Osnivanje Matice srpske potreba je na koju su podsjetili tokom predstavljanja Društva članova u Crnoj Gori u dvorcu kralja Nikole u ponedeljak veče.
U organizaciji Srpskog kulturnog društva „Slovoljubve”, iz Bara, predstavila se Matica srpska - Društvo članova u Crnoj Gori. Učestvovali su: profesor dr Jelica Stojanović, predsjednik Matice srpske u Crnoj Gori, i član IO doc. dr Drago Perović.
- Nastojimo da obuhvatimo što više srpskih prostora, da se sastajemo, usavršavamo, razmjenjujemo različite ideje... Matica srpska organizovala je dva velika međunarodna naučna skupa. Prvi 2012. godine u Herceg Novom, pod nazivom „Srpsko jezičko nasleđe na prostoru današnje Crne Gore”, kada je bilo prisutno blizu 50 naučnika iz devet zemalja svijeta. Iz svega je proizišao veoma obiman zbornik, kao jedno veliko svjedočanstvo koliko srpskog jezičkog i književnog nasleđa ima na prostoru Crne Gore. Drugi skup je bio u Podgorici, 2017. godine, pod nazivom „Srpsko jezičko i književno nasleđe na prostoru današnje Crne Gore - srpski jezik i književnost danas”, na kojem je bilo preko 70 učesnika iz deset zemalja, kazala je profesor dr Jelica Stojanović. Ona se zahvalila Društvu „Slovoljubve”, i istakla da već duže vremena imaju lijepu i izvanrednu saradnju.
Dr Drago Perović je podsjetio na potrebu da se osnuje Matica srpska - Društvo članova u Crnoj Gori.
- Iz istorijske nužnosti, iz brige za osnovno ljudsko dostojanstvo, kao i naroda kome pripadamo, mi smo pokušali da ovom NVO uradimo što više možemo i kolike su nam snage. Ovo iz razloga kako bismo na neki način bar očuvali, ako ne dalje razvili, neki osnovni korijen, iz koga će u nekom budućem vremenu ponovo naš narod uspjeti ovdje da se uspravi, i da razumije samog sebe, šta mu je zadatak i njegov identitet. Glavnu pažnju u našem radu smo posvetili srpskom jeziku, i pitanjima iz istorije i sličnih istorijskih tematika. Većina naših izdanja vezana je za ta dva polja istraživanja, kazao je Perović.
https://www.youtube.com/watch?v=8580NqDLVaU&feature=youtu.be
Mr Milorad Durutović je istakao da nije prvi put da im „Slovoljubve”, na čelu sa svojim predsjednikom Velimirom Mijovićem, pruža svesrdnu i bratsku podršku.
- Time nesumnjivo doprinosi njihovoj zajedničkoj težnji da integrišu srpski duhovni i naučni prostor. Koliko smo u tom smjeru i pojedinačno i zajedničkim aktivnostima postigli, ja to ne znam, ali nema dileme da i naše večerašnje okupljanje svjedoči da je misao koju njegujemo i unapređujemo daleko istrajnija od svih nas, i naših svakodnevnih i svakovrsnih egzistencijalnih problema i nepravdi, kazao je mr Milorad Durutović.
Na kraju programa su se predstavili i autori Matice srpske - Društva članova u Crnoj Gori, čija su djela publikovana protekle godine, a koji su čitali inserte iz svojih knjiga, protojerej Slobodan Boban Jokić („Crkveni život u Crnoj Gori u 18. i 19. vijeku”), Janko Jelić („Zlatni čovjek: Priče ispred seoske prodavnice”, koja je dobila nagradu Radoje Domanović), i Radenko Krulanović (zbirka pjesama „Riječi koje ne dajem olako”). Program je vodio mr Milorad Durutović, takođe član IO. Veče je umjetničkim programom upotpunila Dušanka Jaramaz.