Povodom informacije da je izgradnjom puta u Džidžarinu devastirana katolička crkva iz XIII vijeka, Društvo maslinara Bar obratilo se saopštenjem za javnost koje prenosimo integralno:
„Široj crnogorskoj javnosti je poznato da Društvo maslinara Bar u saradnji sa vlasnicima maslinjaka sprovodi izgradnju maslinarskog puta kroz Džidžarin, jedan od najvećih i najljepših maslinarskih kompleksa u Baru i šire. Zadovoljstvo radovima na putu je bilo opšte, kako vlasnika maslinjaka, predstavnika Ministarstva poljoprivrede, Opštine Bar, predstavnika turističkih organizacija tako i mještana koji žive u okolini.
Međutim, u štampanim i elektronskim medijima se pojavila informacija da Društvo maslinara Bar devastira prirodnu i kulturnu baštinu Bara i okoline. Naime, pojavila se informacija o tome da je izgradnjom puta i njegovim „asfaltiranjem“ uništena srednjovjekovna kaldrma te devastirani ostaci katoličke crkve iz 13. vijeka.
Obzirom da su radovi bili u toku, rukovodstvo Društva maslinara nije željelo da preko medija polemiše sa bilo kime a posebno ne sa onima kojima smeta bilo kakav progres, razvoj i unaprijeđenje maslinarstva, poboljšanje protivpožarne zaštite te unaprijeđenje turističke ponude u Baru.
Sada je prva faza puta u dužini od 500 metara završena i Društvo maslinara ima obavezu da o svemu informišemo javnost. Prije početka bilo kakvih radova, rukovodstvo Društva je kontaktiralo sve vlasnike maslinjaka koji imaju imanja uz planiranu trasu puta i od svih dobilo saglasnost za njegovo proširenje. Saglasnost je dobijena i od Katoličke crkve čiji predstavnici su bili izuzetno predusretljivi i prijateljski se dogovorili sa predstavnicima Društva da put bude proširen i na imanju crkve stim da se ne izmješta ni jedna maslina.
Nakon javnog odabira izvođača radova krenulo se u probijanje puta. Izvođač je tokom radova na putu uz trasu primjetio ostatke ruševine i odmah obavjestio predstavnike Društva. Na sreću Društva, u Baru živi i još uvijek predano radi legenda crnogorske arheologije Omer Peročević. Arheolog Peročević je odmah obaviješten o nalazima i ubrzo je stigao na mjsto gdje su primjećene ruševine. Iako su ruševine bile prekrivene zemljom, gustim žbunjem i makijom, Peročević je zaključio da se najvjerovatnije radi o ostacima crkve i zamolio je da se na tom dijelu prekinu radovi što je naravno i učinjeno. Iskusni arheolog je poštojući procedure svojeg posla odmah obavijestio Upravu za zaštitu kulturnih dobara Crne Gore te predstavnike Katoličke crkve u Baru.
Odmah po prijemu obavještenja označenu lokaciju su obišle arhitektica Mirjana Lubarda i arheološkinja Petra Zdravković i o nalazima sačinile zapisnik. Pronađene ostatke crkve su zajedno sa arheologom Peročevićem obišli i nadbiskup barski monsinjor. Zef Gaši, glavni vikar Paško Gojčaj i prof. Ivan Jovović. Sa visokim zvaničnicima Katoličke crkve u Baru je dogovoreno da arheolog Peročević sa svojim kolegama izvrši arheološka istraživanja te da nakon toga po pismenim preporukama Uprave za zaštitu kulturnih dobara Crne Gore izvrši konzervaciju crkvišta a da troškove materijala za konzervaciju snosi Društvo maslinara Bar.
Iz svega se može vidjeti da Društvo maslinara nije devastiralo crkvu, već je njegovo rukovodstvo sve uradilo da se crkva na najbolji način zaštiti i njeni ostaci sačuvaju. Ako su predstavnici katoličke crkve bili saglasni sa radovima, ako je „Država“ - Uprave za zaštitu kulturnih dobara Crne Gore bila saglasna sa radovima, ako je pozanti arheolog Peročević bio spreman da uloži svoje znaje i trud što je još trebalo da se uradi da bi pojedini dušebrižnici bili zadovoljni.
Arheolozi Omer Peročević i Dejan Drašković sa saradnicima su izvršili detaljna istraživanja. Danima su kopali, rašćišćavali teren, preslagali kamene blokove i postepeno stvarali sliku nekadašnje crkve. Potpuno su otkopali zidove crkve i očistili ih od zemlje i šuta. Društvu maslinara su predložili da se put odvoji osamdeset centimetara od zida apside kako bi ona bila prezentovana i predlog je odmah prihvaćen i put izmješten po preporukama. Arheolozi su o istraživačkom radu sačinili detaljan pismeni izvještaj: „ Izvještaj o izvedenim arheološko – arhitektonskim istraživanjima crkvišta u Starom baru Džidžarin-Suban“ koji je dostavljen svim subjektima u ovom poslu a dostupan je i javnosti.
