Edukativna radionica o karcinomu dojke i grlića materice

SLIK 2

Karcinom dojke je drugi uzročnik smrtnosti kod žena. U izvještajima Svjetske zdravstvene organizacije navodi se da je Crna Gora za 11% smanjila srmtnost od raka po čemu je među vodećim evropskim zemljama.


Piše: Biljana Dabić

Rano otkrivanje karcinoma grlića materice može dovesti do potpunog izlečenja, spašavanja života. Preporuka ginekologa je da žena koja nema ginekološki problem jednom godišnje treba poći na preventivni pregled. Edukacija, podizanje nivoa svijesti način su da se preveniraju ove teške bolesti koje su izliječive ukoliko se otkriju na vrijeme.

Radionica o raku dojke i grlića materice u organizaciji NVO „Udruženja zaposlenih žena Crne Gore –Žena danas“ održana je u Baru, uz podršku farmaceutske kuće „Novartis“ i Doma zdravlja Bar.

Karcinom dojke je najčešća bolest ženske populacije u svijetu i Crnoj Gori. Kako je spriječiti, govorila je prim.dr Nada Cicmil- Sarić- onkolog.

"Od 20.-te godine života, do kraja života, samopregled jednom mjesečno, zatim uraditi skrining mamografiju, bazičnu mamografiju najkasnije u 45.-toj godini, i naravno edukovati se, i to sa rezervom uzimati informacije sa interneta jer su mnoge neprihvatljive, selekcija je loša", objasnila je dr Cicmil- Sarić. Prema njenim riječima, faktori rizika su nerađanje, kasno rađanje poslije 30-tih godina života, rana pojava ciklusa prije 12.-te godine života, nekontrolisana primjena hormonske terapije i kontracepcije duže od 10 godina, gojaznost, nedovoljna fizička aktivnost, stres, i naravno genetika.

"Rizici su veći što je oboljeli u mlađoj životnoj dobi i što u porodici ima više oboljelih", kazala je dr Nada Cicmil- Sarić ističući da bol nije karakteristika malignih procesa i veoma rijetko se javlja. Jedostrani procesu u jednoj dojci u obliku čvora, zadebljanja, nepravilnog zadebljanja, zadebljanja koje deformiše dojku, pravi asimetriju, stvara crvenilo, boranje kore poput narandže, iscjedak da li sukrvičav, krvav - su neki od simptoma karcinoma dojke. Bolest se razvija pet, deset godina prije nego što da svoje simpotome i upravo zato je prevencija kroz redovne preglede imepartivna.

Mamografija je rentgenski snimak dojki, najtačnija i najpouzdanija metoda za otkrivanje bilo kakvih promjena u dojci. Sve žene između 40 i 45 godina starosti trebale bi uraditi prvu mamografiju, a onda ponavljati svake godine. Žene kod kojih postoji bolest u porodici, trebale bi uraditi prvu mamografiju 10 godina prije nego što je bolest otkrivena kod bližih srodnika. Na primjer, ako je majka oboljela od raka dojke sa 45 godina, kćerka bi trebala početi sa kontrolom sa 35 godina života.
Ginekolozi ističu da je mnogo važno da su žene informisane koliko je karcinom grlića materice opasno oboljenje i najvažnije je znati da rano otkrivanje ove bolesti može dovesti do potpunog izlečenja, spašavanja života.

"Suština radionice je da približi ženama značaj bolesti, da svojim prisustvom mogu da pitaju sve što ih interesuje i na kraju su pregledi. Ujedno da budu primjer drugim ženama da redovno dolaze na ginekološke preglede. Osnovno je znati da ova bolest nema klasičnih simptoma, i kad nemaju nikakav znak bolesti trebaju doći na pregled. Samo redovan pregled može biti garancija da će biti uspješno liječene. Radi prevencije obavezan je minimalno jedan ginekološki pregled godišnje, a kod žena koje imaju neke promjene dijagnostikovane prethodnim pregledima ta kontrola je na 2-3 mjeseca", objasnio je ginekolog dr Nebojša Jokmanović.

Uzrok karcinoma grlića materice još nije poznat. Znaju se faktori rizika, a to su: rano stupanje u seksulane odnose, promiskuitet često mijenjanje seksualnih partnera, izloženost infekcijama, korišćenje oralnih kontraceptiva, pad imuniteta.

Nakon što su ljekari: prim.dr Nada Cicmil- Sarić- onkolog, dr Nebojša Jokmanović, dr Milovan Jovanović, dr Sandra Šranović- ginekolozi održali edukativna prevanja u sali Luke Bar, usledila je diskusija . Žene koje su učestvovale na radionici imale su mogućnost besplatnog onkološkog i ginekološkog pregleda kao i uzimanje PAPA testa u Opštoj bolnici Bar.

NVO „Žena danas“ formirano je 1999.godine, a poslednje tri godine akcenat njihovog rada dat je projektima edukacije o karcinomima dojke i grlića materice. Počeli su u Beranama 2013.godine. Radionica koja je održana prvog vikenda u martu je 13. po redu, a prva ove godine.

"Zajednički cilj je edukacija, podizanje nivoa svijesti i da se žena oslobodi straha. Izuztno je važno podstaći jednu ženu da ode na pregled", kazala je predsjednica NVO „Žena danas“ i koordinatorka projekta Rosa Popović dodajući da je ova nevladina organizacija nedavno promovisala trojezični priručnik „Prevencijom do zdravlja“.
Na radionici u Baru je bila velika posjećenost što govori da je svijest o prevenciji prisutna.

Zemlje koje imaju manje finansijske resurse, loše ili nikakve edukativne programe, malo rade na prevenciji, imaju slabo razvijenu i osmišljenju zdravstvenu zaštitu, po statistici imaju znatno nižu pojavu karcinoma dojke, ali bilježe mnogo veću smrtnost žena nego u razvijenim zemljama. Jedan od razloga po mišljenju ljekara što je dijagnostika bolesti u nerazvijenim zemljama mnogo slabije razvijena pa je pitanje da li broj oboljelih realan. U tim zemljama takođe, nemaju uslova za prevenciju, skining programe, niti savremena liječenja te je visoka stopa smtnosti žena u siromašnim zemljama. Razvijene zemlje su prevenciju, skining programe uvele ranih 90.-tih godina i danas je značajno manje smrtnosti, a mnogo više pojavnosti bolesti.

{galerija}info/2017/3/dojka{/galerija}

auto klime bakovic 1

allegra

opstina bar

Cerovo

turisticka organizacija bar

enza home

vodovod bar

komunalno

regionalni vodovod novi

luka bar

AD Marina Logo

stara carsija

reklama

ave tours

fpep vertical

Klime Baković

djokic

djokic

Logo MPF

tobar