Juče je u crkvi Svetog Nikole Mirlikijskog u Starom Baru, u organizaciji Mitropolije crnogorsko-primorske i Eparhije budimljansko-nikšićke, sabornom arhijerejskom liturgijom i osvećenjem parohijskog doma pri ovom božijem hramu završena četvorodnevna duhovna svečanost "Porodica Romanov - sto godina svetosti" koja je posvećena stogodišnjici mučeničke smrti poslednjeg ruskog cara Nikolaja II Romanova i njegove porodice.
Uz brojno prisustvo vjernog naroda Svetu arhijerejsku liturgiju služio je Mitropolit crnogorsko-primorski, gospodin Amfilohije, uz sasluženje Mitropolita zimbabveansko-angolskog, gospodina Serafima (kao izaslanika patrijarha Aleksandrijskog, gospodina Teodora) Episkopa gorodeckog i vetlužskog, gospodina Avgustina (kao izaslanika patrijarha Ruske pravoslavne crkve, gospodina Kirila) i Arhiepiskopa medonskog Ruske zagranične crkve sa sveštenstvom.
Istom prilikom je proslavljena slava ove crkve, Prenos moštiju Svetog Nikolaja Mirlikijskog i osveštan novoizgrađeni parohijski dom posvećen nekadašnjem barskom parohu, blaženopočivšem ocu Pavlu Radunoviću, koji je u narodu prepoznat kao veliki čovjek, dobrotvor i humanista.
Gospodin Amfilohije je o Svetom Nikoli rekao da je boraveći u Maloj Aziji živio u podvigu i da su nakon upokojenja njegove mošti prenesene u italijanski grad Bari, gdje se i danas nalaze. Tako je Sveti Nikola svojim djelom i ličnošću spojio Istok i Zapad i neprekidno ih spaja, i zato je neprekidno proslavljan na svim meridijanima a naročito u ovom gradu.
Mitropolit je podsjetio vjerni narod i prisutne goste na veliko stradanje Ruske crkve i naroda nakon ubistva Romanovih i dolaska boljševika na vlast, i istakao ulogu nekadašnjeg jugoslovenskog kralja Aleksandra Karađorđevića u zbrinjavanju, ugošćavanju i pružanju pomoći ruskim episkopima, intelektualcima i ostalim izbjeglicama pred naletom "crvene pošasti".
Vladika Amfilohije je naglasio da je crkva Svetog Nikole Mirlikijskog u Starom Baru, koja je podignuta 1863. godine, sagrađena uz ogromnu pomoć carske Rusije i njenog tadašnjeg konzula u Skadru, gospodina Jastrebova, kao i da ta veza između dva naroda traje do današnjih dana i da će trajati dok je svijeta i vijeka.
Po završetku Svete Liturgije osveštan je slavski kolač i priređena slavska trpeza hrišćanske ljubavi, uz prigodan kulturno-umjetnički program.
Jučerašnjoj slavi u Starom Baru prisustvovali su i predstavnici Rimokatoličke crkve i Islamske vjerske zajednice iz Bara.
TEKST i FOTO: Dejan Vukić i Saša Stojanović
{galerija}info/2018/5/crkva{/galerija}