U Izvještaju se navodi: Trasa je pažljivo izabrana tako da minimalno povrijedi ambijent, sačuva svako stablo masline, da se izbjegnu imovinski sporovi i tehnički upodobi kolskom pristupu najvećem dijelu ovog istorijskog maslinjaka.“ Da ostaci crkve nisu oštećeni izgradnjom maslinrskog puta već da je to urađeno mnogo ranije izgradnjom pješačkog puta koji je tu zatečen vidi se iz Izvještaja: „Konstatovano je da trasa starog i novog puta zasigurno prelazi preko ostataka istočnog dijela crkve.“ U Izvještaju se dalje navodi dogovor svih pozvanih subjekata što potvrđuje potpuno saglasje po ovom pitanju: „Kako bi se izbjeglo da dio ostataka sjeveroistočnog ugla i dijela apside trajno ne ostanu ispod novog puta, u konstruktivnom dogovoru između Društva maslinara Bar, Nadbiskupije Barske, Kulturnog centra Bar i Uprave za zaštitukulturnih dobara odlučeno je da se na prostoru crkvišta izvedu zaštitna arheološko arhitektonska istraživanja a ostaci arhitekture preventivno konzerviraju i prezentuju te da se kolski put sa istočne strane izmjesti i proširi ukoliko to bude neephodno za istraživanja i prezentaciju ostataka crkve“. Da je sjeveroistični „sporni“ dio crkve bio uništen mnogo ranije arheolozi potvrđuju navodima: „Posljednja potpuna devastacija, tada već ruševine crkve, dogodila se najvjerovatnije polovinom 17. vijeka.
Preko potpuno razrušenog sjeveroistočnog dijela crkve formiran je kaldrmisani zastor pješačkog puta. Put je prelazio i preko srubljenog dijela apside , koji je ostavljen kao potpora. Na otkrivenom dijelu kaldrme vide se deformacije i naknadna krpljenja. Ovaj dio puta maslinari su smatrali lošim i blatnjavim zbog slijeganja i površinskih voda“.
I na kraju, jasna konstatacija arheologa da maslinari nisu devastirali crkvu: „ Preko dijela deformisane kaldrme nasut je i uravnan sloj jalovine tucanika. Ovim radovima nije pomjeren niti jedan kamen sa ostataka crkvišta što je nedvosmisleno pokazalo izvedeno zaštitno arheološko istraživanje.“
Nakon završetka turističke sezione, uz dogovor svih, Nadbiskupije Barske novoizabranog biskupa , arheologa Peročevića, Društva maslinara Bar biće izvedeni preventivni konzervatorski radovi. Pored ostalog, biće postavljena prigodna informativna tabla koja će sadržati osnovne informacije o crkvi a troškove ovih radova će snostiti Društvo maslinara Bar.
Rukovodsvo Društva maslinara Bar se najskrenije zahvaljuje predstavnicima Nadbiskupije Barske na razumjevanju i povjerenju da nije bila namjera da se crkva devastira već da se zaštiti i učini materijalnim svjedokom prošlih vremena. Posebnu zahvalnost Društvo maslinara duguje arheologu Omeru Peročeviću što je svoje znaje, vijeme i fizički trud uložio u to da se ostaci crkve stručno i profesionalno istraže, da se sačuvaju od propadanja te da se prezentuju javnosti. On je iskreno i nesebično bio prijateljska spona između maslinara, crkve i države i na zadovoljstvo svih uradio najveći dio posla.
Društvo maslinara Bar poziva sve, a posebno predstavnike medija da zajedno obiđemo put i crkvu u Dždžarinu i da se uvjere u značaj ovog puta za razvoj maslinartva, unaprijeđenje turističke ponude, unaprijeđenje protivpožarne zaštite i sl. Na terenu bi se uvjerili u neistinitost navoda da je to „moderan asfaltiran put“ jer pored ostalog tamo nema ni jednog centimetra asfalta iako je neke štampane medije „krasio“ naslov: „Zbog malo asfalta uništeni spomenici u Baru“.
Bilo je bolje da su nas naši sugrađani kontaktirali i predložili zajedničko rješenje problema kao što je to uradio arheolog Omer Peročević umjesto što su odabrali obraćanje medijima kako bi optužili Društvo za devastaciju crkve i kaldrme. Takvim obraćanjem su usporili napredak radova i bespotrebno nam oduzeli dragocjeno vrijeme, kao što nam i ovo obraćanje oduzima vrijeme, te stoga napominjemo da sa naše strane ovim završavamo bilo kakvu dalju raspravu, nas čekaju naše masline i nastavak radova na putu!"
{galerija}art/2016/09/crkva{/galerija}