Dvorac kralja Nikole bio je pozornica na kojoj je odigrana predstava „Porodične priče“, a potom i svojevrsni izložbeni prostor u kome je otvorena izložba slika Katarine Švabić.
Ova dva programa su, dakle, obilježila drugu majsku nedjelju zimske scene Barskog ljetopisa.
„Porodične priče“ su koprodukcija Gradskog pozorišta Podgorica i Teatra mladih, rađena po tekstu Biljane Srbljanović. Uloge u njoj tumače Branka Femić, Goran Slavić, Branko Ilić i Katarina Krek. Govori o uznemirujućim spoznajama društvenog i porodičnog posrtanja, otkriva suštinske crte ljudskih karaktera, njihovu nestalnost i zavisnost od onoga što život neminovno donosi sa sobom. Glumac Branko Ilić istakao je da je riječ o komadu, koji će, zbog prirode društvenih dešavanja karakterističnih za naše prostore, uvijek biti aktuelan i prijeko potreban. Dječija igra kojom se, kao poetičkim sredstvom predstava koristi da plasira bolne i kompleksne teme i istine, nije tu da bi iste ublažila, već zato što se njome to bolje plasira.
Prizma našeg teškog života, kad se gleda kroz oči djece, bude u prvi mah duhovita, zanimljiva i šarmantna, a onda, u toku predstave, bude vam zapravo teže zato što znate da su djeca svjedoci ovog našeg društva i naših života, da sve što mi činimo ostavlja posljedice na našu djecu, objasnio je Branko Ilić.
Nakon predstave, kojoj su organizovano prisustvovali đaci nekolike barske srednje škole, u večernjim časovima otvorena je izložba Katarine Švabić, autorke poznate po raznovrsnosti tehnika zastupljenih u njenom stvaralaštvu. Rad Švabićeve kreće se od crtanja, slikanja, digitalne štampe i animacije, preko grafičkog dizajna, skulpture, land art-a, do produktivnog dizajna, performansa, muzike i zvuka. Ovoga puta za barsku publiku je pripremila 22 rada različitog formata, rađena u akrilnoj tehnici i raspoređena u nekoliko ciklusa.
Ove slike jesu neki moj lični trening, moja lična raspoloženja i vibracije. Prikazuju kako se one transponuju kroz ruku i gest na neku površinu. To je malo drugačiji postupak od nekih koje sam do sada praktikovala i koje možda češće viđamo. Tiče se nekog unutrašnjeg osećanja koje se razlikuje od slike do slike. Bilo mi je interesantno da pratim kako se taj potez menja i kako se ta energija menja, ta moja vizija o onome što je u nama i oko nas... prosto neki drugačiji pogled na stvarnost, kazala je Katarina Švabić.
Postavka njenih r adova može da se obiđe u Dvorcu sve do 7. juna kada će biti otvorena posljednja izložba zimske scene. Idućeg četvrtka, tj. 17. maja biće igrana predstava „Brašno u venama“ u koprodukciji Sarajevskog ratnog teatra SARTR i Scene MESS, koju je po tekstu Igora Štiksa režirao Boris Liješević. Karte, čija cijena iznosi 5 eura, mogu se kupiti na biletarnici Dvorca kralja Nikole svakog dana, u intervalu od 17h do 20h ili rezervisati pozivom na broj telefona 068/278-760.