U hotel resortu “Ruža vjetrova” u srijedu veče ministar održivog razvoja i turizma Branimir Gvozdenović sa saradnicima održao je sastanak turističkih radnika i ugostitelja Bara koji je zvanično bio posvećen sumiranju rezultata protekle turističke sezone.
Na ovom skupu, pored hotelijera, ugostitelja i turističkih agenata, bili su i predsjednik Opštine Bar dr Zoran Srzentić i direktori JP “Morsko dobro”, JP “Regionalni vodovod” i TO Bar Predrag Jelušić, Goran Jevrić i Neda Ivanović.
Ministar Gvozdenović je ocijenio da je ova turistička sezona , kao i lanjska, bila na nivou rekordne 1987. ponajviše zbog sjajnih rezultata u septembru,štoje pripoisao nizu mjera resornog ministarstva i Vlade, prije svega na planu podizanja kvaliteta receptivnih kapaciteta, dostupnosti i promociji Crne Gore. Pored ostalog, ministar Gvozdenović je barskim turističkim radnicima poručio da se mora utvrditi tačan kalendar manifestacija “ na najmanje tri godine”, kako bi turoperateri znali kada mogu da šalju goste, naročito u predsezoni i u postsezoni.
Ministar Gvozdenović je akcentovao da se Bar mora jače okrenuti kruzing turizmu koji dovodi veliki broj stranih turista, napominjući da je ove godine bilo sedam dolazaka kruzera, a da je u pregovorima još 47 ovakvih dolazaka.
“Plan je da bude najmanje stotinu kruzera u barskoj luci godišnje, kada to pomnožimo sa najmanje hiljadu turista, jasno je o kakvim se biznis potencijalima tu radi”, rekao je Gvozdenović.
On je ukazao na potrebu da Stari grad Bar dobije hotel koji bi radio 365 dana i tako generisao prihode i ostalim starobarskim turističkim subjektima, za što, kako je kazao, “ima opiranja, ali, prevazići ćemo to”. Ministar turizma je dodao da se poreskim mjerama moraju “pogurati” vlasnici hotela sa jednom i dvije zvjezdice da podignu svoj rang na viši nivo “ili prodaju svoje objekte onima koji to mogu”.
Ističući da barski turizam “i cijela destinacija” mnogo trpe što nema realizacije projekata Maljevik i Kraljičina plaža, Gvozdenović je najavio i niz investicija u priobalnom dijelu opštine Bar u koordinaciji sa JP”Morsko dobro”, prije svega izgradnju šetališta u Čanju, Sutomoru, Šušanju… zatraživši od učesnika skupa “podršku da se svi planovi i investicije iznesu do kraja”.
Barski turistički poslenici, naročito oni sa Velikog Pijeska, zamjerili su što se ne rješavaju vodosnabdijevanje i elektronapajanje priobalnog dijela Mrkojevića, navodeći da ovog ljeta na Velikom Pijesku osam dana nije bilo struje. Ukazano je na problem prodaje poljoprivrednih proizvoda pored puteva, na zagušenje saobraćajnica tokom ljetnje sezone. Iz Crmnice je zamjereno što se godinama ne rješava problem uništenih puteva od Virpazara do Limjana “gdje se nalazi šest vinarija”, a skrenuta je i pažnja da treba omogućiti plasman domaćeg vina i organskih proizvoda u elitne hotelske objekte.
Predsjednik Opštine dr Srzentić pored ostalog je kazao da je neophodna rezervna saobraćajnica od Bara do Podgorice zbog velike gužve na putevima, koja je naročiti sezonski problem u transportu hitnih medicinskih slučajeva u Kliničkicentar. Rješenje ovog problema je rekonstrukcija putnog pravca Kamenički most-Bar-Sutorman-Virpazar i njegovo prevođenje u rang regionalnog puta.
Direktor Regionalnog vodovoda Goran Jevrić istakao je da u Baru ima problema sa vodom zbog loše saradnje “u kontinuitetu” barskog vodovoda sa regionalnim. Jevrić je kazao da Regionalni vodovod prodaje litar vode 37centi, a da je u Baru proizvodna cijena litra vode 65 centi “i opet se dešava da ne žele da preuzimaju našu vodu, i sve ove godine vidite kako se Veliki Pijesak snabdijeva vodom i kome je to u interesu.”.Jevrić je za barski vodovod kazao i da je “20 godina neprobojni bastion jedne partije” .
{galerija}info/2016/09/brano{/galerija}