U Opštini Bar danas od 13:00 organizovan je susret predstavnika Opštine Bar i deponije "Možura" sa delegacijom političkih predstavnika regionalnog savjeta za Kukeš i Diber, gradonačelnicima šest Opština iz Albanije i predstavnicima Regionalne razvojne agencije i Zajednice Opština Albanije (AAM).
Nakon što je nedavno predstavljeno kao primjer pozitivne prakse Hrvatskoj i BIH, iskustva iz petogodišnjeg rada međuopštinske sanitarne deponije Možura predstvljeno je i delegaciji iz Albanije.
Opština Bar je tim povodom bila domaćin delegaciji albanskih gradonačelnika koja je došla da čuje i uvjeri se o iskustvu sanitarne deponije kao i o primjeru dobre prakse upravljanja otpadom na regionalnom nivou koju ima sanitarna deponija Možura.
Nakon obilaska deponije članovi albasnke delegacije susreli su se sa predsjednikom Opštine dr Zoranom Srzentićem.
Dr Srzentić je ovom prilikom, političkim predstavnicima Regionalnih savjeta za Kukeš i Diber, gradonačelnicima Kukeša, Dibre, Tropoje, Mata, Klosa, Fuš Areza, Bulkiza i Hasa, te predstavnicima Regionalne razvojne agencije i Zajednice Opština Albanije, ukazao na odličnu saradnju Bara sa Elbasanom, Nacionalnim Muzejom u Tirani, te opštinama Lješom.
Predsjednik Opštine Bar je gostima saopštio da grad stremi da bude prvenstveno turistička destinacija sa evropskom kulturom i evropskim standardima .
“Za razvoj turizma u ovoj opštini neophodni je čista životna sredina i rješavanje otpadnih voda .Sredstvima EU saniramo divlju deponiju Ćafe, a iz kredita KFW banke do februara 2018. biće završena I kanalizaciona mreža koja se trenutno gradi sa čime i stvaramo bolje uslove koji se traže i koji vode Crnu Goru u EU”, istakao je Srzentić.
Direktor regionalne deponije “Možura“ Dragan Simović gostima iz Albanije objasnio je da su Bar i Ulcinj pokrenuli deponiju 2012. koja je od međuopštinske postala regionalna te da je bila planirana za prihvat milion tona otpada za narednih 28 godina,
“Ona danas prima duplo više otpada godišnje od plana tj 70.000 tona otpada sa primorja”, rekao je Simović
“Stručnjaci kreditora-Svjetske banke-prate naš rad pet godina i ispunjavamo sve standarde. Počeli smo sagorijevanje deponijskog gasa, ulazimo u rješavanje prečišćavanja otpadnih voda, pokrenućemo kompostiranje zelenog otpada i riješiti velike količine kabastog otpada. Radimo sve da produžimo rok trajanja deponije, koji je sada preolovljen, ima prostora za još dvije sanitarne kade čime bismo produžili život deponije za još desetak godina”, dodao je Simović.
On je dodao da je najbitnije da se otpad tretira kao sirovima i da dobijamo kroz reciklažu novu vrijednost.
“Zato mi već imamo naručen idejni projekat reciklažnog centra”, kazao je Simović i preporučio gostima iz Albanije da opštine pojedinačno ne ulaze u gradnju deponija, već da naprave jednu zajedničku.
Pored predstavnika lokalne uprave i albanske delegacije na sastanku su prisustvovali i Generalni sekretar Zajednice opština Crne Gore Refik Bojadžić ,Sanja Mugoša iz PROCON-a i ekspert Redion Giba koji je naveo da se od Barana najbolje može čuti “koje su prepreke i mane” u procesu upravljanja otpadom.
{galerija}info/2017/11/albanija{/galerija}