Na tržištu evropske unije moći će se kupiti prehrambeni proizvodi pet crnogorskih proizvođača. Nadležno tijela Evropske komisije donijelo je 26.juna odluku o dodjeli EU izvoznih brojeva proizvođačima hrane iz Crne Gore.
Piše: Biljana Dabić
Proizvođači čiji su objekti ovom odlukom Evropske komisije, stavljeni na listu odobrenih objekata za izvoz na EU tržište koje broji 500 miliona potrošača su dvije klanice- “Mesopromet” i “Goranović”, tri mesne industrije- “Goranović”, “Mesopromet” i “Gradina Company” i dvije farme za proizvodnju
jaja- “Rebra Comerce” i “Alkoset”.
Dobijeni EU izvozni brojevi predstavljaju garanciju kvaliteta i bezbjednosti hrane ne samo za izvoz u zemlje EU, već i značajnu garanciju i konkurentsku prednost za izvoz kako u zemljama regiona, tako i širom svijeta. Danas obilježavamo nove iskorake crnogorske poljoprivrede u daljem unapređenju standard kvaliteta i bezbjednosti hrane i daljem usaglašavanju sa evropskim standardima Evropske unije, kazao je potpredsednik Vlade Crne Gore i ministar poljoprivrede i ruralnog razvoja Milutin Simović novinarima na Graničnom inspekcijskom mjestu u Luci Bar.
To je skup aktivnosti nadležnih institucija u pravcu izgradnje integrisanog sistema bezbjednosti hrane u svim fazama- “od njive do trpeze”.
“U tom pravcu napravljeni su značajni iskoraci” zakonska regulative je usklađena sa EU zakonodavstvom, unaprijeđen je sistem zaštite životinja, uspostavljen monitoring rezidua farmakoloških supstanci u hrani životinjskog porijekla, unaprijeđen način uzgoja životinja, izgrađene su, opremljene i akreditovane laboratorije, unaprijeđeni administartivni kapaciteti”, objasnio je Simović.
Govoreći o naporima koje su tokom procesa usaglašavanja sa evropskim standardima ulagali proizvođači hrane, Simović je podvukao da su oni podrazumijevali i usvajanje novih tehnologija i znanja.
Ministar Simović je saopštio i da je pokrenuta procedura za stavljanje crnogorskih proizvođača sirovog mlijeka i proizvoda od mlijeka na EU listu izvoznika.
“Očekujemo da će ova procedura Evropske komisije biti završena tokom narednih tri- četiri mjeseca. Siguran sam da je to dobar motiv za sve koji se tom proizvodnjom bave” kazao je Simović. Kompanija “Goranović” je dobila dva izvozna broja- za finalni proizvod i za konzumno meso.
“Značajno je što osim plasmana na tržište EU imamo mogućnost izvoza i na ex-Ju tržište, gdje su navike potrošača slične, a otvorena je i mogućnsost generisanja aktivnosti prema primarnom sektoru. Plan je da detektujemo koji su segmenti stočarske proizvodnje i proizvoda od mesa interesantni tržištu EU u ovom trenutku koji je veoma dobar za crnogorsku agroindustriju i poljoprivredu Crne Gore, a time i našu kompaniju” kaže vlasnik “Goranovića” Đorđije Goranović.
On vjeruje da problema neće biti ni u pogledu plasmana. U toku su pregovori sa kompanijama iz Hrvatske, Slovenije, ali i sa kompanijama iz Austrije i Nemačke zainteresovanim za uvoz jagnjetine i konzumnog mesa iz Crne Gore.
Vlasnik kompanije “Franca” Hilmo Franca kaže da je ovo veliki dan za kompaniju “Franca”.
“U saradnji sa Ministarstvom, Upravom veterine i zaposlenima u kompaniji uspjeli smo da ostvarimo veliki uspjeh. Očekujemo bolje pozicioniranje kompanije i nadamo se da ćemo ostvariti brojne benefite- veću primarnu proizvodnju, veći obim prerade, a očekujem i da će i radnici biti zadovoljniji. Imamo obavezu da usavršavamo svoje objekte i tehnološke procese proizvodnje”, kazao je Franca.
I Džemal Škrijelj iz rožajske kompanije “Gradina” koja se bavi proizvodnjom i plasmanom 60- tak proizvoda iz grupe trajnih i polutrajnih mesnih prerađevina vjeruje da će ti proizvodi pronaći kupce na zahtjevnom evropskom tržištu. Kompanija “Alkoset” iz Herceg Novog sa područnom jedinicom u Nikšiću bavi se proizvodnjom konzumnih jaja.
“Naša farma je jedna od najsavremenijih u regionu, pa mislim da ćemo uspješno konkurisati i na evropskom tržištu” kazao je Radovan Jovović.
Potpredsednik Simović se sastao sa predsednikom opštine dr Zoranom Srzentićem i predstavnicima udruženja maslinara, ribara i pčelara.
BEZBJEDNOST HRANE
Ministarstvo poljoprivrede i ruralnog razvoja ustupio je na korišćenje objekat Gnaničnog inspekcijskog mesta inpekcijskim službama Uprave za bezbjednost hrane, veterinu i fitosanitarne poslove.
Objekat za uzorkovanje i kontrolu hrane biljnog i životinjskog porijekla sagrađen je u okviru projekta MIDAS, koji Ministarstvo poljoprivrede ruralnog razvoja implementira sa Svjetskom bankom.
Specifičan po strukturi namjeni objekat je sagrađen u skladu sa visokim standardima- sadrži specijalne pristupne rampe, komore sa raznim nivoima klimatizacije...