Početkom godine stigle su lijepe vijesti o značajnim sredstvima koja je opredijelilo Ministarstvo zdravlja i Fond zdravstva Crne Gore za Opštu bolnicu “Blažo Orlandić“ u Baru kao i o donacijama za osavremenjivanje opreme i adaptacije objekta.
Alma Ljuca
Time se, kako kaže direktor ove ustanove, dr Dragoslav Tomanović, stvaraju uslovi da ova bolnica postane i jedan od vodećih i najbolje opremljenih regionalnih zdravstvenih centara u našoj državi.
“U skladu sa jednom od prioritetnih aktivnosti Ministarstva zdravlja na jačanju kadrovskih kapaciteta i unapredjenju tehnološke i komunikacione infrastrukture zdravstvene zaštite, a kako bi se obezbijedilo liječenje pacijenata u njihovim mjestima boravka uz istovremeno povećanje komfora, odnosno, smanjenje broja upućivanja pacijenata prema drugim centrima , obezbijeđena su značajna sredstva za tu namjenu. Za Opštu bolnicu Bar odredjena je nabavka aparata čija vrijednost iznosi preko 326.000 eura. Radi se o aparatima 24-časovnog holtera krvnog pritiska, 24-časovnog holtera EKG, opreme za ergometriju, parnog sterilizatora, kompletne opreme za patologiju, aparata za kompjuterizovani pregled vidnog polja, aparata za ultrazvučni pregled oka, šest komada pacijent monitora vitalnih funkcija, CTG apparat te aparat za skring sluha novorodjenčeta”, objašnjava diretor barske bolnice.
Dr Tomanović kaže da početkom aprila slijedi i realizacija projekta energetske efikasnosti koji finansira Svjetska banka, a u izradi projekta učestvuju Ministarstvo ekonomije i bolnica iz budžeta ustanove. Radi se o investiciji oko million eura .
“Sprovođenje ovog projekta podrazumijeva adaptaciju cijele bolnice, kako bi se poboljšala energetska efikasnost, smanjila izdvajanja za materijalne troškove, poboljšao kvalitet i uslovi za korisnike zdravstvenih usluga,tako da će do početka septembra, kada bi trebalo da budu započeti radovi, uslijediti rekonstrukcija fasade, krova, sistema grijanja i hlađenja. Pored toga , tokom realizacije ovog projekta planirano je još dodatnih oko 100.000 eura koje će biti uložene za rekonstrukciju kompletnog dječjeg odjeljenja. Prije dvije godine barski Rotari klub je donirao u početne dvije faze oko 25.000€, dok je za kompletnu adaptaciju, prema procjenama neophodno izdvojiti oko150.000 . Sa time ćemo unaprijediti uslove rada osoblja i boravka naših najmlađih pacijenata,” objašnjava Tomanović.
On dodaje da su sa donacijama za podizanje uslova liječenja i smještaja pacijenata u barskoj bolnici nastavile kompanije “Voli” i “Glosarij” koje su ovih dana donirale ovoj zdrastvenoj ustanovi značajna sredstva za potrebe rekonstrukcije operacionih sala i kupovine savremenog ultrazvucnog hirurskog noža.
“Ovaj hirurški ultrazvučni nož je iz porodice najsavremenijih aparata, sa kojim se smanjuje dužina operacije, broj upotrebljenih hirurskih konaca, aparat ima veću preciznost i omogućava istovremeno siječenje tkiva I zaustavljanje krvavljenja, Aparat ćše biti na raspolaganju kako hirurzima tako i urolozima i ginekolozima, kako za otvorene tako i za laparoskopske operacije”, objašnjava direktor Tomanović i podsjeća da su ove kompanije i ranije pomagala barsku bolnicu, ali da su u ovoj godini dobili i još nekoliko značajnih donacija od strane kako od barskih privrednika tako i od pojedinaca.
“Početkom ove godine dobili smo donaciju od naše sugradjanke Mustafić Lime, a radi se o donaciji vrijednoj 20 000 eura. Tu donaciju smo usmjerili za digitalizaciju rendgen službe. Već je raspisan tender i planiramo da realizacija ovog projekta bude završena do početka turističke sezone. Urađenom digitalizacijom rendgen službe biće omogućeno svim doktorima u ambulantama i na odjeljenjima da imaju uvid u snimke (rendgena, skenera, mamografije), a planiramo i uvođenje telemedicine i umrežavanje sa ostalim centrima u Crnoj Gori i centrima van Crne Gore. Pomenuo bih i donaciju sugradjanina Lekovic Mahmuta od 5000 eura, koja je iskorišćena za nabavku savremenog pacijent monitora i hirurškog aparata za laparoskopske operacije debelog crijeva”, kaže director barske bolnice.
Dr Tomanović se zahvalio i kompaniji “Cerovo” koja je, pored toga što tradicionalno pomaže ovu zdrastvenu ustanovu, nedavno učestvovala u renoviranju sanitarnih čvorova na hiruškom odjeljenju i za tu namjenu izdvojila oko 8000 eura .
“Takodje se zahvaljujem svim drugim donatorimai dobročiniteljima od kojih većina želi da ostane anonimna”, kaže Tomanović i ističe da je jedan od prioriteta ove bolnice nakon pomenutih investicija, opravka skenera za koju je neophodno izdvojiti oko 109.000 eura, te kupovina novog ultrazvuka za potrebe ginekološkog odjeljenja.
On vjeruje da će se kao i do sada iznaći rješenje za nabavku i ovih potrebnih sredstava, kako bi ova ustanova mogla da pruži odgovatajuću medicinsku uslugu s obzirom da se sve manje pacijenata upućuje na liječenja u Kliničkom centru. Kadrovski je osposobljenija, a ono na što je posebno ponosan je stručnost kadra.
“Bolnica ima 56 doktora. U predhodnih nekoliko godina odobreno nam je od 8 (2016.godine) do 9 ( 2017.godine) specijalizacija. Time ćemo upotpuniti kompletne potrebe bolnice što omogućuje bolnici dežurstva tokom 24 sata na internom, hirurškom, ginekološkom i dječijem odjeljenju, zatim, dežurstva radiologa tokom vikenda i pripravnost svih drugih službi, čime se podiže kvalitet medicinskih usluga”, kaže Tomanović.
Na kraju razgovora on ističe da je prošle godine bilo oko 20 odsto više velikih hirurških operacija.
{galerija}info/2018/2/bolnica{/galerija}