Umjetnicima je samo nebo granica...
Potvrdila je ovo Irina Savić sa svojih 14 godina kojoj je lično ambasador Republike Češke u Crnoj Gori Karel Urban uručio Počasno priznanje koje je dobila na međunarodnom takmičenju koje organizuje ova evropska zemlja, a učestvuju djeca iz cijelog svijeta
Piše: Biljana Dabić
Ambasador Republike Češke u Crnoj Gori Karel Urban uručio je Irini Savić učenici IX/2 Osnovne škole “Blažo Jokov Orlandić” Počasno priznanje.
Ceremonija uručenja upriličena je u petak, u prisustvu direktora OŠ „Blažo Jokov Orlandić“ Mustafe Peročevića i profesorice hemije Jelene Donkić koja je bila mentorka talentovane učenice.
Spona hemije i likovne umjetnosti je veliki jubilej - 150 godina periodnog sistema elemenata, pronalazak ruskog naučnika Dmitrija Mendeljejeva. Ujedinjene Nacije proglasile su 2019. godinu Međunarodnom godinom periodnog sistema elemenata. To je bila tema međunarodnog likovnog takmičenja koje je organizovano u Republici Češkoj.
Kao dijete Irina je privukla pažnju talentom za crtanje i slikanje. Irinina ljubav i posvećenost umjetnosti rezultiraju nagradama i priznanjima od Japana do zapadno evropskih merdijana...
Ove godine Irina Savić učestvovala je na 47. međunarodnom likovnom takmičenju LIDICE 2019. u Republici Češkoj i dobitnica je Počasnog priznanja.
-Kada bih se ponovo rodila, opet bih odabrala da bojim život bojama radosti, da linijama i oblicima predstavim ljudske prilike. Najveća satisfakcija i motivacija mi što je vrh moje četkice predstavio i svijetu dočarao moje talente, zvijezde i čežnje potekle iz divnog primorskog grada, male, ali velike mi domovine Crne Gore, porodice i nektra moje duše, kazala je Irina koja se zahvalila njegovoj Ekselenciji što je lično došao u Bar i uručio za nju veliko priznanje. Zahvalnost je upućena i profesorima i upravi škole
Takmičenje LIDICE ima reputaciju, jedna je od najvećih i najstarijih manifestacija u dječijoj umjetničkoj produkciji, ne samo u Češkoj već i u svijetu. Poslednjih godina primljeno je više od 25.000 radova iz 80 zemalja svijeta. Žiri čini internacionalno sudsko vijeće koje broji 25 članova. Takmičenje je prvi put organizovano 1967. godine kao znak sjećanja na djecu iz češkog sela Lidice koje su ubili njemački nacisti, kao i na svu djecu koja su stradala u ratu. Takmičenje je dobilo međunarodne dimenzije 1973. godine kada su, osim djece iz Republike Češke, učestvovala i djeca iz cijelog svijeta.
Glavni organizator takmičenja je Lidice Memorijal institut, uz podršku Ministarstva kulture Češke Republike, Ministarstva prosvjete, mladih i sporta Republike Češke, Ministarstva spoljnih poslova Češke Republike, Češke komisije za UNESCO i čeških centara.