Nakon što su bili dio manifestacije "Ex albis ulivis", kojom je ozvaničen početak ovogodišnje berbe maslina, vrijedni učenici JU Srednje ekonomsko- ugostiteljske škole, predvođeni entuzijastičnim profesorima, odlučili su da "uzmu masline u svoje ruke".
Ideja je potekla od gospodina Voja Rakovića, vlasnika velikog maslinjaka u neposrednoj blizini grada, koji je, fasciniran dosadašnjim angažovanjima i marljivošću naših učenika, uputio školi prijedlog da se sprovede akcija berbe maslina, a svi ubrani plodovi raspodijele po tradicionalnom običaju "napolica".
Vidjevši u tome prvenstveno priliku za dobro druženje i zabavu, ali i mogućnost da radni dan provedu u prelijepom prirodnom ambijentu, veliki broj učenika i profesora se dobrovoljno prijavio za učešće u ovoj akciji.
Preduzetnički potencijali ove aktivnosti nijesu promakli istančanom ekonomskom sluhu profesorice Vesne Vulić i djačkom parlamentu, koji su punim jedrima krenula u njenu organizaciju. Nakon obavljenih pripremnih radnji, dogovora, stručnih konsultacija sa članovima Društva maslinara, angažovanja profesionalnih berača i "tresača" , ispunjeni su bili svi uslovi da se u četvrtak, 26.oktobra, karavan od devedeset učenika i desetak profesora uputi ka maslinjaku gospodina Rakovića.
Nesvakidašnje lijep prizor je bio vidjeti toliko mladih ljudi u ambijentu jednog maslinjaka i to još u radnoj akciji. Iako ih često osuđujemo da su kafići i gradske ulice sredina uz koju su prirasli, njihovo oduševljenje i entuzijazam sa kojim su pristupili ovom izazovu, natjerali su nas da se zapitamo da li smo im mi, odrasli, njihovi roditelji i profesori, zapravo ponudili ikakvu alternativu, da li smo ih nauči da se može drugačije. Neobično lijepo su izgledale padinaste zelene površine, protkane razgranatim stablima maslina, koje su ove godine "bogato rodile", dok su među njima odzvanjali glasni uzvici, smijeh i veseli mladalački žamor. Kao da su masline bile željne društva, a đeca čistog zraka i mira koji samo priroda može unijeti u čovjekovo tijelo i um.
Poletni i željni dokazivanja, smjelo su krenuli u pohod na masline. Naravno, zbog bezbjednosti učenika nije im bilo dozvoljeno nikakvo penjanje po drveću, pa su se morali zadovoljiti držanjem mreža i sakupljanjem plodova.
A uz priču, svaki posao ide brzo i lako. Zanimljivi su njihovi razgovori, koje vode u opštenoj atmosferi, zaboravivši na prisustvo profesora. Oni sa malo više preduzetničkog duha su odmah pravili računicu koliko se od ovog poduhvata može zaraditi i kako će se ubrani plodovi plasirati na tržiše. Prepoznavši u maslinarstvu dobar biznis potencijal, odmah su počele da se roje ideje i prave timovi za predstojeće školsko takičenje u izradi biznis plana. Oni koji ne vole baš mnogo knjigu, pa "jedva čekaju da se trse više škole i dofate nekog posla", imali su priliku da vide što znači fizički rad i to samo u trajanju od par sati...a bogami bez neke diplome to bi bilo više sati, svakog dana, mjeseca,a još kad pritisnu obaveze, pa porodica...hm..."Profesorice,što treba da naučim za dvojku?" Ipak je učiti mnogo lakše, skonta se to, prije ili kasnije.
I dok su učenici bili zaokupljeni svojim temama i idejama, za to vrijeme stariji profesori sa nostalgijom su se prisjetili nekih davnih vremena kada su ovakve akcije mladih naraštaja bile redovna pojava...jer su prvo iz kuće nosili vaspitanje, a i u školi se znalo ko je ko i što znači biti profesor...a tek poštovanje starijih...eh, tada se živjelo drugačije, pa nije bilo ni droge,ni kriminala među omladinom.
Kako bi dojam domaćinskog gostoprimstva bio potpun, gospodin Raković,kao i njegov prijatelj Miloš Šušter, obezbijedi su sendviče i osvježenje za sve učesnike akcije.
Uz razgovor i druženje, vrijeme je proletjelo, a rezultat ove radne akcije bio je 300 kila maslina, odnijetih pravo u uljaru da bi se od njih napravilo ulje. I to čisto djevičansko, sa etiketom škole: "Srednja ekonomsko-ugostiteljska"! Iza tog imena stoji jedna složna ekipa nastavnika i učenika, koji su jednog toplog oktobarskog dana pobrali simpatije prolaznika i komšija, pa su im se, što u šali, a što u zbilji, nudile ponude za još maslinjaka, koji čekaju vrijedne ruke za berbu.