sajtove koji su manje više posvećeni nastavi italijanskog kao stranog jezika. U drugom dijelu predstavljeni su primjeri “novih” aktivnosti u poređenju sa tradicionalnim pristupom italijanskog kao starnog jezika, korišćenjem softvera koji prate udžbenike koji se koriste u školama. Softere i njihovu potrebu predstavili su prof.Sanja Bulatović ispred Eduactional centre koji su i generalni zastupnici u Crnoj Gori italijanske izdavačke kuće Edilingua i prof. Nemanja Vuković iz OŠ “Sutjeska” iz Podgorice.
Na kraju radionice dodijeljeni su softveri svim prisutnim nastavnicima tj.predstavnicima škola. Ambasador Italije Luca Zelioli izrazio je zadovoljstvo što je u mogućnosti da pomogne školama kako bi se nastava izvodila na što kreativniji način i najavio je posjete svim školama u Crnoj Gori u kojima se izučava italijanski jezik.
{galerija}info/2018/10/italija{/galerija}