Za sprovođenje fitosanitarnih mjera radi suzbijanja i uništavanja crvenog palminog surlaša i za saniranje štete nastale njegovim djelovanjem, Vlada će obezbjediti 275 hiljada evra.
PIŠE: Biljana DABIĆ
Ministarstvo poljoprivrede i ruralnog razvoja i Uprava za bezbjednost hrane, veterinu i fitosanitarne poslove imaju obavezu da u roku od 15 dana donesu Posebni Akcioni plan za sprovođenje fitosanitarnih mjera.
U te svrhe do sada je uloženo 89,7 hiljada evra. Prema podacima Uprave, od 2012. do 2017. u primorskim opštinama napadnuta je i uništena 561 palma. Najviše napadnutih palmi do sada je u budvanskoj opštini 159, zatim ulcinjskoj 116, hercegnovskoj 106, barskoj 76, tivatskoj 61, dok su u Kotoru, uništene 43 palme.
Prvi slučaj surlaša evidentiran je u Ulcinju 2012.godine. Tada je Uprava za bezbjednost hrane, veterinu i fitosanitarne poslove, preduzela mjere radi uništavanja napadnutih palmi.
Ministarstvo poljoprivrede i ruralnog razvoja i Uprava za bezbjednost hrane, veterinu i fitosanitarne poslove moraće polugodišnje da izvještavaju Vladu o realizaciji aktivnosti iz Posebnog Akcionog plana.
Tretiranje palmi koje je napao surlaš rade registrovane firme, pa se vlasnicima palmi ne preporučuje da sami tretiraju stabla. Takođe, stručnjaci upozoravaju da insekta privlači miris palmi koji je izraženiji tokom rezidbe. Zato se preporučuje da ona bude u periodu od kraja decembra do polovine februara. Surlaš nije opasan po zdravlje ljudi, ali na stablima nanosi ogromne štete koje često znače totalno uništenje biljke.
Crveni palmin surlaš (Rhynchophorus ferrugineus) živi u unutrašnjosti palme tokom čitavog životnog ciklusa. Larve se hrane u mekom tkivu najmlađeg lišća, a u unutrašnjosti prave tunele i šupljine. Simptomi napada postaju vidljivi tek kada je biljka skoro uništena - klonulost listova i sušenje, pa čitava palma izgleda kao kišobran.
Prostore barske opštine krasi preko 2.000 palmi, na javnim površinama i u privatnim okućnicama.