Psiholozi tvrde da je po intenzitetu stresa razvod na drugom mjestu, odmah posle smrti člana porodice. Jedna od suštinskih neistina – Srećno razveden/a!?
Može li čovjek biti srećan dok prolazi kroz jedan od najmučnijih perioda u životu- razvod braka?
Piše: Biljana Dabić
Prema zvaničnim podacima Osnovnog suda u Baru, poslednjih godina u prosjeku, mjesečno se razvede osam brakova. U odnosu na broj sklopljenih brakova ovo je visok procenat razvoda.
Koliko košta razvod - novčano skoro da je razvod besplatan – plaćaju se dvije takse po 30 evra, (ako stranke ne angažuju advokate). Suštinski, košta mnogo- mnogo nerava, i ima ukus gorčine praćen jakim stresom, a uglavnom najviše “plaćaju” djeca.
-U 2016.u Osnovnom sudu u Baru razvedeno su 104 braka, a tokom ove kalendarske godine do danas, 96, kaže medijator u Osnovnom sudu u Baru Zorica Dabanović dodajući da je u samoj jednoj kratkoj, jasnoj rečenici “karakteri se ne slažu”, vrlo često more složenih, komplikovanih i uzroka i posledica.
-Iz prakse, najčešće se razvode mladi bračni parovi, odnosno prema statistici razvodi su najučestaliji u periodu između dvije i osam godina bračne zajednice. Kod mladih bračnih parova “krize” nastaju vrlo često nakon što dobiju djecu jer, čini se da su nespremni ušli u porodicu gdje se podrazumjeva posvećenost, odgovornost, stvaranje uslova za život - egzistencije. Izostaje ta borba, da se nešto želi sačuvati. Danas se lakše supružnici razilaze, nego ranije. Međutim, vrijeme je takvo, nije više brak po Svetom pismu, kaže medijator u Osnovnom sudu Bar Zorica Dabanović.
Poslednje dvije –tri godine Dabanović posreduje da dođe do zajedničkog rješenja, odnosno po mogućnosti do pomirenja. Dabanović s ponosom kaže da je u njenoj praksi bilo i “pomirenja” supružnika. Dešava se da se monotonija “useli” u brak, a postoje emocije među supružnicima. Takvi vidovi otuđenja, potvrđuje praksa, mogu se prevazići.
Bez namjere da se ulazi u uzroke, razloge, i povode razvoda što je u okviru privatnosti supružnika, interesantan je još jedan fenomen – razvod da bi stekao uslov za novi brak , ali “inostrani”.
-Tačno je da se dešava da se bračni parovi razvode u Crnoj Gori, i to najčešće srednjovječni, kako bi omogućili pravo da u stranoj državi sklope novi brak koji je vid dogovora, s ciljem da lakše dođu do papira u inostranstvu. To je njihovo opredjeljenje, pravo da svoj život organizuju prema nekim njima znanim ciljevima, kaže Dabanović dodajući da se u Osvnovnom sudu zbilja sporadično, ali dešava razvod supružnika i nakon 30 godina braka.
Brak ne može opstati na papiru, ako jedan od supružnika ne želi razvod.
-Dešava se da čujemo “neću njoj, ili neću njemu dati razvod” . Međutim, po važećem zakonu ako jedan od supružnika pokrene brakorazvodnu parnicu, ostane pri tome da se hoće razvesti, sudija “razvodi” taj brak, uglavnom na drugom ročištu. U brakovima gdje supružnici imaju maloljetnu djecu uključuje se Centar za socijalni rad, ili gde je se sporazumno ne dogovore oko diobe imovine, angažuju se vještaci, a to mogu biti i odvojeni parnični postupci. Uglavnom, ako jedan od supružnika hoće razvod, brak se razvodi, kaže Dabanović. Prema riječima Dabanović, svaki Osnovni sud ima besplatnu pravnu pomoć. Međutim, iako za brakorazvodne parnice nije neophodan advokat, jer su procedure jasne i jednostavne, mnoge stranke ih angažuju. Imati svog advokata, postaje stil življenja
Prema savjetima psihologa, kada do razvoda dođe, neophodno je prilagoditi se novonastaloj situaciji. To nije lako jer su depresija, strahovi i nesigurnost glavni pratioci ove velike životne promjene. Teško je suočiti se sa istinom, ali ako su odnosi u porodici poremećeni, bolje je razvesti se, nego ostati u braku u kome je patnja sastavni dio života.
Međutim, ozbiljan problem nastaje ako roditelji i posle razvoda nastave da se svađaju i manipulišu djecom kako bi se međusobno povrijeđivali. Djeca tada doživljavaju emotivni rascjep, koji može loše da se odrazi na njihovu emocionalnu stabilnost, samopouzdanje i izbor partnera.