Prva publikacija o zmijama “Zmije Crne Gore” okupila je sve zmije na “jednom mjestu” uz objašnjenja i fotografije.
Edukativni tekstovi , odlične fotografije zmija snimljenih uglavnom u Crnoj Gori ukoričeni su u publikaciji koja je i vid uvoda u potencijalnu orginalnu turističku ponudu za ljubitelje prirode i ekologije.
Piše: Biljana Dabić
U CrnojGori živi 15 vrsta zmija od kojih je pet otrovno, raspoznaju se po izraženoj cik-cak šari na gornjoj strani tijela i njihova dužina je do 70 cm. Sve odrasle zmije duže od jednog metra koje žive u Crnoj Gori nisu otrovne, već bezopasne. Naučno je dokazano, u kontaktu sa čovjekom zmije pokušavaju pobjeći. U slučaju da nemaju izbora, odlučuju se na poslednju opciju, a to je samoodbrana koja se može završiti ujedom. Ovo je kazao danas na promociji publikacije „Zmije Crne Gore“ biolog iz Bara Vernes Zagora.
Biolozi- herpatolozi Vernes Zagora i Aleksandar Simović iz Beograda autori su sadržajne publikacije u izdanju Crnogorskog društva ekologa, a svrha priručnika je da upozna širu javnost sa izgledom, karakteristikama, staništem ...zmija Crne Gore.
-Prva ideja za publikaciju “ Zmije Crne Gore” je bila da se uradi popularno štivo, za široku javnost, sa atraktivnim fotografijama i tekstovima koji bi bili zanimljivi. Veliko hvala Baranki Luizi Zlatović koja živi u Kanadi, a koja je finansijski podržala štampanje publikacije, i Turističkoj organizaciji Bar na podršci i promociji publikacije, kazao je Vernes Zagora koji se herpetologijom-izučavanjem gmizavaca u Crnoj Gori bavi već sedam godina, još od studentskih dana.
Za to vrijeme Zagora je uglavnom uz pomoć evropskih fondova se trudio da u društvu promijeni svijest o zmijama i njihovom mjestu u očuvanju biodiverziteta.
Fotografije zmija u publikaciji uglavnom je snimio Aleksandar Simović.
-Zmiju nije lako fotografisati jer uglavnom bježi. Da bi nastala ovako jasna fotografija nekada je potrebno i dva sata, objasnio je Zagora.
Bar je područje gdje se može naći najveći broj gmizavaca-zmija, guštera, kornjača, i pravi je herpetološki biser, od Zubaca, Ostrosa i Vladimira, do Mikulića, Mrkojevića i Možure.
- Ističem važnost očuvanja biodiverziteta ne samo sa aspekta ekologije, već i iz ekonomske sfere, jer je posmatranje prirode jedna je od najbrže rastućih grana turizma, i kod nas zbog toga iz dana u dan dolazi sve veći broj turista iz Zapadne Evrope, dodao je Zagora.
Vršilac dužnosti direktora Turističke organizacije Bar Sanja Simović-Mitrović kazala je da je TO Bar podržala prezentaciju jako interesantne publikacije jer se u turizmu govori i o ekologiji i o prirodi.
-Željeli smo da ovom luksuzno urađenom publikacijom slikovito i tekstualno, široj javnosti i turistima približimo i ovu temu za koju smo procijenili da je značajna. I ubuduće ćemo podržavati sva pravna, fizička lica i NVO-cije koji djeluju sa ciljem poboljšanja turističke ponude i grada i države
U kontinuitetu radimo na unaprjeđenju ponude, sada markiramo planinarske staze sa barskim planinarima,radimo i mapu ovih staza, što nas je i dovelo do ove priče. Dogovorili smo da publikacija bude prevedena prvo na engleski, a onda i na druge jezike. Publikacija će biti distribuirana u svim našim turističko-informativnim biroima, reklaje Simović-Mitrović.
Na pres konferenciji govorio je lektor publikacije "Zmije Crne Gore" novinar Željko Milović koji je istakao da je Zagora svojim ekološkim tekstovima prilično izmijenio svijest i saznanja Barana o ovim životinjama.
Tiraž ovog izdanja je 500 primjeraka.
Milović je izrazio nadu da će priručnik biti štampan u većem tiražu i za cijelo područje Crne Gore.