Kandidat za odbornika na listi Biram Bar, Milija Šćepanović, oglasio se saopštenjem za javnost. Prenosimo ga integralno:
"Kada vas pozovu prijatelji i daju vam šansu da date ideje kako da se uradi nešto u našem gradu na kulturnom polju – vi to, naravno, ne možete nikako da odbijete. Ja zato i kažem: nisam ušao u politiku – pridružio sam se, kao i mnogi, svojim prijateljima. Razlog je jednostavan – vidim da oni žele da podignu kulturni život u Baru na jedan novi, viši nivo.
Kandidat za odbornika na listi Biram Bar, Milija Šćepanović, diplomirani reditelj kaže: "Mi smo kulturni program liste Biram Bar bazirali na dvije tačke. Prva je osnivanje TV Bar u okviru Radio Bara. Još 1904. godine sa brda Volujica kod Bara krenuo je prvi radio signal. I dan danas se to brdo koristi za distribuciju radio i tv signala".
"Mislim da je skandalozno da Bar, kao jedan od najvećih gradova u CG, nema svoju lokalnu televiziju. Ako lokalnu televiziju mogu da imaju Tivat, Bijelo Polje, Berane, pa čak i Tuzi, opravdano je pitanje- zašto Bar nema", dodaje Šćepanović i nastavlja: "Dosta davno je na zgradi Radio Bara postavljena tabla Televizija Bar. Kako je koja nova garnitura dolazila u opštinu, jedna od prvih stvari koje je uradila bila je da mene, kao do nedavno jedinog reditelja sa akademijom, pozove da priča o projektu TV Bar. I dalje od tog razgovora se nije odmaklo nikada".
-A onda me je, tu skoro, moj dobri prijatelj Cakan pozvao i rekao: Šćepo hoćemo li da pravimo konačno tu televiziju u Baru? Ja sam rekao: hoćemo. I mi ćemo, ako budemo imali dovoljno glasova na izborima 27. maja, to i napraviti-istakao je Milija Šćepanović.
Šćepanović dodaje da je drugi problem koji se mora riješiti - Kulturni centar Bar. "Infrastruktura KC Bar je toliko bogata da joj može pozavidjeti i Kulturni centar Beograda. Direktorka KC Budva mi je jednom prilikom rekla da, kada bi oni imala tu infrastrukturu koju ima Bar, Grad teatar bio najmanje na nivou Bitefa".
-Skandalozno je da mi ne možemo da pogledamo film u Baru, da nemamo pozorište. Pored takve infrastrukture, Bar bi mogao da ima treće profesionalno pozorište u Crnoj Gori.
"Stalno me pitaju: odakle pare, a ja kažem da to nisu u pitanju milioni eura. Zašto nema koncerata kada imamo predivnu otvorenu i zatvorenu salu? Uz malo rekonstrukcije, sa minimalnim sredstvima, ali uz veliku volju, želju i rad mogli bi da postanemo kulturna prijestonica Crne Gore".
"Uz ove dvije stvari –osnivanje televizije i reorganizaciju KC Bar, mogli bi za godinu dana da potpuno promijenimo kulturnu politiku Bara i sliku koju pokazujemo o sebi. Ovo što mi pričamo nije politika – ovo odgovara i poziciji i opoziciji, jer svi mi živimo u Baru", naglašava Šćepanović.
-Kada ovo uradimo, moramo da vratimo i projekte koji su nekada postojali, a danas više ne postoje u Baru. Tu prije svega mislimo na televizijski festival, koji se prvo održavao kao TV festival nesvrstanih zemalja u našem gradu. Zalagaćemo se i za osnivanje filmskog festivala u Baru koji će se baviti dokumentarnim i kratkometražnim filmom. Za ove potrebe mora da se renovira amfiteatar kulturnog centra koji je sada van funkcije. Na kraju bi pokrenuli i projekat organizacije pozorišnog festivala, jer tako nešto ne postoji u Crnoj Gori.
-Sve ovo što predlažemo nije nešto što odnosi novac – ovi projekti će donijeti i nova radna mjesta i novac u Bar. Bar bi na ovaj način proširio svoju turističku ponudu, a mnogi hoteli bi popunili svoje kapacitete tokom cijele godine. O nematerijalnom dobitku od imidza grada Bara kao nove kulturne prijestonice Crne Gore ne treba, čini mi se, trošiti riječi- zaključio je Milija Šćepanović".