Borba sa štetočinom “crveni surlaš” koji već godinama napada palme na crnogorskom primorju, bila je najuspješnija u barskoj opštini.
Za razliku od situacije u nekim drugim primorskim gradovima, gdje su stradale stotine palmi, u Baru je ova štetotičina uništila samo šest palmina javnim površinama.
Za ovakav rezultat najviše zasluge ima rukovodilac odsjeka za javno zelenilo Komunalnog preduzeća u Baru, inžinjer hortikulture Mira Prentović.
“Surlaš se prvi put u Crnoj Gori pojavio u Ulcinju 2012. godine i realno je bilo strahovanje da će nakon toga odmah stići u Bar. Pravovremenim i adekvatnim reakcijama odložili smo pojavu ove štetočine, pa su prvi simptomi “surlaša” u našoj opštini primijećeni 2015. godine. Od tada, na javnim površinama uništeno je samo šest palmi. Opšta ocjena je da smo na planu borbe protiv ove invazivne štetočine imali najbolji rezultat, ali nema prostora da se ponosimo time jer opasnost od katastrofe je i dalje prisustna pošto nema sredstva koje uništava surlaš u potpunosti. Tretiranjem palmi može se suzbiti ovaj insekat, ali ne i sasvim uništiti”, kaže Prentović.
Ona podsjeća da se “crveni surlaš” na evropskom dijelu Mediterana pojavio još 1992. godine, a u susjedstvu prvo u Albaniji i Hrvatskoj.
“U Španiji i Italiji se još nisu izborili sa surlašem. Ne postoji nijedno sredstvo kojim bi se totalno uništio i zato se ova štetočina samo suzbija. Mi smo u Baru, po opštim ocjenama ostvarili najbolje rezultate iako uparvo naša opština ima najviše palmi. Samo na javnom i prostoru Morskog dobra koje takođe mi pokrivamo ima 1460 palmi. Dobar rezultat ostvarili smo prije svega zahvaljujući pravovremenom orezivanju palmi. Tako i sada orezujemo palme do 15. februara. Zato lani nismo orezivali suve grane palmi stradalih u nevremenu, jer bi se orezivanjem stvorilo meko tkivo kroz koje bi ova štetočina ima lakši pristup.
Za ovu godinu su povećana i novčana sredstva za tretiranje palmi i zaštite od crvenog palminog surlaša. Vlada je u januaru donijela odluku da se za sprovođenje fitosanitarnih mjera radi suzbijanja i uništavanja crvenog palminog surlaša i za saniranje štete nastale njegovim djelovanjem, obezbijedi 275 hiljada evra.
Prentović kaže da je surlaš napada najviše palmu kanarsku palmu ali i da će, nakon njih preći i na druge.
“Surlaš detektuje palmu na 800 metara razdaljine i razmnožava se nevjerovatnom brzinom. Ženka polaže po 300-400 jaja a na svaka tri mjeseca izlazi nova generacija”, navodi Prentović i apeluje na privatne vlasnike palmi da je najbolje da se tretiranjem palmi ne bave samostalno već taj posao povjere firmama registrovanim za tu aktivnost.
Ona poručuje da u toku godine potrebno tretirati hemijskim sredstvima palme bar šest puta, ako se želi dobar rezultat u borbi sa surlašem.
{galerija}info/2018/2/palme{/galerija}