Za deset projekata Turistička organizacija (TO) Bar raspodelila je 60 hiljada eura.
Kulturni turizam je ogromni resurs za čiji značaj, na žalost, još uvijek nijesmo dovoljno osvijestili saznanje.
Biljana Dabić
Turistička organizacija Bar je prva u Crnoj Gori organizovala raspodjelu 10% sredstava od boravišne takes, koja su za 2016.godinu iznosila 60 hiljada eura. Sredstva su raspodjeljena na osnovu javnog poziva za realizaciju projekata valorizacije kulturne baštine, koji se odnose na arheološka istraživanja, konzervatorske i restauratorske radove, rekonstrukciju i promociju kulturnih dobara na teritoriji opštine Bar
Od 18 pristiglih projekata, deset je dobilo sredstva.
-Turistička organizacija Bar je prva u Crnoj Gori prepoznala potrebu za realizaciju ovakvih projekata, za koje svakako postoji i zakonska obaveza. Dosta projekata koji su pristigli na prvi javni poziv bili su vezani za Stari grad Bar. Većina aplikanata je iz Bara,ali javile su se i iz drugih crnogorskih gradova, kazala je predsednica tročlanog žirija Anastazija Miranović. Prema njenim riječima, kulturna baština grada Bara je veoma raznolika- od materijalne, preko pokretne, nepokretne, do nematerijalne baštine, a aplikanti su “pokrivali” sve te sfere kulturne baštine- kako od najbrojnijih vezanih za područje Starog Bara, tako i za podneblje Crmnice, Krajine...
-Ovo nije bio javni poziv za izradu projekata, nego upravo za njihovu realizaciju. To je urađeno jer je praksa pokazala da projekti za koje se aplicira završe negdje “u ladicama” i ne realizuju se, kazala je Miranović.
Pravo na podnošenje zahtjeva imale su javne ustanove, nevladine organizacije i pravna lica.
Sredstva po prvom javnom pozivu TO Bar dobili su: ” “Mas Trade” DOO za projekat “Kulturna mapa, brošura, kartografske podloge za mape” 10.950 eura, Kulturnom centru je za sanaciju i rekonstrukciju crkve Svete Katarine opredijeljeno 10.000 eura, Hrvatskom kulturnom društvu za “3D Starog Bara” 3.000 eura, dok je NVU “Centar za geopolitiku” za projekat “Bar ukratko” po procjeni stručnog žirija zavrijedio 8.000 eura. NVO “Društvo maslinara” je za Rekonstrukciju Starog mosta “Suvi potok” dobilo 4.000 eura, NVO “3D ARCH” za promociju Starog Bara u 3D 6.000 eura, a JP Kulturni centar Bar za monografiju 30 godina Barskog ljetopisa 9.000 eura. NVO “Mediteranski centar fotografije će projekat “Suvomeđe” realizovati uz podršku TO Bara u iznosu od 3.000 eura, isti iznos su dobile i NVO “Bubulj” za izradu turističko- kulturnih spotova i NVO “Mediteranski centar fotografije” za Brošuru- tradicionalna kuhinja.
U žiriju pored Anastazije Miranović bili su i Svetlana Gažević i Ilija Stojović. Javni poziv je trajao 45 dana. TO Bar će sa svima pojedinačno sklopiti ugovor s obzirom da se radi o različitim projektima.
U ime firme Mas Trade poznati crnogorski fotograf Lazar Pejović je objasnio da su se prilikom apliciranja rukovodili procjenom da su savremne forme promocije crnogorskog turizma nedovoljno zastupljene.
-S obzirom da je TO Bara pionir u državi u svim inovacijama u turizmu u smislu metodologije promocije, razvoja komunikacionih instrumenata i djelovanja na terenu, željeli smo da stvorimo adekvatne kartografske podloge koje bi se mogle implementirati u savremene komunikacione kanale- kazao je Pejović.
Direktor Kulturnog centra Bar Ćazim Nikezić je zahvalio na podršci za realizaciju dva značajna projekta- sanaciju i rekonstrukciju crkve Svete Katarine i izradu monografije “30 godina Barskog ljetopisa”. On je najavio da će na novom javnom pozivu ponovo aplicirati za dodatna sredstva za rekonstrukciju crkve Svete Katarine.
Govoreći o značaju projekta HKD “Sv. Jeronim” 3D Starog Bara Vladimir Marvučić je kazao da je on “svojevrsna reanimacija Starog Bara”.
-U našem timu je bio čitav niz uglednih naučnika, pa su se poštovale stručne pretpostavke, a nijesmo se vodili bajkovitim predstavama- istakao je Marvučić.
Predsjednik Društva maslinara Bar Ćazim Alković zadovoljan je sa 4.000 eura koje je Društvo dobilo za rekonstrukciju Starog mosta “Suvi potok” koji će “povezati maslinarstva i turizma”.
-Most s kraja 17. i početka 18. vijeka propada. Ograda je pala, a ni kaldrma nije u dobrom stanju, pa je realna opasnost da će se ubrzo urušiti. Inicijator njegove zaštite i čovjek koji je najviše uradio na pripremi projekta sanacije je čuveni barski arheolog Omer Peročević- kazao je Alković.
V.d. direktora Turističke organizacije Bar kaže da je danas raspisan drugi konkurs po kojem će za istu namjenu biti raspodjeljeno 69 hiljada eura od boravišne takse za 2017.godinu.
- Po pitanju projekata koji su pristigli na prvi konkurs, zadovoljni smo brojem, a kvalitetom projekata koji će valorizovati našu kulturnu baštinu u turističke svrhe, kazala je Ivanović
Prema njenim riječima, osim javnog poziva za raspodjelu sredstava od boravišne takse, TO Bar raspisala je konkurs za izgradnju fontane na Trgu Vladimira i Kosare, po treći put jer na prethodna dva nisu dobili rješenja koja zadovoljavaju uslove. Takođe, u toku je i priprema konkursa za uređenje četiri kružna toka u Baru, intenzivno se radi i na projektima “Trasom Starog Ćira”, uređenju četiri pećine u barskom zaleđu, projektima “Stazom orhideja”, “Stazom endemskog bilja” i “Stazom ljekovitog bilja”...
Ivanović je kazala da na barskoj rivijeri trenutno boravi 1.652 gosta i za prva dva mjeseca ostvareno je 4.200 noćenja