Umjetnička vizija štita u barskoj galeriji

Maja cakalovic izlozba 2

U Galeriji “Velimir A. Leković” na uvidu likovnoj javnosti i dalje je postavka "Vladimirov i Kosarin štit" mlade barske umjetnice Maje Čakalović, kojom je zaključen likovni segment XXIX Barskog ljetopisa.

Ova izložba sa osamdesetal radova faktički je bila programska u kontekstu ovogodišnjeg festivala, njegova svojevrsna likovna odrednica. Naime, Ljetopis je u fokusu imao hiljadugodišnjicu mučeničke smrti slavnog dukljanskog kneza Vladimira, čijoj je legendarnoj ljubavi sa bugarskom princezom Kosarom bila posvećena ovogodišnja festivalska pozorišna produkcija, hvaljena predstava „Sveti i prokleti“ po tekstu i u režiji Obrada Nenezića.

Čakalović ističe da joj kao stvaraocu ove činjenice nisu bile nimalo opterećujuće, jer je naišla na dobru saradnju i razumijevanje od strane organizacije, a samo učešće na Barskom ljetopisu joj je bilo “velika čast i privilegija”.

“Nakon niza izložbi u zemlji i inostranstvu, došao je trenutak da predstavim svoj rad u rodnom gradu i odlučila sam da to bude opširnija samostalna postavka. U pregovorima sa upravnikom galerije Milunom Lutovcem, došli smo na ideju da nekoliko mojih stvaralačkih ciklusa budu imenovani jubilejom koji je tada bio u planu i programu Barskog ljetopisa i sve kockice su se poklopile i dale savršeni mozaik”, kaže Čakalović.

Nakon završene Srednje umjetničke škole ,,Petar Lubarda'' na Cetinju, Čakalović je diplomirala i potom završila master studije na FLU Cetinje, odsjek vajarstvo, u klasi profesora Pavla Pejovića. Dobitnica je Godišnje nagrade za skulpturu FLU Cetinje 2009, a 2010. Nagrade Hercegnovkog zimskog salona ,,Josip Bepo Benković''. Članica ULUCG od 2010, do sada je izlagala u Crnoj Gori, Francuskoj i Albaniji.

Povodom aktuelne postavke, mr Milun Lutovac je zapisao da Čakalović urođenim osjećajem za sažimanje motiva i njihovih odjeka “postiže saglasje velikog u malom”, pa tako i u odstupanjima od solarnog načela, kako navodi Čilikov,” u optočenim nitima Ikarovih krila, njihova upotrebna uloga biva smijenjena esteskom”.

“Glavni akter radova Maje Čakalović je žena. Neispisana intima istorije prožeta probranim likovnim rješenjima, oslobođena puke estetike i pribjegavanja ekpresivnom maniru. Žena kao Štit kao i štit, od rimskih legionara do danas, mijenjala je svoj oblik, ćud nije. Stil akademske vajarke Maje Čakalović je upravo tu da nam iscrtavajući granice prostora dočara, “sa štitom ili na štitu”, oblike i tajne naše civilizacijske praznine”, navodi Lutovac u katalogu izložbe koju čine četiri ciklusa, nastala u posljednjih nekoliko godina.

“Svaki ciklus je značajan zbog materijala koji sam upotrijebila-drvo, metal, terakota i poliester-a pored skulptura mogu se vidjeti i crteži i slike rađeni u klasičnim likovnim tehnikama. Motiv štita kao predmet izvađen iz svog konteksta, stvara alegoriju i predstavlja zaštitu intelektualne misli, ideje mudrosti i umjetnosti. Kao takav posjeduje tu prepoznatljivu pojavnost u sebi svrsishodnoj estetskoj kategoriji. Za mene kao umjetnika, taj motiv može predstavljati i jedan poseban unutrašnji psihološki mehanizam odbrane "štita" od stvarnosti koji je svima nama potreban”, dodaje Čakalović.

Na pitanje koliko joj je kao umjetniku bila atraktivna polazna osnova, legenda o Vladimiru i Kosari, Čakalović je odgovorila da je istorija kao učiteljica znanja uvijek služila “i služiće” kao inspiracija.

“U dosadašnjem radu više puta sam imala čast da restauriram istorijske predmete od velike i kulturne vrijednosti. Nadasve jako vidljiv uticaj na moje stvaralaštvo dolazi odatle, a jubilej Vladimira i Kosare došao je kao splet okolnosti, a ne kao polazna osnova”, zaključila je Čakalović.

{galerija}art/2016/08/vajarka{/galerija}

auto klime bakovic 1

allegra

opstina bar

Cerovo

turisticka organizacija bar

enza home

vodovod bar

komunalno

regionalni vodovod novi

luka bar

AD Marina Logo

stara carsija

reklama

ave tours

fpep vertical

Klime Baković

djokic

djokic

Logo MPF

tobar