Svi majstori kulinarstva kao glavnu tajnu svog uspjeha ističu ljubav-ljubav prema ljudima za koje spremaju, prema hrani, njenim ukusima, bojama...
Kada se kuva iz ljubavi, onda je to posebno uživanje za onoga ko priprema hranu, ali i velika privilegija i blagoslov za onoga kome je namijenjena. Pri tom je najmanje bitno da li ste šef kuhinje u elitnom restoranu ili domaćica u porodičnoj kuhinji. Važno je samo da je ljubav tu i čarolija je neizbježna.
Upravo jedna takva ljubav istkala je i jednu posebnu mrežu prijateljstva. Sa željom da zajedno uplove u svijet kulinarstva, profesori, učenici i štićenici NVO "Adria", okupili su se oko ideje "Kuhinja prijateljstva".
Zamišljena kao projekat osposobljavanja lica sa invaliditetom i njihovog podučavanja elementarnim kulinarskim vještinama, koje bi im pomogle da što bolje iskoriste svoje raspoložive potencijale i plasiraju ih na tržište rada, ova ideja prerasla je u mnogo više od realizacije jednostavnog projekta. Druženje i razumijevanje izgradili su atmosferu dobrih vibracija, koja je izmamila osmijeh na lice svim akterima uključenim u ovu misiju.
Hrabri polaznici sa pažnjom su pratili instrukcije svojih predavača i učitelja, a posebno su bili zainteresovani za saradnju sa našim učenicima. Sa posebnim ushićenjem i odvažnošću, učenici uključeni u ovaj projekat, rado su se prihvatili uloge da podučavaju svoje nove prijatelje.
"Zaslugom učenika, zapravo je i došlo do osmišljavanja i realizacije ovog projekta", pojašnjava koordinatorka Preduzetničkog centra, profesorica Vesna Vulić. "Ideja za ovaj projekat potekla je od strane učenika uključenih u rad Učeničkog parlamenta. Ocjenjujući njihov prijedlog kao veoma koristan, a imajući u vidu njihovu sveprisutnu želju za humanitarnim radom, tim Preduzetničkog centra je razradio ideju i koncipirao projekat, koji je prijavljen na Konkurs za raspodjelu dijela prihoda od igara na sreću, raspisan od strane Ministarstva finansija. Informacija da je projekat podržan veoma nas je obradovala i obavezala da odmah krenemo u njegovu realizaciju. Nakon pripremnih radnji obavljenih tokom septembra, koje su se uglavnom odnosile na obezbjeđivanje neophodne dokumentacije i materijalno-tehničkih uslova, u oktobru smo započeli sa održavanjem radionica.
Kako bi štićenicima NVO "Adrija" omogućili da se u poznatom ambijentu susretnu i zbliže sa akterima projekta, prva kulinarska radionica je održana u prostorijama te organizacije. Druga i treća radionica održane su u školskoj kuhinji, a učešće u njima uzeli su učenici volonteri, kao i članovi školskog Kluba kreativnih.
Cilj sve tri radionice je bio isti - da đeci sa posebnim potrebama omogućimo da otkriju svoje očuvane potencijale i da na njima dalje grade svoj razvoj,"zaključuje profesorica Vulić.
Svijet đece i osoba s poteškoćama u razvoju većini ljudi je nepoznat i dalek. Nekad tome nije razlog neznanje i nepoznavanje, nego izbjegavanje. Kroz ovaj projekat makar na kratko zavirili smo u taj svijet i otkrili njegovu raznovrsnost. Da je otvorenost mladih neizmjerna, svjedoči činjenica da se broj učenika uključenih u ovaj projekat povećava iz radionice u radionicu. Sa druge strane, primjećuje se znatan pomak u nivou socijalizacije i motivisanosti štićenika za radno angažovanje.
Iskreno prijateljstvo, prihvatanje, bliskost i povezanost sa drugima i drugačijima, dobrobiti su koje imaju trajnu vrijednost i izlaze iz okvira prvobitno planiranih budžetskih kalkulacija. Svi su u toj kuhinji donijeli i uložili nešto svoje-neko umijeće i stručnost,neko dobru volju i ruku podrške, neko blagu riječ i vedar osmijeh. Ali, svi su iz nje iznijeli mnogo više-vrijedna prijateljstva, mudre savjete, razumijevanje i ohrabrenje za dalje životne uspone.