Prema evropskim (CEPEJ) kriterijumima Osnovni sud u Baru, u 2106. godini je ostvario dobar rezultat jer je riješio 547 predmeta više od broja primljenih predmeta. Ovaj rezultat je ostvaren bez jedne sudije koja se nalazila na porodiljskom odsustvu. Prosječna opterećenost po sudiji iznosila je 466,30 predmeta. Ovu ocjenu činjenično dokazuju zvanični podaci o radu Osnovnog suda u Baru za 2016. godinu.
Piše: Biljana DABIĆ
“Procenat riješenih predmeta u odnosu na priliv iznosi 113,29 %. U osnovnom sudu Bar, 1.januara 2016. Godine neriješeno je bilo 2394 predmeta, u toku godine primljeno je 4. 116 predmeta, u radu ukupno 6. 510 predmeta. Riješeno je 4.663 predmeta, a ostalo neriješeno 1. 331”, kazao je novinarima predsednik Osnovnog suda u Baru sudija Goran Šćepanović prezentujući izvještaj o radu za prošlu godinu.
Prema riječima Šćepanovića, u krivičnom referatu ostalo je nezavršeno 187 predmeta, a broj riješenih predmeta u odnosu na priliv iznosio je 120,63 %, kazao je predsednik Osnovnog suda u Baru i podsjetio da je sud 2008. godine imao 1.400 nezavršenih krivičnih predmeta, sada ih ima 187.
U parničnom referatu ostalo je nezavršeno 782 predmeta, a u odnosu na priliv sud je završio 110,55 %.
Ostalo je nezavršeno samo 37 predmeta izvršenja i 41 predmet izvršenja na osnovu vjerodostojne isprave što je u odnosu na ranije godine zanemarljiv broj predmeta, jer se isti ranijih godina računao u hiljadama. Poznato je da su predmeti izvršenja sada u nadležnosti Javnih izvršitelja. Isto se odnosi i na referat ostavinskih postupaka koji je sada u nadležnosti Notara jer je na kraju godine ostalo nezavršeno 22 predmeta. U ovim nezavršenim predmetima naslednici se nalaze u inostranstvu, pa sud ima problem da stupi u kontakt sa njima i od njih uzme nasledničku izjavu. Govoreći o kvalitetu rada u Osnovnom sudu Bar, predsednik navodi da postupajući po žalbama stranaka Viši sud je riješio 816 predmeta po žalbi. Potvrđeno je 53 %, preinačeno je 0,05 %, a ukinuto 34 %
U krivičnoj materiji ukinuto je 18,63 %, a građanskoj ukinuto je 39,27 %. Ukoliko kao rezultat za upoređenje uzmemo da je na nivou svih sudova ukinuto oko 21 %, može se zaključiti da je sud u krivičnoj materiji postigao dobar rezultat, dok se rezultat u građanskoj materiji može ocijeniti kao nezadovoljavajući, kazao je predsednik osnovnog suda u Baru.
S obzirom da sud izvještaje o radu sačinjava na 3, 6, 9 mjeseci i godišnje, želim da vas upoznam da je u prvom tromjesečju 2017. godine u ovom sudu ukinuto 23 % predmeta, a da je u istom periodu 2016. godine sudu bilo ukinuto čak 43 %. Ukoliko ovaj pozitivan trend bude nastavljen sud će na kraju godine imati značajno bolji rezultat nego u 2016. godini.
U prošloj godini Osnovni sud je radio bez jednog sudije, a od drugog kvartala radi bez troje sudija, dvoje je na dužem bolovanju, a sudija Aleksandra Leković je podnijela ostavku.
Uskoro očekujemo da će se jedna sudija vratiti sa odsustva i tako da ćemo imati dvoje sudija manje. Procedura za izbor sudija jako je složena i u narednih godinu i po dana umjesto sudije koja je podnijela ostavku teško možemo dobiti drugog sudiju. Eventualno da sudija iz nekog drugog suda aplicira i bude izabran u ovaj sud, ali to su male mogućnosti. Moramo čekati redovnu proceduru, a to nama stvara veliki problem. Jedna od mogućnosti je da se iz suda koji nije opterećen uputi sudija u ovaj sud, ali da bi se to dogodilo potrebna je saglasnost tog sudije. Ukoliko saglasnosti nema to se ne može sprovesti. Najčešće sudije ne daju saglasnost da budu upućeni u drugi sud, objasnio je predsednik suda u Baru dodajući da je priliv predmeta manji nego prethodnih godina.
Ostaje nam da se još bolje organizujemo i radimo, zaključio je Šćepanović. Osnovni sudu Baru bi trebao da ima 10 sudija i predsednika, a trenutno radi sedam sudija.
BLAGOVREMENOST IZRADE ODLUKA
Blagovremenost izrade odluka se računala u odnosu na 1.988 predmeta. Nakon isteka zakonskog roka urađeno je ukupno 69 odluka ili 3,47 %.
“U građanskoj materiji nakon isteka zakonskog roka urađeno je 35 odluka, a u krivičnoj nakon isteka zakonskog roka urađeno je 29 odluka. Navedeni broj odluka koje su izrađene nakon isteka zakonskog roka nije velik, ali smatram da se boljom organizacijom u vijećima i taj broj može i smanjiti i potpuno eliminisati”, kazao je Šćepanović.
NEZADOVOLJSTVO ZBOG STARIH PREDMETA
Predsednik Osnovnog suda kaže da nije zadovoljan ostvarenim rezultatima kad su u pitanju stari predmeti, predmeti crvenih omota, koji su stariji 3 godine od prvog formiranja predmeta. Sud je na početku 2016. godine imao 774 neriješenih starih predmeta, a na kraju godine 258 predmeta. Sud je u toku prva tri mjeseca 2017. godine završio 146 starih predmeta. Nominalno posmatrano sud je završio 516 predmeta ove vrste. Završen je veliki broj starih predmeta izvršenja.
“Došlo je do značajnog smanjenja broja predmeta, ali kada krajnji rezultat od 258 nezavršenih predmeta uporedimo sa nekoliko sudova u Crnoj Gori koji nemaju ni jedan stari predmet ili je broj tih predmeta zanemarljivo mali, nemamo razloga za zadovoljstvo”, kazao je Šćepanović.
NE SUDI SE NA OSNOVU SAZNANJA
Kad je u pitanju rad sudova, ne izostaju kritike da su¬di¬je iz¬ri¬ču bla¬ge, ne-ka¬da i uslov¬ne ka¬zne osobama koje su u policijskim analima označeni kao „bezbjedonosno intersantna lica“, najčešće kad je u pitanju krivično djelo nedozvoljeno držanje oružja i eksplozivnih materija.
“Što se tiče kaznene politike, sud je organičen kaznama koje postoje u zakonu. Tako da ukoliko ispred sebe imate lice koje nije osuđivano, bez obzira na nečije saznanje da se radi o „ bezbjedonosno interesantnoj osobi“ to ne može biti osnov za teže kažnjavanje, a najčešće odluke koje donosi ovaj sud se potvrđuju od strane Višeg suda”, objasnio je Šćepanović.
{galerija}info/2017/4/sud{/galerija}