Iako su izabrani pre nepuna četri mjeseca, članovi odbora direktora AD Barska plovidba koji su predstavljali državni kapital, njih četvorica, nisu dobili podršku Vlade i Fondova da upravljaju ovom pomorskom kompanijom.
Piše: B.Dabić
U petak na vanrednoj Skupštini akcionara izabran je novi Odbor direktora koga čine: kapetan Ljubo Kočović, kapetan Radojica Lazarević, Predrag Ivanović, Bedrija Bibezić ispred većinskog vlasnika države, i Miloš Raičević predstavnik manjinskih akcionara.
Dosadašnji odbor direktora AD Barska plovidba koga su činili Branislav Ćalić, dr Slobodan Leković, Isad Kurpejović, Miloš Raičević, razriješeni su dužnosti. Podsjetimo, peti član Odbora direktora dr Vojo Bojović (aktivni policajac) podnio je ostavku 7.avgusta koja je prihvaćena. Po Zakonu o privrednim društvima nakon ostavke jednog člana Odbora direktora, svi članovi su u ostavci te se bira novi Odbor odbor direktora. Bojović, koji je dva puta predlagan ispred Investiciono razvojnog fonda i biran u Odbor direktora Barske plovidbe je tvrdio da ima saglasnost ministra MUP-a da bude član odbora direktora, što zvanično do sada nije potvrđeno iz ovog ministarstva da mu je data pismena saglasnost.
Bojović je kao razlog ostavke naveo, pored ostalog da nije imao podršku oslalih članova odbora direktora za kupovinu putničkog broda koji bi zaplovio na liniji Bar –Bari-Bar .
Barska plovidba je ostala bez putničkog broda nakon što je Sveti Stefan 2 izgubio klasu. Od 3.decembra 2016. do 24.aprila bila je obustavljena jedina pomorska linija između Crne Gore i Italije, koju je održavala crnogorska državna kompanija 52 godina. Nakon pola stoljeća, liniju su ponovo proljetos uspostavili Hrvati brodom „Dubrovnik“ jer prethodni čelnici Barske plovidbe nisu uspjeli kupiti polovni putnički brod koji bi zamjenio dotrajalog Svetog Stefana 2.
U razgovoru za Novosti dosadašnji predsednik odbora direktora Branislav Ćalić je potvrdio da nije podržao projekat kupovine, odnosno finansiranja izgradnje putničkog broda u Kini, u iznosu od 50 miliona evra, iz razloga jer „Barska plovidba“ nema taj novac, a Vlada je već dala garancije za dva teretna broda za koje rate dospojevaju polovinom sledeće godine. Ćalić je naveo da nema novca ni za kupovinu polovnog broda kojim bi Barska plovidba „oživjela“ liniju Bar-Bari-Bar, ali je imao viziju da se promjeni namjena poslovne zgrade koja je u vlasništvu Barske plovidbe, u stambeno-poslovni objekat, od sredstava firme, pa se proda na tržištu. Od tog novca bi se, prema mišljenju Ćalića, stekao početni kapital za kupovinu polovnog broda, a za ostatak novca Barska plovidba bi se kreditno zadužila.
-Godinama Vlada Crne Gore nije imala realnu sliku poslovanja Barske plovidbe, kazao je u razgovoru za Novosti Ćalić koji je dodao da pomorsko preduzeće godinama posluje sa gubicima.
BARSKA PLOVIDBA UPLATILA PREKOOKEANSKOJ VIŠE OD MILION EVRA
Na dnevnom redu Vanredne skuštine bile su takođe, dvije važne tačke dnevnog reda: Odluka o imenovanju nezavisnog revizora za 2017.godinu i odluka o prestanku finansiranja Prekookeanske plovidbe od strane Barske plovidbe.
Predlog odluke da se za nezavisnog revizora imenuje MV Konsalt doo, odbijen je. S obzirom da ova tačka nije prošla, realno je uskoro ponovo očekivati Vanrednu skupštinu na kojoj bi trebao biti izabran revizor.
Međutim, predstavnici države nisu podržali ni odluku da prestane finansiranje Prekookeanske plovidbe. Prema saznajima Novosti, Ćalić je sa članovima smjenjenog odbora direktora donio odluku da se obustavi finansiranje Prekookeanske, firme koja praktično postoji samo na papiru i „u dva sudska spora“. Izvršni direktor Barske plovidbe Milo Paunović nekoliko mjeseci nije isplaćivao novac na račun Prekookeanske plovidbe, koji je inače blokiran. Prema nezvaničnim saznanjima Barska plovidba je do sada na račun Prekookeanske uplatila preko 1,6 miliona evra. Većinski vlasnik AD Barske plovidba je država.