Povodom dva jubileja, u župnoj crkvi Svetog Andrije Apostola u naselju Brca u Sutomoru danas je priređena prigodna svečanost.
Nakon svete mise posvećene 25 godina službe-misništva don Nikole Majića u ovoj župi, koju je održao biskup kotorski monsinjor Ilija Janjić sa sveštenstvom Nadbiskupije barske i Biskupije kotorske, u crkvi je promovisana knjiga „Župa Brca 1856-2016“ autora Vladimira Vlada Lukšića kojom je obilježeno 160 godina postojanja ove župe.
„Knjiga ima prigodni i namjenski karakter, a tema joj je vezivno tkivo. Nadam se da će čitalac naići na temu koja će da ga zainteresuje kad je pročita.Posebno sam akcentovao Ratac, to je naša memorija kojoj tokom vjekova nismo pružili ni minimum pažnje. Nema ovdje ni politike ni patetitke, ovdje ima civilizacijskih odnosa prema jednoj svetinji, duhovnoj i materijalnoj vrijednosti koju smo vandalski uništavali tokom proteklih vijekova. Nadam se da će se aktivnostima MZ Spič-Sutomore i NVO Novo i ljepše Sutomore skrenuti pažnja nadležnima na vrijednost ovog spomenika koji je pored Starog Bara, najznačajnija kulturna vrijednost opštine”, kazao je Lukšić na promociji.
„Današnja svečanost je možda skromna, ali, istovremeno i znakovita, ukazuje da u ovoj zajednici postoje ljudi koji grade civilizacijski odnos prema baštini, a to je kultura sjećanja. To je i ovom knjigom potvrdio Vlado Lukšić čiji rad budi znatiželju ne samo zavičajnih krugova. već i stručne javnosti. Motiv nastanka ove knjige je jasan-obilježavanje jubileja Župe Brca koja se davne 1856. nalazila u sastavu Nadbiskupije barske, o čemu svjedoči i natpis iznad portala crkve, da bi 1880. kao posljedica odluka Berlinskog kongresa-promjenom državnih granica, kao i župe Šušanj i Zankovići pripala Kotorskoj biskupiji, pod čijom su jurisdikcijom i danas. Knjiga obiluje različitim dokumentima koji svjedoče o identitetu ovog prostora, i svojevrsni je mozaik u kome se ogledaju najvažnije sastavnice života ove katoličke zajednice“, rekao je o knjizi recenzent mr sci Ivan Jovović.
“Vladove knjige o istoriji Spiča nešto su najbolje i najvažnije što nam se u kulturi i duhovnosti moglo desiti u poslednjih 20 do 30 godina. Zato i treba da služe, da se sačuva svijest o veličini i značaju materijalnog, kulturnog i duhovnog bogatstva našeg zavičaja, da one budu spona između prethodnih, sadašnjih i budućih generacija. Vladove knjige su naša tradicija, svijest o nama, naša savjest” , navela je recenzentkinja knjige prof. Jasmina Vuksanović Rabrenović.